Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...

Recenzje

sobota, 30 czerwca 2018

 "Plany: grać muzykę, być bogatym" - wpis z księgi pamiątkowej Brea Olinda High School okazał się proroczy dla Jamesa Hetfielda, bez wątpienia najbardziej charyzmatycznego frontmana na świecie. Mark Eglinton starał się przybliżyć postać wokalisty grupy Metallica w sposób wielowymiarowy i obiektywny.

Czytaj

 

To książka specjalistyczna, w której padają ważne pytania o przyszłość muzyki, jej artystyczną wartość, estetykę. Autor dzieli się również swoimi przemyśleniami na temat krytyki muzycznej i muzykologii.

Czytaj

 

piątek, 20 kwietnia 2018

Tomasz Twardawa wiedział jak łamać stylistyczne konwenanse. Jego bogata twórczość charakteryzuje się imponującą konsekwencją w niełatwych, radykalnych poszukiwaniach. Muzyka spod szyldu Genetic Transmission to uparte szukanie realistycznej formuły muzyki gdzieś na na peryferiach, przy odrzuceniu przez kulturę wysoką i formalną. Debiutancki materiał "Genetic Transmission" oraz album “Chrząszcz brzmi w trzcinie” od zapomnienia uratowała niestrudzona Zoharum Records.

Czytaj

 

Tagi: recenzja
15:08, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
czwartek, 19 kwietnia 2018

Expo 70 to projekt gitarzysty Justina Wrighta. Artysty płodnego, który na przestrzeni ostatnich lat wygenerował znaczne ilości interesującej muzyki. Dzięki uprzejmości Zoharum Records mamy możliwość poznać znaczny wycinek jego twórczości. Czytaj

Tagi: recenzja
15:52, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 kwietnia 2018

 Bez wątpienia jest to pozycja warta uwagi. Ukazuje ewolucję gatunku i wskazuje na pewien pierwiastek nieśmiertelności, który w niej tkwi. Metal jako gatunek nie odejdzie w zapomnienie, póki istnieje "gniew, bezprawie, korupcja, wykorzystanie i niepokój".

Czytaj

 

 

czwartek, 22 marca 2018

Hybryds ma swój charakterystyczny język dźwiękowy: elektronika o ciemnym zabarwieniu, perkusyjny rytm z industrialnym nalotem. Ich muzyka ma w sobie coś z pierwotności, przesiąknięta jest aurą pradawności i tajemnicy.

 Czytaj

 

Tagi: recenzja
12:29, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 marca 2018

"Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych" to rzecz o zespole "który się tworzy, rozwija, odnosi sukcesy i trwa dalej w świecie pełnym wielu innych zespołów". Ale robi to z godnością, której często brakuje tzw. dinozaurom sceny. To zapis pomysłów, relacji interpersonalnych i inspiracji, które od ponad czterdziestu lat kształtują i modelują, a czasem niszczą rocka.

 

czwartek, 15 lutego 2018

Neoklasyczna aura brzmieniowa i eklektyzm zdają się się być grzechem kardynalnym młodej generacji kompozytorów. Piszą oni utwory długie, muzycznie przegadane, epatujące kontrastami lub dla odmiany zbyt monotonne. Umiejętne posługiwanie się technikami kompozytorskimi, czy sprawne zestawianie melodii i harmonii przeszłości z nieco nowocześniejszymi środkami nosi najczęściej znamiona muzyki wtórnej i estetycznie zachowawczej. Czy ten zarzuty można również wystosować wobec albumu "Once" Egora Grushina?

Czytaj

Tagi: recenzja
10:30, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 lutego 2018

Muzyczny asamblaż Rutgera Zuydervelta jest zbiorem 15 oszczędnych czasowo kompozycji, które dokumentują rozwój artysty w latach 2010-2016. To kolejne po "Dubbeltjes" wydawnictwo tego typu, do którego konsument muzyki ma dostęp dzięki Zoharum Records.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:35, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 stycznia 2018

"Rosarium Hermeticum" to stare-nowe wydawnictwo na którym Artefactum w mniejszym lub większym stopniu wpisuje się w charakterystyczną stylistykę podszytą mistycyzmem i hermetyzmem. Dąży ku muzyce tła i może się podobać z powodu konsekwencji oraz kreowaniu nastroju.

Czytaj

 

 

Tagi: recenzja
14:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 stycznia 2018

Amerykański kompozytor Edgar Varèse jest autorem znamiennych słów: “Ja nie eksperymentuję, oddaje produkt skończony, natomiast publiczność przeprowadza doświadczenia, decydując się na konfrontację z nowym dziełem”. Te słowa pasują do muzyki Calling Voice Project, twórcy wymagającego albumu “Vestigial Element”.

Czytaj

 

Tagi: recenzja
09:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 stycznia 2018

Podwójny album Aquavoice jest dowodem na to, że Polak potrafił, potrafi i potrafić będzie. Ten wspominkowy album będzie pociechą nie tylko w rękach kolekcjonerów, ale jest świetną okazją by poznać muzykę Tadeusza Łuczejki właściwie od podstaw.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

"Jesień to schyłek, nie zaś upadek. I dla człowieka, i dla idei". Jesień daje nam "wrażenie jakby kończyło się coś względnie dobrego, nie zaś jakby miało się rozpocząć czy odrodzić coś nowego". W te słowa wpisuje się album "Autumn" Güntera Schlienza.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:28, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Prekursor transhumanizmu i immortalizmu Nikołaj Fiodorowicz Fiodorow twierdził, że Apokalipsa św. Jana jest warunkowa - to rodzaj ostrzeżenia, a nie konieczność. "Człowiek pozostając biernym, czyni Boga narzędziem realizowania własnych oczekiwań dotyczących zbawienia" . Wskrzeszenie, wybawienie od śmierci - uwolnienie się od fundamentalnej ułomności ludzkiej egzystencji wiąże się z Sądem Ostatecznym. Nikt z nas nie ma pewności, czy znajdzie się w księdze życia. A "jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia".

Paranoia Inducta przemawia do nas głosami tych, którzy do księgi życia nie trafili.


Czytaj

 

Tagi: recenzja
13:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 stycznia 2018

Długo czekałem na nowe wydawnictwo grupy Lebowski. Miałem duże oczekiwania i co oczywiste towarzyszyły mi obawy, czy jest szansa na powtórzenie wyjątkowości debiutu. Mimo odmiennego charakteru albumu "Lebowski plays Lebowski" nie zawiodłem się.

Czytaj

 

Tagi: recenzje
15:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 stycznia 2018

Dawny podział na dźwięki muzyczne i dźwięki niemuzyczne wydaje się mocno archaiczny. Rola muzyki w dzisiejszej rzeczywistości często sprowadza się do likwidacji ciszy. Hałas stał się materią muzyki. Album "7305" to przykład muzyki przy słuchaniu której wiele osób zada sobie pytanie: czy da się wskazać granice muzyki?

Czytaj

 

Tagi: recenzja
14:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 stycznia 2018

Jak oklepane wydaje się określenie "muzyka pełna tajemniczego uroku". Czyli właściwie jaka? Urocza czy tajemnicza? Tej kwestii raczej nie rozwiążemy przy okazji recenzji "An Elegy and a Mirror" projektu Lost Trail.

Czytaj

Tagi: recenzje
12:32, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 stycznia 2018

Wbrew tytułowi nie jest to majaczenie w oparach alkoholu, ni delirium tremens - choć Lemmy za kołnierz nigdy nie wylewał (a nawiązując do tytułu oryginału biały proszek obcy mu nie był).

Czytaj

Tagi: recenzja
13:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 grudnia 2017

Autobiografia Bruce’a Dickinsona z Iron Maiden to błyskotliwie napisana historia człowieka o wielu talentach i pasjach. Jej styl i jakość nie będzie zaskoczeniem dla wszystkich, którzy znają choć trochę dokonania Bruce’a.  Bo Bruce to nie tylko Iron Maiden, nie tylko muzyka. Jest pilotem, kapitanem samolotu, przedsiębiorcą awiacyjnym, mówcą motywacyjnym, browarnikiem, pisarzem i twórcą scenariuszy filmowych oraz szermierzem. Jest miłośnikiem historii i wojskowości (zwłaszcza lotnictwa). Pracował jako radiowy prezenter i dokumentalista dla BBC. Czy taki człowiek ma coś ciekawego do powiedzenia?

Czytaj

Tagi: recenzja
13:42, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Miał słabość do kokainy, czerwonego wina i rudych dziewczyn. Introwertyk złakniony aplauzu, wściekły neurotyk, człowiek paradoks - Peter Steele. To postać, której fanom muzyki przedstawiać nie trzeba. Maciej Krzywiński przypomina jego sylwetkę w sposób obrazowy i dociekliwy, z szacunkiem ale bez przesadnego uwielbienia.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 kwietnia 2017

"David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię" jest spójną i miejscami wciągającą historią jednego z najbardziej tajemniczych artystów jakich nosiła ta ziemia.

Czytaj

15:16, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Oto świat Pana Maleńczuka, syna Edwarda. Świat, który - jak sam twierdzi - na trzeźwo jest nie do przyjęcia. Dlatego Pan Maciej jako praktyk i ekspert postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami na temat życia i grania w odmiennych stanach świadomości oraz tworzenia na kacu.

Czytaj

15:14, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

"Anima Mundi" jest albumem, który - jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi - jest poszukiwaniem nowych (dla Hoarfrost) jakości estetycznych i form wyrazu oraz wyzwoleniem skojarzeń i wizji, które dotychczas towarzyszyły muzyce projektu.

Czytaj

15:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

"Świat nie potrzebuje już nowych piosenek. Jest ich za wiele. O wiele za wiele. Gdyby od dziś nikt nie napisał już żadnej piosenki, świat nie zauważy. Nikogo to nie obchodzi. Mamy dość piosenek, których ludzie mogą słuchać…". Tymi słowami Bob Dylan trafia w samo sedno. Coraz częściej mam wrażenie, że najlepszą muzykę już nagrano, a mi nie starczy życia by ją zgłębić. "Legendarne przeboje rocka" są zupełnie subiektywnym drogowskazem w trudnej drodze poznawania starej, dobrej muzyki.

Czytaj

15:08, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Roadie to osoba, która wyrusza razem z członkami zespołu na trasy koncertowe, pełniąc wszelakie role związane z obsługą techniczną. Słownikowa definicja nie odzwierciedla powagi tego stanowiska, ani stopnia zaangażowania takiej osoby w życie zespołu (także poza trasami). Peter Hince był nie byle jakim technicznym, zajmował się gitarami Johna Deacona - basisty grupy Queen oraz mikrofonem, gitarami i fortepianem samego Freddiego Mercury’ego. Ten zawodowy kontakt z zespołem Queen, który trwał od jesieni 1973 roku do 1986 roku stał się przyczynkiem do napisania wspomnień zatytułowanych "Queen. Nieznana historia".

Czytaj

15:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
Archiwum