Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...

Nazwy Zespołów

wtorek, 22 marca 2011
Nazwa zespołu NeraNature powstała z połączenia dwóch słów: Nera - pseudonimu wokalistki i liderki zespołu oraz Nature, jako odzwierciedlenie głębokiego powiązania z przyrodą.

Nazwa NeraNature nie jest jednak jednopłaszczyznowa. Można ją również interpretować jako naturę Nery, czyli przedstawicielki kobiet poszukujących, które uczą się siebie i wciąż są przez siebie same zaskakiwane, tym co kryje się w ich głębi. Ten właśnie kobiecy charakter tekstów, jest jednym z ważniejszych elementów zespołu.

źródło: interia.pl
niedziela, 14 lutego 2010
Nazwa formacji The Gathering (ang. zgromadzenie) została zaczerpnięta z filmu "Nieśmiertelny" z Christopherem Lambertem w roli głównej. Zgromadzenie oznaczało zebranie się wszystkich nieśmiertelnych pozostałych przy życiu w jednym miejscu.

źródło: wikipedia
piątek, 07 listopada 2008
Nazwa zespołu London After Midnight pochodzi najprawdopodobniej od niemego horroru z 1927 roku o tym samym tytule, którego reżyserem był Tod Browning.

źródło: last.fm
niedziela, 02 listopada 2008
Pochodzenie nazwy Nine Inch Nails intryguje do dziś, pojawiło się już wiele domysłów na temat jej znaczenia. Popularna jest teoria, że Trent Reznor wymyślając nazwę nawiązał do ukrzyżowania Chrystusa, który miał być przybity do krzyża dziewięciocalowymi gwoźdźmi, sporo osób uważa że nazwa zespołu to nawiązanie do dziewięciocalowych paznokci Freddy'ego Kruegera.

Sam zainteresowany w jednym z wywiadów (rok 1994) powiedział, że wymyślił nazwę Nine Inch Nails, ponieważ "łatwo się ją skraca" (do "NIИ") jednocześnie zaprzeczył, że istnieje jakiegokolwiek dosłowne znaczenie.

źródło: wikipedia

środa, 13 sierpnia 2008
Nazwa zespołu Sui Generis Umbra pochodzi z języka łacińskiego. W wolnym przekładzie oznacza „zjawę, która jest inna niż wszyscy i wszystko". Zjawisko odmienne od wszystkiego, co znane dotychczas - istniejące, lecz nierealne.

źródło: suigenerisumbra.com
sobota, 08 marca 2008
Nazwa grupy Marilyn Manson pochodzi bezpośrednio od pseudonimu lidera i wokalisty zespołu Mr. Mansona. Sam muzyk, podobnież jak większość członków grupy skonstruował swój pseudonim według zasady: znany przestępca + modelka lub aktorka. I tak pseudonim "Marilyn Manson" pochodzi od Charlesa Mansona oraz Marilyn Monroe.
niedziela, 10 lutego 2008
Nazwa zespołu Limbonic Art ma związek z tematyką Otchłani. Limbo (późnołac. limbus) czyli Otchłań - uznawane jest za stan osób, które umarły przed Zmartwychwstaniem Jezusa lub też bez chrztu (w nowszych czasach), ale nie popełniły osobistych grzechów. Limbo nie jest utożsamiana z Czyśćcem, ale jest częścią Piekła.

Sam zespół tak mówi o znaczeniu nazwy: "Limbo jako miejscem pomiędzy światami, pustą przestrzenią, którą jest próżnia a Limbonic Art jest twórczością, która powstaje w takim właśnie miejscu, w takim stanie umysłu." /Morfeus w wywiadzie dla Metal.pl/
niedziela, 27 stycznia 2008
Nazwa Nighwish (z ang. night - noc, wish - życzenie) była początkowo tytułem pierwszego utworu i jednocześnie dema zespołu. Mówi się, że wymyślił ją Tuomas Holopainen w lipcu 1996 o północy, podczas ogniska z przyjaciółmi.

"To była letnia noc, siedzieliśmy, popijając, bawiąc się, rozmawiając o muzyce... Wtedy zdecydowałem, żeby zająć się na poważnie tworzeniem muzyki. Bez wielkich oczekiwań – po prostu pokazać coś swojego. Tak się zaczęło. " /Tuomas Halopainen, w wywiadzie dla 'Teraz Rock'/
środa, 23 stycznia 2008
Katatonia to zespół zaburzeń psychicznych, występujący podczas schizofrenii, objawia się stanem osłupienia depresyjnego, katalepsją. To zaburzenie motoryki objawiające się bardzo niskim poziomem aktywności ruchowej (stupor, osłupienie) lub nadmiarem aktywności ruchowej (furor), nie podlegającym woli chorego.

Definicja idealnie pasuje do szwedzkiej grupy Katatonia. Jonas Renkse tak wspomina powstanie nazwy zespołu:"...podobało nam się znaczenie kiedy to wymyślaliśmy. Pamiętam że zdecydowaliśmy się mieć na początku "K" zamiast "C" bo lepiej to wyglądało"/ cyt. z grief.art.pl/

Anders Nystrom o nazwie zespołu
niedziela, 20 stycznia 2008
Nazwa grupy Paradise Lost jest inspirowana poematem Johna Miltona "Raj utracony". Opowieść o "aniele światła" strąconym za nieposłuszeństwo Najwyższemu w czeluście piekielne, gdzie od wieków wylewa swoje żale zawsze pasowała zarówno do muzyki jak i tekstów zespołu.
piątek, 18 stycznia 2008
Słowo "lacrimosa" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "pełna łez", "opłakana", "żałosna". Jest to również tytuł ostatniej, a zarazem najsmutniejszej części "Requiem d-moll" Mozarta. Stąd pochodzi nazwa zespołu.
czwartek, 17 stycznia 2008
Nazwa Lacuna Coil wywodzi się od dwóch słów: lacuna to włoskie określenie na pustkę lub zapomnienie, oraz coil z języka angielskiego oznacza spiralę). Nazwa zespołu tłumaczona jest jako Pusta Spirala lub Spirala Zapomnienia.
sobota, 12 stycznia 2008
Nazwa Opeth pochodzi z książki Wilbura Smitha – "Ptak Słońca". W niej Opet to zaginione, starożytne miasto Fenicjan leżące w Botswanie, zwane Księżycowym Miastem.
czwartek, 10 stycznia 2008
Anathema - z języka greckiego oznacza klątwę - potępienie przez Boga lub kościół. Nazwa ta miała jakoby odzwierciedlać stosunek ludzi do prezentowanej przez zespół muzyki.
piątek, 21 września 2007
Holenderska grupa Epica do 2003 roku występowała pod nazwą Sahara Dust. Obecna nazwa grupy inspirowana jest albumem grupy Kamelot, zatytułowanym właśnie" Epica".
sobota, 02 czerwca 2007
Nazwa zespołu Tristania pochodzi od to norweskiego trist, co oznacza smutek, melancholia. Niewielu fanów jednak wie, że Tristania to także około 8 gatunków ślimaków, odkrytych w 1824 roku na odległych wyspach Tristana, Tristan da Cunha, leżących na południowym Atlantyku, między południem Afryki a Ameryką Południową
środa, 23 maja 2007
Therion to po grecku bestia (θηρίον). Inspiracją dla nazwy formacji był album "To Mega Therion" zespołu Celtic Frost.
niedziela, 20 maja 2007
Nazwa zespołu Type 0 Negative oznacza grupę krwi zero Rh-. Początkowo zespół nosił nazwę Sub-Zero. Z tego okresu pochodzą słynne tatuaże zdobiące członków grupy (okrąg z wpisanym minusem). Okazało się jednak, że zespół o tej nazwie już istnieje, dlatego nazwę zmieniono na obecną - notabene pasującą nadal do loga.
Archiwum