Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
poniedziałek, 06 stycznia 2014

"Nekrotyczny Rytuał" to ciekawa pozycja w katalogu Werewolf Promotion. To jednorodny stylistycznie split, choć nie pozbawiony cech indywidualnych dla obu projektów. Tylko czy konsumenci muzyki będą je chcieli dosłyszeć?

1. Summoning I - Goat Thron
2. Fullmoon Bells - Sealed In Blood
3. Summoning II - Goat Thron
4. Burial Abyss - Sealed In Blood
5. Summoning III - Goat Thron
6. Eternal Call of Dark Souls - Sealed In Blood
7. Summoning IV - Goat Thron
8. Catacoms in the Fog at Night - Sealed In Blood
9. Funeral - Sealed In Blood vs Goat Thron
10. Arising the Beast - Goat Thron

A.D.2013, Werewolf Promotion

"Nekrotyczny Rytuał"  jest  w pewnym sensie syntezą zjawisk szmerowych z deformacją struktury dźwiękowej. Muzyka wlecze się jak w narkotycznym śnie, niemal beznapięciowo, rzekłbym antyrozwojowo.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 stycznia 2014

"Kolory Nadziei" to ciekawa i chyba pierwsza w Polsce multiplatformowa koncepcja artystyczna. Założenie jest z pozoru proste: "propagowanie pozytywnego myślenia, jako sposobu na realizację marzeń i osiągnięcie życiowego sukcesu, motywacja ludzi, ukazanie piękna życia". Przesłanie "Kolorów Nadziei" dociera do odbiorcy poprzez różne formy: widowisko teatralne, fotografie, książkę Barbary Szafraniec oraz dwie płyty z muzyką: "Wielki Dzień" Ryszarda Wolbacha i "Tajemna Moc" Kamila Szafrańca.

Z dwóch albumów budujących muzyczną stronę "Kolorów Nadziei" lepiej w moje gusta trafia "Tajemna Moc". Chyba za sprawą uzasadnionej artystycznie różnorodności, szerokiego wachlarza środków, form i aranżacji. Kamil Szafraniec swój język  brzmieniowy traktuje jak narzędzie zdolne do adekwatnego i sugestywnego wyrażania ludzkiego wnętrza, najstarszych stanów i klimatów emocji w dzisiejszym odcieniu.  

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 stycznia 2014

Warto pochylić się na początek nad tytułem albumu. Czym właściwie jest improwizacja? Encyklopedyczne definicje mówią o "spontanicznym tworzeniu bez przygotowania", "modyfikacjach wykonywanego tematu", "zrównywaniu w czasie procesu tworzenia utworu z jego wykonaniem". Muzyka projektu Given nieprecyzyjnie mieści się w tych ramach.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 grudnia 2013

"Czymże jest nasze życie, jeśli nie szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą uroczystą nutę intonuje śmierć"[1] - zastanawiał się w Alphonse de Lamartine w swoich poetyckich medytacjach. Album "The Zone of Silence" to zbiór tych najczarniejszych preludiów ludzkiego życia, mówiących o krzywdzie wyrządzonej dzieciom.

1. Loneliness
2. Him - A Complete Stranger
3. In The Dungeon Of Your  Own Feelings
4. The Zone Of Silence ...
5. Fear
6. Lullaby

A.D.2013, Zoharum


Wiele się zmieniło w muzyce projektu Accomplice Affair. Dojrzała, nabrała nowych, indywidualnych rys. To już nie tylko deformacja struktury dźwiękowej, która miała swój niewątpliwy urok, ale kompozycje o budowie bardziej uformowanej, by nie rzec tradycyjnej. Gitara przestała być wyłącznie surowcem, czy ramą schematu. Stała się budulcem, który wraz z innymi składnikami (perkusonalia, instrumenty klawiszowe i wreszcie wokal) stanowi o wartości kompozycji.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypis:

[1] Medytacje poetyckie La­martina.

17:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 grudnia 2013

W muzyce zawsze trzeba w coś wierzyć, coś przyjąć i coś odrzucić. Ale skąd brać pewność, co? To mniej lub bardziej świadomy wybór artysty. Przyjrzyjmy się dziś wyborom człowieka skrywającego się za projektem Mote.


1. Undone (Intro)    
2. Nearness (Song of the Pond)    
3. Canary Wharf    
4. Safe
5. My Hands, Your Fears   

A.D.2013, Twice Removed Records


Mote decyduje się na prostotę. Bez wątpienia nie jest ona podyktowana tylko ograniczeniami technicznymi. Album, który powstał w zaciszu sypialni nie mógł być rozbuchany efektami i ta prostota to świadomy wybór twórcy.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

23:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 grudnia 2013


1. Arrival
2. The Foreigner
3. Stowaway Sylvie
4. Percival Buck
5. Beyond The Furthest Star
6. Should You Wait For Me
7. Turtle’s Back
8. When Will May Return?
9. Clown King
10. Pause For Thought
11. The Missing
12. Farewell


A.D.2013, Deep Field Records

Na "Missing" znajdziecie odniesienia do muzyki wielu uznawanych dziś za klasykę formacji (rodem z przełomu lat '60-'70). Nazwy, gatunki są jednak w tym wypadku zbędne, bo muzyka The White Kites ma w sobie bardzo poszukiwany dziś pierwiastek: unikalną pieczęć osobowości, nie jest kopią  z kopii, czy efektem seryjnej produkcji. 


Ten album jest tak bardzo niedzisiejszy, że aż piękny. Może przez to być traktowany jako echo przeszłości, sentyment. Jest tu miejsce na radość, śmiech, szaleństwo i opary absurdu. Jednak gdy wsłuchać się w "Missing" odkryjemy muzykę, która wykazuje silne akcenty protestu i tęsknoty. Za wartościami, które w dzisiejszej muzyce (ale i życiu) zagubiono, zapomniano i odrzucono.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:58, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 listopada 2013

Album "Anachoreo" grupy Cortege przypomniał mi lata 90-te. Przyjemne dla ucha brzmienie, umiejętnie rozłożony środek ciężkości między szybkością, a brutalnością muzyki. Do tego czytelny wokal i odpowiednio skrojone solówki. Czy to już ten wiek, że zbiera mnie na sentymenty?

1. Fra Sotona (Intro)
2. Feed
3. Let It Burn
4. Invincible
5. Drown
6. Worship
7. Violent
8. Trenches
9. I Admire
10. Through Fire to Salvation
11. Purity

A.D.2012, Let Them Come Productions

Z pierwszego opisu wynika, ze na "Anachoreo" nie usłyszymy nic nowego. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy wszystkie nowinki w metalu śmierci są takie strawne i potrzebne? Wcale nie mam zamiaru ganić zespołu za dobór takich, a nie innych środków muzycznych. Dlatego, że wykorzystali je z głową i mimo czytelnych inspiracji nie mam mowy o przesadnym naśladownictwie.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Najrozmaitsze zmiany, odchylenia, nieoczekiwane połączenia prowadzące do coraz pełniejszej wieloznaczności każdego dźwięku i ciemnego akordu. Tak w skrócie można opisać muzykę tworzoną przez pianistę Philippa Blache.  Dziś kilka słów o jego najnowszym albumie "Misty Shroud of Regrets".

1. The Iron Shroud
2. Chasing the Solitary Azure Field
3. O Voyage des Cieux Hors D'Atteinte
4. Over the Earthly Land
5. Burden of Silence
6. Day Before Us
7. Hyperuranie
8. Autumnal Passing Tears
9. On Last Sight Which Fills the Sky
10. Misty Shroud of Regrets

A.D. 2013, Rage In Eden

Dzięki skomplikowanej siatce wzajemnych zależności między współbrzmieniami rodzi się na "Misty Shroud of Regrets" swoista logika harmoniczna. To ona decyduje o tym, jak konsument muzyki odczuwa poszczególne przebiegi muzyczne.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:24, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 listopada 2013

Za sprawą wznowienia przygotowanego przez labele Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.  możemy zapoznać się z pierwszymi w dyskografii In Scissors albumami. Dziś sprawdzimy jak z upływającym czasem poradził sobie krążek "Orbis Terrarum Requiem".

01. Attic - An Introduction
02. Hypogeum Dweller
03. Vierte Ritter
04. Dealed Writings
05. Wandering Gnome
06. Orbis Terrarum Requiem
07. Autumnal Asperges
08. ... Of Ancient Galleries
09. Outro 

Wznowienie A.D. 2013, Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.

Album "Orbis Terrarum Requiem" jest dojrzalszym dziełem i przejrzystością swej konstrukcji przewyższa album poprzedni ("The Veratrine Evangelicum"), o którym napiszę w najbliższych dniach. Pomijam chronologię z kilku względów. Przede wszystkim podoba mi się wybór środków technicznych, które posłużyły Vincentowi do odmalowania atmosfery zniszczonej przez człowieka Ziemi/Natury.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

17:09, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 listopada 2013

Nie lubię zabawy w porównywanie - często jest po prostu krzywdzące. Jednak niektóre dźwięki z albumu "Flowers Of Fall" wywołały w moje głowie przyjemne, acz jednoznaczne skojarzenia - bynajmniej nie z grupą Rammstein. Nasycenie elektroniką oraz jej mroczna intensywna barwa przywodzi na myśl raczej dokonania grupy The Kovenant z ery "Animatronic".


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 listopada 2013

Outre uniwersalnie podchodzi do problemów nowego języka muzycznego black metalu zarówno od strony estetycznej jak i ekspresyjnej.

1. Of Drowning
2. Tachypnea
3. Sea of Mercury
4. Hear The Voice

A.D.2013, Outre

"Tranquility" niesie muzykę o szerokim oddechu, pełną ekspresji, miejscami trochę patetyczną (na to odczucie ma wpływ suchy, mechanicznie artykułowany wokal, który zresztą tu pasuje i mi bardzo odpowiada) i ujętą w rozbudowane formy, na które składają się elementy wspólne dla wielu domen ekstremalnego grania.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:53, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 listopada 2013

Współczesna muzyka udowadnia, że wyczerpały się zasoby standardowych połączeń, kombinacji i konstelacji dźwięków. Muzyka zdaje się obecnie poszukiwać nowych znaczeń dla dźwięków. Jednym z poszukiwaczy w służbie muzyki jest Robin Storey, który od lat obala kanony estetyki dźwięków i powołuje do istnienia ich nowe zjawiska. Przełamując przy tym nawyki słuchowe, kreuje własny język i styl muzyki. Album "To West and Blue" to kolejny krok w poszukiwaniu muzycznego porządku na miarę XXI wieku.

1. East Window Lights
2. Solace
3. The Gold of Salvation
4. A Heavy Door Locked
5. Broken Eagle, Broken Sunset
6. An Angels Breath
7. To West And Blue

A.D.2013, ZoharumRapoon na "To West and Blue" interesuje się dźwiękami nierealistycznymi: ludzkiej mowy, jaki i otaczającego nas świata.

Czytaj na onlygoodmusic.pl
00:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 listopada 2013

Jesień do dobry czas na wędrówki po lesie, oczywiście pod warunkiem że nie pada jak dziś. Korzystajcie, póki się da - las to nie tylko idealne miejsce do odpoczynku i zadumy. To również bogate środowisko muzyczne. Przypomina o tym niestrudzony projekt Docetism, który serwuje nam muzykę przydatną w wędrówkach po lesie.

1. Wings    
2. Treetop    
3. Habitat    
4. Forest Cemetery    
5. Nachsommer    
6. Overgrown Path    
7. Linde
8. Rest

A.D. 2013, Nichts


Legalne pobranie


Nie będę pisał ponownie o przewrotności słuchania muzyki w lesie, zrobiłem to przy okazji recenzji albumu "Roots", który również odwoływał się do tego paradoksu. Musze jednak zauważyć, że tym razem muzyka Docetism jest nieco inna, nie tylko stara się przenikać do lasu, łączyć z jego naturalnymi odgłosami. Tym razem natura stała się punktem wyjścia w procesie tworzenia.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:33, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 listopada 2013

"Brak nazwy" jest paradoksalnie popularną nazwą. Macie do wyboru No Name z Czarnogóry, Słowacji czy Holandii. Ba w Polsce doliczyłem się kliku grup o tej nazwie: jedna para się pieśnią chodnikową, druga pogrywa na weselach. Szczęściem dzisiejszy obiekt recenzencki kroczy ambitniejszą muzyczną drogą.

1. Runaway
2. Mgła
3. Mellow Love
4. Blue T-shirt
5. Kolorowanka
6. Little Angel
7. UTB

A.D.2013, No Name

Debiutancki album krakowskiej grupy No Name (bo na nich jednak się skupimy) ma w sobie elementy twórczości opartej na niekontrolowanej intuicji i eksponowaniu nastroju (gównie wokal), zależnych od (czasem zgubnych) przypływów ekspresji. Oczywiście nie jest to improwizacja, czy granie będące dziełem przypadku - "No Name" to przemyślany materiał, mający jednak w sobie spore pokłady spontaniczności. Biorę to za dobra monetę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

22:57, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 listopada 2013

Zaintrygowała mnie muzyka Empty Ashtray. Swoją błyskotliwą prostotą i melodyczną nośnością. Ich debiutancki album nie przynosi niczego nowego, nie jest porywający, rewolucyjny czy choćby obrazoburczy. To po prostu rock,  z dobrym wokalem na który zawsze znajdziecie chwilę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:30, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 listopada 2013

Diabelskie ziele, anielska trąba... to tylko niektóre określenia datury. Bieluń, bo taka jest właściwa nazwa tej rośliny wygląda niewinnie i niepozornie. Jednak ma w sobie ukryte specyficzne właściwości, podobnie jak album "Datura Notes" projektu The Ashes of Piemonte.

1. Endless Sleep in the Garden of Dreams  
2. From the Garden of Dreams to the Shores of Cthulhu
3. The Colour of Space
4. The Sunken Land

Premiera: 01.10.2013

Wydawca: Twice Removed RecordsSenne struktury muzyki zawartej na "Datura Notes" są może niepozorne. Niebagatelny wpływ na takie pierwotne odczucia ma zapewne długość tych czterech kompozycji oraz wybór środków wyrazu: ambientowe pejzaże malują rozmyte gitarowe i syntezatorowe dźwięki.  Wszystko brzmi niemal błogo, sennie i ... monotonnie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:52, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 października 2013

Człowiek tworzy muzykę, aby dać w niej wyraz swoim przeżyciom, które powstają zależnie od określonej rzeczywistości społecznej i mogą być przekazane innym ludziom. Najnowszy singiel grupy Lebowski to przykład komunikacji muzycznej informacji przede wszystkim dotyczącej wewnętrznego stanu emocjonalnego. Ta muzyka nie jest wolna od znaczeń i treści, choć nie zawsze potrafimy stwierdzić (na szczęście!), że taki a taki dźwięk znaczy to i to. W tym przypadku konsument muzyki odbierać będzie "Goodbye My Joy" jako wyraz mniej lub bardziej sprecyzowanych sensów i znaczeń. Niektóre dźwięki będą brzmieć dla naszego ucha radośnie i żywo, inne smutno i melancholijnie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:13, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 października 2013

Album "On the Edge" grupy Arlon dał mi wiele do myślenia. Po pierwszych przesłuchaniach nie wpadłem w bezkrytyczny zachwyt. Jednak mimo kilku mankamentów ta muzyka ma w sobie nieodparty urok, który sprawia, że miast zająć się kolejnym albumem wracałem właśnie do niej.

1. On the Edge
2. Dream
3. Everything For Her
4. Lies
5. The Key
6. It's Your Day
7. Equals
8. Can I
9. Was it Worth it

A.D. 2013, Pronet Records

Nastrojowość, skupienie, powaga i pewna doza patetyczności w przepełnionej melancholią melodyce - oto cechy muzyki Arlon, które złapią wielu konsumentów muzyki za serce.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 października 2013

Trafiła mi się seria uduchowionej muzyki do recenzji. Po intrygującym wydawnictwie "Collosius" Hati & Z'EV, przyszło pora na Wovokę - grupę, która na płycie "Trees Against The Sky" robi zwrot ku praźródłom muzyki.

Wovoka ten stan rzeczy ewokuje nie tylko wyborem stylistycznych i technicznych środków (sięga po mocno transrybowany na blues repertuar gospel z wydobytym czynnikiem transowym), ale również w tendencji do przyporządkowania swojej twórczości idei kontynuacji pewnych tradycji muzycznych.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 października 2013

Znany etnomuzykolog Alan Merriam  badał muzyczny aspekt szamanizmu. Jednym z jego interesujących odkryć było poznanie rodowodu pieśni rytualnych, które "pochodzą z trzech źródeł: świata pozaziemskiego (od ducha opiekuńczego), pomysłu indywidualnego oraz zapożyczenia od innych" [1]. Funkcję posłańców ducha opiekuńczego pełnili kiedyś szamani. Dziś często to zadanie biorą na siebie muzycy tacy jak Rafał IwańskiRafał Kołacki (Hati) czy Z'EV.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypisy:
[1] - A. Czekanowska - Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec. Wydawnictwo Trio, Warszawa 2008.

