Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
niedziela, 23 lutego 2014

Hermetic Evolution uparcie dąży do celu. Nie rozpacza nad jakością polskiej sceny muzycznej, nie ogląda się na innych. Bierze sprawy w swoje ręce i wydaje pełnometrażowy album "H 2.0: Deus Ex Machina". Upartość, marzenia i wiara w ich spełnienie to cechy godne naśladowania, proszące się o publiczną pochwałę. Tak też niniejszym czynię. Jeśli jednak chodzi o muzykę...

01. Prototyp
02. Transgresja
03. Proxima
04. H 2.0: Prolog
05. H 2.0: Algorytm 21
06. H 2.0: Otchłani dno
07. H 2.0: Omega
08. Geneza
09. Wrota Edenu
10. Dystopia
11. Matka Machina

A.D.2013, Hermetic Evolution

Możemy bawić się w etykietki i szufladki - ale tak naprawdę próby łączenia różnych elementów są stare jak sama muzyka, kwestią są tu jedynie proporcje. Elementy podstawowe pozostają te same i w moje ocenie od ich jakości zależy bardzo wiele. W przypadku Hermetic Evolution wyodrębnione jakości są tworzone świadomie. 


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 lutego 2014

Album "Luta DP" zbiera na jednym krążku dwie pierwsze płyty grupy Puki 'Mahlu. Mamy tu do czynienia ze stosunkowo dobrym death metalem, urozmaicanym różnymi elementami (sample, wstawki) oraz partiami akustycznymi.

"Luta" to ciekawy tytuł. Wieloznaczny i dający pole do interpretacji. Dobrze pasujący do specyfiki tekstów grupy Puki 'Mahlu. Z języka portugalskiego oznacza walkę i nie ma wątpliwości, że członkowie grupy toczą jakąś bitwę - choćby z absurdami otaczającej rzeczywistości, czy patologiami zachowań. Jest to walka miejscami bezpardonowa i cokolwiek kontrowersyjna (głównie w warstwie tekstowej), na pewno jednak otwarta, choć ukryta pośród metafor.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 lutego 2014

"Co to jest jazz, co to jest sztuka? Nie wiem, nie mam pojęcia, nie mam zdania, mam pytania..." - te przewrotne słowa utworu "Zielnoka" grupy The Abstinents dobrze obrazują filozofię muzyki, jaką spotykamy na albumie "Holicy".

1. (A)ntro
2. Rana
3. Bielas
4. Dżem
5. Zielonka
6. Pani
7. Holicy

A.D. 2013

Grupa The Abstinenst na drodze poszukiwań artystycznych wyszła poza dość wąskie ramy punka właśnie jazzem. Wyłuszczając punkty styczne potencjalnie odrębnych muzycznych światów stworzyła materiał inteligenty w warstwie muzycznej i tekstowej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lutego 2014

Zaczynam wierzyć, że muzyka projektu I.R.O.N. niesie jakieś posłannictwo. Wpleciona w nią wizja zmilitaryzowanej przyszłości, przetwarza świadomość ludzką poprzez podwyższony stan adrenaliny i poczucie zagrożenia. Ponadto idee agresywnej technologii, jak i zindywidualizowany styl muzyki mogą stać się przedmiotem gorących dyskusji.

1. The Industrial Man
2. Titanium Sun
3. Infiltrate The System
4. No Existence
5. Troopers
6. Demolition Force
7. Hypercharger
8. The Machine
9. Singularity - The Final End

A.D. 2013. Rage In Eden


I.R.O.N. potrafił stworzyć swój własny język dźwiękowy, który z pozoru nie ma za wiele wspólnego z muzyką martial, a który okazał się indywidualnym wyciągnięciem wniosków z ewolucji tej muzyki.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 lutego 2014

Najnowszy album Organisation Toth wydaje się naturalną konsekwencją poprzedniego wydawnictwa. Jednak jest to konsekwencja nosząca ślady ewolucji. Album "Sword Of Creation" przynosi muzykę wyważoną i dojrzałą.

1. WerWolf
2. W.A.R.
3. Primordial Cult
4. Now it is Northern Ice…
5. Solar Law
6. Ekstatischer Kampf
7. Von Ewigkeit zu Ewigkeit
8. WerWolf Ende

A.D.2013, Rage In Eden


To wciąż muzyka mająca za zadanie przekazanie pewnych emocji i wartości - w sposób charakterystyczny dla projektu. Nie wiele jest tu dosłowności dźwiękowej, środek ciężkości został przesunięty maksymalnie w kierunku sfery intuicyjnej, co czyni album bardziej intrygujący.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

22:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 lutego 2014

W pejzażu dźwiękowym nowego, nieznanego albumu ucho zawsze szuka oparcia w elementach, które niosą ze sobą choćby cień czegoś znanego. Nawet, jeśli te znaki rozpoznawcze są najdrobniejszymi okruchami w stosunku do rozmiarów całego dzieła. Słuchacz, który znajdzie się w obszarze nowej, nieznanej muzyki jest wyjątkowo uczulony na najbardziej iluzoryczny znak orientacyjny, który mu coś przypomina. Tak było ze mną, przy pierwszym kontakcie z albumem "Southern Soul".

1.Paranoja
2.Płomień
3.Ostatni świat
4.Droga 88
5.Imaginacje

A.D. 2013

Nie ukrywam własnego poziomu ignorancji, jeśli chodzi o klimaty około bluesowe - zwłaszcza rodzimego pochodzenia. Dlatego, nowy mini album Rebeliantów był dla mnie zagadką, której rozwiązanie potrzebowało właśnie takich poszlak. Znalazłem je po kilku przesłuchaniach i ich będę się trzymał.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 lutego 2014

Każde wydawnictwo DigitalSimplyWorld porusza określony problem muzyczny. Był już paradoks muzyki bez muzyki, był aspekt otoczenia i zjawisk codziennych determinujących muzykę. Na "Utopii" natomiast słuchacz zmierzy się z tezą: "muzyka elektroniczna powstała by eksperymentować z muzyką".

1. Virtual Reality    
2. Cosmic Ocean    
3. XYZ    
4. Transparent Universe    
5. Light from the Sky    
6. Utopia
7. Out of Darkness in Light    
8. Control Panel
9. Meditation in Seven Dimensions


A.D.2013, DigitalSimplyWorld

Darmowy Download


Szczególne pole do popisu w sferze eksperymentu daje muzyka elektroniczna, w której eksperymentuje się nie tylko w materiale muzycznym, ale w zakresie odbioru muzyki, możliwości adaptacyjnych czy sposobów istnienia muzyki. Na najnowszym albumie DigitalSimplyWorld wskazuje na te szczególne właściwości muzyki. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 stycznia 2014

Robin Storey w swojej bogatej karierze wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, nacechowany subtelnością wybranych środków, wrażliwością smaku artystycznego i pomysłowością w zakresie tematyki i faktury, wybitnym zmysłem formy i wyszukaną ekspresją. Nie dziwi więc fakt, ze label Zoharum przygotował drugą część kompilacji "Seeds in the Tide", która gromadzi muzyczne unikaty Rapoon z lat 2000-2003.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 stycznia 2014

Docetism serwuje muzykę wmontowaną w system skojarzeń i dziedzictwo kulturowe o wielkiej sile ciążenia, ugruntowanej w obszarze mistyki chrześcijańskiej w świadomości i podświadomości zbiorowej ponad tysiąc letnią tradycją. Najnowszy album projektu jest inspirowany dziełem św. Teresy zatytułowanym "Twierdza Wewnętrzna".

1. Silent Heart
2. The Ecstasy of Saint Teresa
3. Castle Gate    
4. Waiting

A.D.2013, Nichts


Mini album "The Ecstasy of Saint Teresa" przynosi ledwo 20 minut muzyki. Jednak ma ona spore pokłady medytatywne i warto poprzedzić słuchanie lekturą "Twierdzy wewnętrznej".

Czytaj na onlygoodmusic.pl


18:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 stycznia 2014

Świat IDM, techno z lat 90-tych zeszłego stulecia to rewiry muzyki, w które nigdy dobrowolnie się nie zapuszczałem. Ten kierunek mnie nie pociągał, szybko nudził, odstraszał swoją formą. Po latach przyszło mi zmierzyć się z wizją takiej muzyki, której autorem jest Andrew Lagowski i wiecie co? Jestem pozytywnie zaskoczony!

Andrew Lagowski stworzył własną, niepowtarzalną atmosferę brzmienia i ekspresji, niezależnie od metamorfoz swojego języka dźwiękowego, które stosuje w różnych projektach pozostaje sobą. "Redesine+" jest tylko jedną z odsłon wizji Lagowskiego, może trochę nostalgiczną, ale godną uwagi.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 stycznia 2014

Album "Dead City Voice" to penetracja audiosfery miasta. To konglomerat szumu, gwaru mowy, przejeżdżających pojazdów, huku, gwizdów i masy innych odgłosów. Innymi słowy różnorodnych zjawisk, zdarzeń fonicznych: akustycznych, dźwiękowych, jak i ściśle muzycznych. Od odgłosów przechodzimy do skierowanych do kogoś słów, które otwierają przed nami wymiar świata - miejsca, które czegoś od nas żąda, przyzywa nas. Ale również świata, który nas o czymś informuje. Pejzaż miasta tworzą "domniemane" odgłosy, przedstawione za pomocą środków muzycznych, przekształceń oraz nagrań terenowych.

Wydawca: Zoharum Records

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:08, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 stycznia 2014

Nietrudno dostrzec w utworach Non Opud Dei i Morowe przejawów dwóch różnych nurtów pojmowania nagrania: nagrania jako dziedziny sztuki dźwiękowej i nagrania jako rejestracji wydarzenia muzycznego - wykonania utworu. Można się spierać o zasadności obu podejść, wygłaszać elaboraty o estetyce pracy w studio. Moim zdaniem po prostu ważny jest końcowy efekt, a nie sposób w jaki został uzyskany... 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:48, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 stycznia 2014

"W czasie rewolucji w roku 1849 Ryszard Wagner spędził jedna noc na wieży kościelnej jako obserwator. Kule świstały mu koło ucha. Na uwagę jednego z powstańców, że powinien zejść odpowiedział: nie bój się, jestem nieśmiertelny!". Patrząc z perspektywy czasu na wkład wielkiego kompozytora w dorobek muzyki klasycznej, opery i wreszcie popkultury były to słowa prorocze. Grupa Apocalyptica uczciła dwusetną rocznicę urodzin Wagnera wielkim koncertem, którego zapis trafił na wydawnictwo "Wagner Reloaded". 

Czytaj na onlygoodmusic.pl 

14:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 stycznia 2014

Przedziwny ten split. Trzy formacje prezentują 11 instrumentalnych kompozycji, mocno opartych na instrumentach klawiszowych. "Elegies of Endless Horizons" to trochę szkiców, trochę muzyki ilustracyjnej, trochę poszukiwań.

Karpathia:
1. Beyond the Lingering Forests... 

2. Mists of the Past 
3. Towards the Blazing Destiny 
Igric:
4. After the Snow Passes Away - The Rebirth (Spring Equinox)

5. The Hills and Plains have Spoken (Summer Solstice) 
6. By the Dawn of the Autumn Sun 
7. Elegy of the Passing Winter 
Perterricrepus:
8. Behold the Monuments of Ancient Times 

9. Glory
10. Naar Himmelen Klarner (Burzum cover)
11. Behold the Monuments of Ancient Times

A.D.2013, Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.

 Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 stycznia 2014

"Nekrotyczny Rytuał" to ciekawa pozycja w katalogu Werewolf Promotion. To jednorodny stylistycznie split, choć nie pozbawiony cech indywidualnych dla obu projektów. Tylko czy konsumenci muzyki będą je chcieli dosłyszeć?

1. Summoning I - Goat Thron
2. Fullmoon Bells - Sealed In Blood
3. Summoning II - Goat Thron
4. Burial Abyss - Sealed In Blood
5. Summoning III - Goat Thron
6. Eternal Call of Dark Souls - Sealed In Blood
7. Summoning IV - Goat Thron
8. Catacoms in the Fog at Night - Sealed In Blood
9. Funeral - Sealed In Blood vs Goat Thron
10. Arising the Beast - Goat Thron

A.D.2013, Werewolf Promotion

"Nekrotyczny Rytuał"  jest  w pewnym sensie syntezą zjawisk szmerowych z deformacją struktury dźwiękowej. Muzyka wlecze się jak w narkotycznym śnie, niemal beznapięciowo, rzekłbym antyrozwojowo.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 stycznia 2014

"Kolory Nadziei" to ciekawa i chyba pierwsza w Polsce multiplatformowa koncepcja artystyczna. Założenie jest z pozoru proste: "propagowanie pozytywnego myślenia, jako sposobu na realizację marzeń i osiągnięcie życiowego sukcesu, motywacja ludzi, ukazanie piękna życia". Przesłanie "Kolorów Nadziei" dociera do odbiorcy poprzez różne formy: widowisko teatralne, fotografie, książkę Barbary Szafraniec oraz dwie płyty z muzyką: "Wielki Dzień" Ryszarda Wolbacha i "Tajemna Moc" Kamila Szafrańca.

Z dwóch albumów budujących muzyczną stronę "Kolorów Nadziei" lepiej w moje gusta trafia "Tajemna Moc". Chyba za sprawą uzasadnionej artystycznie różnorodności, szerokiego wachlarza środków, form i aranżacji. Kamil Szafraniec swój język  brzmieniowy traktuje jak narzędzie zdolne do adekwatnego i sugestywnego wyrażania ludzkiego wnętrza, najstarszych stanów i klimatów emocji w dzisiejszym odcieniu.  

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 stycznia 2014

Warto pochylić się na początek nad tytułem albumu. Czym właściwie jest improwizacja? Encyklopedyczne definicje mówią o "spontanicznym tworzeniu bez przygotowania", "modyfikacjach wykonywanego tematu", "zrównywaniu w czasie procesu tworzenia utworu z jego wykonaniem". Muzyka projektu Given nieprecyzyjnie mieści się w tych ramach.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 grudnia 2013

"Czymże jest nasze życie, jeśli nie szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą uroczystą nutę intonuje śmierć"[1] - zastanawiał się w Alphonse de Lamartine w swoich poetyckich medytacjach. Album "The Zone of Silence" to zbiór tych najczarniejszych preludiów ludzkiego życia, mówiących o krzywdzie wyrządzonej dzieciom.

1. Loneliness
2. Him - A Complete Stranger
3. In The Dungeon Of Your  Own Feelings
4. The Zone Of Silence ...
5. Fear
6. Lullaby

A.D.2013, Zoharum


Wiele się zmieniło w muzyce projektu Accomplice Affair. Dojrzała, nabrała nowych, indywidualnych rys. To już nie tylko deformacja struktury dźwiękowej, która miała swój niewątpliwy urok, ale kompozycje o budowie bardziej uformowanej, by nie rzec tradycyjnej. Gitara przestała być wyłącznie surowcem, czy ramą schematu. Stała się budulcem, który wraz z innymi składnikami (perkusonalia, instrumenty klawiszowe i wreszcie wokal) stanowi o wartości kompozycji.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypis:

[1] Medytacje poetyckie La­martina.

17:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 grudnia 2013

W muzyce zawsze trzeba w coś wierzyć, coś przyjąć i coś odrzucić. Ale skąd brać pewność, co? To mniej lub bardziej świadomy wybór artysty. Przyjrzyjmy się dziś wyborom człowieka skrywającego się za projektem Mote.


1. Undone (Intro)    
2. Nearness (Song of the Pond)    
3. Canary Wharf    
4. Safe
5. My Hands, Your Fears   

A.D.2013, Twice Removed Records


Mote decyduje się na prostotę. Bez wątpienia nie jest ona podyktowana tylko ograniczeniami technicznymi. Album, który powstał w zaciszu sypialni nie mógł być rozbuchany efektami i ta prostota to świadomy wybór twórcy.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

23:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 grudnia 2013


1. Arrival
2. The Foreigner
3. Stowaway Sylvie
4. Percival Buck
5. Beyond The Furthest Star
6. Should You Wait For Me
7. Turtle’s Back
8. When Will May Return?
9. Clown King
10. Pause For Thought
11. The Missing
12. Farewell


A.D.2013, Deep Field Records

Na "Missing" znajdziecie odniesienia do muzyki wielu uznawanych dziś za klasykę formacji (rodem z przełomu lat '60-'70). Nazwy, gatunki są jednak w tym wypadku zbędne, bo muzyka The White Kites ma w sobie bardzo poszukiwany dziś pierwiastek: unikalną pieczęć osobowości, nie jest kopią  z kopii, czy efektem seryjnej produkcji. 


Ten album jest tak bardzo niedzisiejszy, że aż piękny. Może przez to być traktowany jako echo przeszłości, sentyment. Jest tu miejsce na radość, śmiech, szaleństwo i opary absurdu. Jednak gdy wsłuchać się w "Missing" odkryjemy muzykę, która wykazuje silne akcenty protestu i tęsknoty. Za wartościami, które w dzisiejszej muzyce (ale i życiu) zagubiono, zapomniano i odrzucono.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:58, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 listopada 2013

Album "Anachoreo" grupy Cortege przypomniał mi lata 90-te. Przyjemne dla ucha brzmienie, umiejętnie rozłożony środek ciężkości między szybkością, a brutalnością muzyki. Do tego czytelny wokal i odpowiednio skrojone solówki. Czy to już ten wiek, że zbiera mnie na sentymenty?

1. Fra Sotona (Intro)
2. Feed
3. Let It Burn
4. Invincible
5. Drown
6. Worship
7. Violent
8. Trenches
9. I Admire
10. Through Fire to Salvation
11. Purity

A.D.2012, Let Them Come Productions

Z pierwszego opisu wynika, ze na "Anachoreo" nie usłyszymy nic nowego. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy wszystkie nowinki w metalu śmierci są takie strawne i potrzebne? Wcale nie mam zamiaru ganić zespołu za dobór takich, a nie innych środków muzycznych. Dlatego, że wykorzystali je z głową i mimo czytelnych inspiracji nie mam mowy o przesadnym naśladownictwie.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Najrozmaitsze zmiany, odchylenia, nieoczekiwane połączenia prowadzące do coraz pełniejszej wieloznaczności każdego dźwięku i ciemnego akordu. Tak w skrócie można opisać muzykę tworzoną przez pianistę Philippa Blache.  Dziś kilka słów o jego najnowszym albumie "Misty Shroud of Regrets".

1. The Iron Shroud
2. Chasing the Solitary Azure Field
3. O Voyage des Cieux Hors D'Atteinte
4. Over the Earthly Land
5. Burden of Silence
6. Day Before Us
7. Hyperuranie
8. Autumnal Passing Tears
9. On Last Sight Which Fills the Sky
10. Misty Shroud of Regrets

A.D. 2013, Rage In Eden

Dzięki skomplikowanej siatce wzajemnych zależności między współbrzmieniami rodzi się na "Misty Shroud of Regrets" swoista logika harmoniczna. To ona decyduje o tym, jak konsument muzyki odczuwa poszczególne przebiegi muzyczne.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:24, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 listopada 2013

Za sprawą wznowienia przygotowanego przez labele Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.  możemy zapoznać się z pierwszymi w dyskografii In Scissors albumami. Dziś sprawdzimy jak z upływającym czasem poradził sobie krążek "Orbis Terrarum Requiem".

01. Attic - An Introduction
02. Hypogeum Dweller
03. Vierte Ritter
04. Dealed Writings
05. Wandering Gnome
06. Orbis Terrarum Requiem
07. Autumnal Asperges
08. ... Of Ancient Galleries
09. Outro 

Wznowienie A.D. 2013, Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.

Album "Orbis Terrarum Requiem" jest dojrzalszym dziełem i przejrzystością swej konstrukcji przewyższa album poprzedni ("The Veratrine Evangelicum"), o którym napiszę w najbliższych dniach. Pomijam chronologię z kilku względów. Przede wszystkim podoba mi się wybór środków technicznych, które posłużyły Vincentowi do odmalowania atmosfery zniszczonej przez człowieka Ziemi/Natury.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

17:09, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 listopada 2013

Nie lubię zabawy w porównywanie - często jest po prostu krzywdzące. Jednak niektóre dźwięki z albumu "Flowers Of Fall" wywołały w moje głowie przyjemne, acz jednoznaczne skojarzenia - bynajmniej nie z grupą Rammstein. Nasycenie elektroniką oraz jej mroczna intensywna barwa przywodzi na myśl raczej dokonania grupy The Kovenant z ery "Animatronic".


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 listopada 2013

Outre uniwersalnie podchodzi do problemów nowego języka muzycznego black metalu zarówno od strony estetycznej jak i ekspresyjnej.

1. Of Drowning
2. Tachypnea
3. Sea of Mercury
4. Hear The Voice

A.D.2013, Outre

"Tranquility" niesie muzykę o szerokim oddechu, pełną ekspresji, miejscami trochę patetyczną (na to odczucie ma wpływ suchy, mechanicznie artykułowany wokal, który zresztą tu pasuje i mi bardzo odpowiada) i ujętą w rozbudowane formy, na które składają się elementy wspólne dla wielu domen ekstremalnego grania.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:53, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum