Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...

Recenzje

piątek, 07 grudnia 2018

Oba projekty przygotowały muzykę pod wpływem tej samej inspiracji. Słowem kluczowym jest krautrock. Ale czy dzisiaj można dodać coś istotnego w tej domenie? A może otrzymaliśmy muzyczny groch z (nomen omen) kapustą? 

Czytaj

Tagi: recenzja
12:29, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 grudnia 2018

Pierwszą recenzję wydawnictwa sygnowanego przez Zoharum Records napisałem 9 maja 2011. Był to album “Decline” - wspólne dzieło Hoarfrost i Inner Vision Laboratory. Od tego czasu staram się opisywać kolejne (niestety nie wszystkie) płyty z logo gdańskiego lebelu. Piszę te wspominki przy okazji albumu z numerem katalogowym Zohar 100-2.

Czytaj

Tagi: recenzja
11:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 listopada 2018

"Random Soundtrack" wabi urokiem syntezatorowych pasaży, ale też blaskiem skrupulatnie zbieranych w najróżniejszych zakątkach nagrań terenowych. Język muzyki Tomasza Mirta dobrze przekłada otaczającą rzeczywistość. Można powiedzieć, że nie tyle ją odtwarza, co uzupełnia. 

Czytaj

Tagi: recenzja
15:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 listopada 2018

To wydawnictwo podsumowuje dotychczasową pracę Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”. Działalność konińskiej Galerii wiąże się między innymi z organizacją występów “artystów dźwiękowych/muzyków poszukujących nowatorskich form twórczej artykulacji w ramach wystąpień podczas festiwalu Permutacje”. W nietypowej i zarazem interesującej przestrzeni prezentowany jest zarówno dorobek uznanych twórców, jak i prace młodych artystów i jest to również wspólny mianownik niniejszego wydawnictwa.

Czytaj

Tagi: recenzja
11:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 listopada 2018

Echoes of Yul  i Nowa Ziemia łączą siły i generują muzykę wzajemnie się uzupełniającą. Przy tym oba projekty niejako zrywają łączność ze swoim doświadczeniem muzycznym i wychodzą gdzieś poza swoją "strefę komfortu".

Czytaj

Tagi: recenzja
14:42, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 listopada 2018

Przemawia do zmysłów określenie muzyki 23 Threads - macabre folk. Akustyczne brzmienia, natchnione wokale magia, tajemnica i ezoteryka. Z tym wszystkim spotkamy się słuchając albumu "Conspicuous Unobstructed Pat".

Czytaj

Tagi: recenzja
16:05, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

"Dionysus" to album, który smakuje się i odkrywa, słuchając po wielokroć.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:52, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 listopada 2018

Piotr Wierzbicki napisał: "Czyż między metafizyką a muzyką nie da się wytropić punktów stycznych? Czyż owo doznanie istnienia czystego, wydestylowanego z przypadłości i okoliczności, co to bywa punktem wyjścia uczonych medytacji i dociekań, nie zostawiło trochę śladów w dziełach, które przemawiają do nas mową dźwięków?” [1] Album “Light Of The Dreams” zabiera nas w krainę snów, miejsce nieoczywistych zdarzeń - również muzycznych.

Czytaj

 

Tagi: recenzja
13:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Ciekawych wrażeń dostarcza tajemnicza, kontemplacyjna i miejscami orientalna muzyka Maćka Szymczuka. Na albumie “Music For Cassandra” znalazłem i minimalizm i "nową prostotę znaczenia" (co absolutnie nie jest wadą)

Czytaj

Tagi: recenzja
09:41, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 czerwca 2018

 "Plany: grać muzykę, być bogatym" - wpis z księgi pamiątkowej Brea Olinda High School okazał się proroczy dla Jamesa Hetfielda, bez wątpienia najbardziej charyzmatycznego frontmana na świecie. Mark Eglinton starał się przybliżyć postać wokalisty grupy Metallica w sposób wielowymiarowy i obiektywny.

Czytaj

 

To książka specjalistyczna, w której padają ważne pytania o przyszłość muzyki, jej artystyczną wartość, estetykę. Autor dzieli się również swoimi przemyśleniami na temat krytyki muzycznej i muzykologii.

Czytaj

 

piątek, 20 kwietnia 2018

Tomasz Twardawa wiedział jak łamać stylistyczne konwenanse. Jego bogata twórczość charakteryzuje się imponującą konsekwencją w niełatwych, radykalnych poszukiwaniach. Muzyka spod szyldu Genetic Transmission to uparte szukanie realistycznej formuły muzyki gdzieś na na peryferiach, przy odrzuceniu przez kulturę wysoką i formalną. Debiutancki materiał "Genetic Transmission" oraz album “Chrząszcz brzmi w trzcinie” od zapomnienia uratowała niestrudzona Zoharum Records.

Czytaj

 

Tagi: recenzja
15:08, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
czwartek, 19 kwietnia 2018

Expo 70 to projekt gitarzysty Justina Wrighta. Artysty płodnego, który na przestrzeni ostatnich lat wygenerował znaczne ilości interesującej muzyki. Dzięki uprzejmości Zoharum Records mamy możliwość poznać znaczny wycinek jego twórczości. Czytaj

Tagi: recenzja
15:52, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 kwietnia 2018

 Bez wątpienia jest to pozycja warta uwagi. Ukazuje ewolucję gatunku i wskazuje na pewien pierwiastek nieśmiertelności, który w niej tkwi. Metal jako gatunek nie odejdzie w zapomnienie, póki istnieje "gniew, bezprawie, korupcja, wykorzystanie i niepokój".

Czytaj

 

 

czwartek, 22 marca 2018

Hybryds ma swój charakterystyczny język dźwiękowy: elektronika o ciemnym zabarwieniu, perkusyjny rytm z industrialnym nalotem. Ich muzyka ma w sobie coś z pierwotności, przesiąknięta jest aurą pradawności i tajemnicy.

 Czytaj

 

Tagi: recenzja
12:29, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 marca 2018

"Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych" to rzecz o zespole "który się tworzy, rozwija, odnosi sukcesy i trwa dalej w świecie pełnym wielu innych zespołów". Ale robi to z godnością, której często brakuje tzw. dinozaurom sceny. To zapis pomysłów, relacji interpersonalnych i inspiracji, które od ponad czterdziestu lat kształtują i modelują, a czasem niszczą rocka.

 

czwartek, 15 lutego 2018

Neoklasyczna aura brzmieniowa i eklektyzm zdają się się być grzechem kardynalnym młodej generacji kompozytorów. Piszą oni utwory długie, muzycznie przegadane, epatujące kontrastami lub dla odmiany zbyt monotonne. Umiejętne posługiwanie się technikami kompozytorskimi, czy sprawne zestawianie melodii i harmonii przeszłości z nieco nowocześniejszymi środkami nosi najczęściej znamiona muzyki wtórnej i estetycznie zachowawczej. Czy ten zarzuty można również wystosować wobec albumu "Once" Egora Grushina?

Czytaj

Tagi: recenzja
10:30, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 lutego 2018

Muzyczny asamblaż Rutgera Zuydervelta jest zbiorem 15 oszczędnych czasowo kompozycji, które dokumentują rozwój artysty w latach 2010-2016. To kolejne po "Dubbeltjes" wydawnictwo tego typu, do którego konsument muzyki ma dostęp dzięki Zoharum Records.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:35, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 stycznia 2018

"Rosarium Hermeticum" to stare-nowe wydawnictwo na którym Artefactum w mniejszym lub większym stopniu wpisuje się w charakterystyczną stylistykę podszytą mistycyzmem i hermetyzmem. Dąży ku muzyce tła i może się podobać z powodu konsekwencji oraz kreowaniu nastroju.

Czytaj

 

 

Tagi: recenzja
14:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 stycznia 2018

Amerykański kompozytor Edgar Varèse jest autorem znamiennych słów: “Ja nie eksperymentuję, oddaje produkt skończony, natomiast publiczność przeprowadza doświadczenia, decydując się na konfrontację z nowym dziełem”. Te słowa pasują do muzyki Calling Voice Project, twórcy wymagającego albumu “Vestigial Element”.

Czytaj

 

Tagi: recenzja
09:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 stycznia 2018

Podwójny album Aquavoice jest dowodem na to, że Polak potrafił, potrafi i potrafić będzie. Ten wspominkowy album będzie pociechą nie tylko w rękach kolekcjonerów, ale jest świetną okazją by poznać muzykę Tadeusza Łuczejki właściwie od podstaw.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

"Jesień to schyłek, nie zaś upadek. I dla człowieka, i dla idei". Jesień daje nam "wrażenie jakby kończyło się coś względnie dobrego, nie zaś jakby miało się rozpocząć czy odrodzić coś nowego". W te słowa wpisuje się album "Autumn" Güntera Schlienza.

Czytaj

Tagi: recenzja
13:28, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Prekursor transhumanizmu i immortalizmu Nikołaj Fiodorowicz Fiodorow twierdził, że Apokalipsa św. Jana jest warunkowa - to rodzaj ostrzeżenia, a nie konieczność. "Człowiek pozostając biernym, czyni Boga narzędziem realizowania własnych oczekiwań dotyczących zbawienia" . Wskrzeszenie, wybawienie od śmierci - uwolnienie się od fundamentalnej ułomności ludzkiej egzystencji wiąże się z Sądem Ostatecznym. Nikt z nas nie ma pewności, czy znajdzie się w księdze życia. A "jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia".

Paranoia Inducta przemawia do nas głosami tych, którzy do księgi życia nie trafili.


Czytaj

 

Tagi: recenzja
13:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 stycznia 2018

Długo czekałem na nowe wydawnictwo grupy Lebowski. Miałem duże oczekiwania i co oczywiste towarzyszyły mi obawy, czy jest szansa na powtórzenie wyjątkowości debiutu. Mimo odmiennego charakteru albumu "Lebowski plays Lebowski" nie zawiodłem się.

Czytaj

 

Tagi: recenzje
15:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 stycznia 2018

Dawny podział na dźwięki muzyczne i dźwięki niemuzyczne wydaje się mocno archaiczny. Rola muzyki w dzisiejszej rzeczywistości często sprowadza się do likwidacji ciszy. Hałas stał się materią muzyki. Album "7305" to przykład muzyki przy słuchaniu której wiele osób zada sobie pytanie: czy da się wskazać granice muzyki?

Czytaj

 

Tagi: recenzja
14:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
Archiwum