00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 września 2013

"Co oznacza być człowiekiem?" to w moim odczuciu jedno z najważniejszych pytań jakie zadawał film "Blade Runner". W dobie dezinformacji na temat scenariusza sequelu tego dzieła, warto posłuchać albumu "The City Dark Synth" projektu DigitalSimplyWorld, który może być jedną z alternatyw historii.

DigitalSimplyWorld znakomicie oddaje atmosferę miasta zagubionych (nie) ludzi i dziwnych zakamarków - w moim wyobrażeniu nie pozbawioną noirowego ducha. Dark Synth to miasto cieni, zepsucie i wiecznego deszczu, miejsce gdzie nic nie jest jednoznaczne. To jednocześnie miasto nadziei...

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 września 2013

"Totem" sygnalizuje mistyczne więzi między ludźmi, wtórnie odzwierciedlające stosunki społeczne. "Totem" to widzialny reprezentant religii, dowód tożsamości i przynależności. Przede wszystkim "Totem" to symbol.

Ciekawi Was dlaczego Filip Szyszkowski sięgnął właśnie po ten symbol?


Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 września 2013

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez serwis muzyczny OnlyGoodMusic. Mamy dla Was najnowszy album projektu Paranoia Inducta. Aby wziąć udzial w losowaniu albumu "Maze Of Death" wysatrczy odpowiedzieć na jedno pytanie:

Jakiej narodowości jest Anthony Armageddon Destroyer, twórca projektu Paranoia Inducta?

Prawidłowe odpowiedzi prosimy przesyłać na adres onlygoodmusic@o2.pl. Prosimy o wpisanie w tytule e-maila hasła 'Konkurs: Paranoia Inducta' oraz o podanie w zawartości (prócz prawidłowej odpowiedzi) swojego nicka.

Spośród wszystkich osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi wylosujemy 1 egzemplarzy pięknie wydanego albumu "Maze Of Death".

Konkurs potrwa do 22 września  (do godziny 23.59).


Szczegóły i Regulamin konkursu11:56, brokenhope , Konkursy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 września 2013

Gdyby Marlowe żył w dzisiejszych czasach, sączyłby whisky w obskurnym barze przy dźwiękach Heavier Than Broken Hearts.

Side One
1. Black Veil
2. Purple Dawn
3. Widow
4. In Cold Blood
5. Nameless Grave

Side Two
1. Black Wings
2. Out Of Control
3. Dark Long Goodbye
4. Bonus: Purple Dawn (wersja polska)


Wydawca: Nasoni-Records

Złośliwi powiedzą, ze wybrałby raczej któryś album Bohren & der Club of Gore, jednak ja będę obstawał przy swoim. Heavier Than Broken Hearts nagrali album, który brzmi bardzo autentycznie i przekonująco. Od pierwszych dźwięków będziecie pewni, nie będzie happy endu.  Zmęczony życiem wokal, posępna atmosfera, duszne i ciemne brzmienie. Do tego historie, tak prawdziwe że są jak zmyślone i tak zmyślone, że wydają się prawdziwe. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:52, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 września 2013

"Zastrzegam sobie prawo bycia człowiekiem samotnym. Nie tęsknię za towarzystwem. Przeszkadza mi ono. [...] Znajduję lepsze towarzystwo w nieożywionych przedmiotach i zwierzętach, ponieważ mogę cieszyć się ich obecnością, nie zużywając przy tym moich psychicznych sił". Henry Louis Mencken nie słyszał nigdy muzyki Docetism, ale jego słowa trafiają w samo sedno mini albumu "Misantrophy".

1. Sebum
2. Escape
3. Return

Legalny download


Premiera: 03.09.2013
Wydawca: Nichts

Każdy ma swoja warstwę ochronną, nazwijmy ją inaczej limitem na negatywne zdarzenia i zajścia, które zawsze (pośrednio lub bezpośrednio) są efektem działań rodzaju ludzkiego. Wcześniej czy później wynikiem naszej refleksji może być ucieczka, a w skrajnych wypadkach niechęć do ludzi.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum