Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
środa, 30 kwietnia 2014

Futuryści włoscy już w 1913 roku głosili, że "wszystkie nowe siły przyrody, które człowiek wciąż ujarzmia, muszą być wniesione do muzyki"[1]. Wtórował im kilka lat później twórca manifestów tzw. Grupy Sześciu (Les Six) - Jean Cocteau, który grzmiał: "dość chmur, fal, akwariów, nimf wodnych i aromatów nocnych.Trzeba nam muzyki na ziemi, muzyki na co dzień. Chcemy muzyki ostrej i zdecydowanej. Żeby być prawdziwym, twardym. Artysta, który ma zmysł rzeczywistości, nie potrzebuje obawiać się liryzmu" [2].

Od tego czasu cały szereg kompozytorów wciąga do swojej muzyki folklor miejski i szuka inspiracji w zakładach przemysłowych. Na albumie "Motor City" projektu Dat Rayon odnajdujemy silne echa postępującej urbanizacji kultury i (pozornie) triumfalnego rozwoju techniki.


Przypisy:
[1] L. Russolo -  Manifest futurystyczny. Milan. 1913.
[2] J. Cocteau - Kogut i arlekin. Zapiski wokół muzyki. C&D International Editors. Kraków. 1995.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:07, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 kwietnia 2014

Album "Dubbeltjes" to kolekcja unikatowych nagrań Rutgera Zuydervelta aka Machinefabriek. Wydawnictwo rozpoczyna współpracę (miejmy nadzieję owocną) między znanym muzykiem, a wydawnictwem Zoharum.

"Dubbeltjes" wypełniły kompozycje pochodzące z lat 2008-2013 i podobnie jak całą dyskografię artysty, cechuje je rozpiętość stylistyczna.

Czytaj na onlygoodmusic.pl


12:45, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Neoklasycyzm w dzisiejszym wydaniu powinien często nosić miano pseudoklasycyzmu. Ta nazwa lepiej odzwierciedla mniej lub bardziej indywidualne imitowanie klasycznych wzorów. Młody, bez wątpienia utalentowany kompozytor z Brazylii Andrei Machado również popadł w klasycystyczny manieryzm. Jego album "Catarse" to próba rozwinięcia własnego, współczesnego języka muzycznego w nawiązaniu do starych schematów formalnych.


1. Inercia   
2. Sereno
3. Todos os Sonho do Mundo   
4. Menos   
5. Sopro Seu
6. Tempo
7. Sobre a Brevidade da Vida
8. Ciclo

A.D.2014, Twice Removed Records


Nie można odmówić muzyce z "Catarse" pewnej błyskotliwości i sugestywności. Utwory odznaczają się szczerością uczucia, głębokim tonem nastrojowym i subtelnym kolorytem. Jest tu miejsce na odrobinę ciepła oraz melancholijny nastrój. Ta muzyka jest jak wspomnienie zmysłowe.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 kwietnia 2014

Nadmierna ekstrawersja? Emocjonalność? A może demonstracyjność zachowań? Czy te cechy pasują do muzyki grupy Black Perfume? Tylko w pewnym stopniu.

Grzechem śmiertelnym mini albumu "Histeria" jest swoisty eklektyzm, (który można poczytywać za wadę) będący muzyczną średnią gatunku. Bezsprzecznie nie jest to materiał uzurpujący sobie prawa do nowatorstwa, nowej syntezy, czy redefinicji rocka.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2014

Pytanie o muzykę w przestrzeni miasta jest najczęściej refleksją nad jego audiosferą - foniczną przestrzenią naszego otoczenia. Poruszałem już ten aspekt przy okazji recenzji albumu "Dead City Voice" projektu X-naVI:et. Tym razem jednak mamy do czynienia z interesującym założeniem autora: wędrówkę po mieście z "muzyką na uszach".

Czytaj na onlygoodmusic.pl

16:46, brokenhope , News
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 kwietnia 2014

Album "It Doesn't Belong Here" trafił w me ręce w chwili osobistego smutku przypominając, że życie człowieka obfituje w kontrasty: weselne dźwięki krzyżują się z funerlanym lamentem. To kontrasty decydują o tym, że jest ono pełne. Równowagę uzyskuje się dzięki harmonii przeciwieństw.Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 kwietnia 2014

Szczerość punkowego wyrazu, logika i prostota konstrukcji, płynność narracji muzycznej oraz sugestywność materiału melodycznego to podstawowe atuty najnowszego albumu grupy Captain Grave.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 31 marca 2014

"Niepowtarzalność konstrukcji psychicznej każdego człowieka sprawia, że odbiór dzieła muzycznego przez jednostkę jest także procesem niepowtarzalnym [1]. Muzyka, zaś jest zjawiskiem podlegającym nieustannej historycznej ewolucji, zjawiskiem redefiniującym swoje granice i ograniczenia. Jest przekorna, nie do końca okiełznana - a przez to tak fascynująca. Podam Wam kolejny przykład.

1. Agony of Life (Free of Lies)
2. Embrace the Dead
3. Minds Infected
4. Burning Li[v]es
5. Infernal Whispers

A.D.2013, Oneiric


Czytaj na onlygoodmusic.pl
 

Przypisy:
[1] - A.Biała – Literatura i muzyka. Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2011.

20:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 marca 2014

Album, który popełnił multiinstrumentalista, realizator i producent w jednym - czyli Atek Radej jest zbiorem pomysłów, inspiracji i muzycznych wątków. Wszystkiego uzbierało się na 11 instrumentalnych kompozycji utrzymanych w różnych stylach. Spektrum jest rozległe, bo począwszy do ciężkiego gitarowego grania, po zaimplementowane elementy elektroniki, motywy jazzowe i bardzo uduchowione.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 marca 2014

"Momentum" to mikro dźwięki wybrzmiewające na granicy ciszy, to podskórny dronowy puls, to odległy gwar ludzkich głosów, to charakterystyczne brzmienie łamanych akordów fortepianu -  te elementy budują piorunującą aurę albumu. Ta muzyka otacza nas, zalewa swoją gęstością. Znamienne jest, że oba utwory raczej uzupełniają się nastrojowo, aniżeli kontrastują z sobą, stąd też tajemniczy, a nie dramatyczny charakter całego albumu.

"Momentum" to fascynująca opowieść w dwóch rozdziałach. Jest to na swój sposób obraz katastroficzny, bo ma w sobie coś z symbolicznego tańca na wulkanie. Niby wprowadza nas natychmiast w określony nastrój, ale jest tu jakiś podskórny niepokój i uczucie klaustrofobii.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 lutego 2014

Może to nie spojrzenie Barei, ale Arbeit serwuje nam dźwiękową pocztówkę z przeszłości, która na swój sposób opowiada o codzienności w czasach socjalizmu. Wszystko odbywa się w oparach industrialnego brudu i sampli z epoki.

1. Słowo
2. Fabryka
3. Ulica
4. Relax
5. Sen

A.D.2013, Boanerges Diy


Ernst Fischer pisał: "grzmot bębna, stukot drewna, brzęk metalu jest pozbawiony treści, wpływ jaki zorganizowany szum wywiera na człowieka, stanowi jedyny sens. Wywieranie owego wpływu, a nie wyobrażanie pewnej rzeczywistości było społeczną funkcja muzyki" [1]. I chyba nic się nie zmieniło. Paradoksalnie, muzyka na "Budowle Socjalizmu Nasza Duma" wpasowuje się w te słowa.

Przypisy:
[1], E. Fischer – O potrzebie sztuki. PWN. Warszawa. 1961.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:05, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 lutego 2014

Hermetic Evolution uparcie dąży do celu. Nie rozpacza nad jakością polskiej sceny muzycznej, nie ogląda się na innych. Bierze sprawy w swoje ręce i wydaje pełnometrażowy album "H 2.0: Deus Ex Machina". Upartość, marzenia i wiara w ich spełnienie to cechy godne naśladowania, proszące się o publiczną pochwałę. Tak też niniejszym czynię. Jeśli jednak chodzi o muzykę...

01. Prototyp
02. Transgresja
03. Proxima
04. H 2.0: Prolog
05. H 2.0: Algorytm 21
06. H 2.0: Otchłani dno
07. H 2.0: Omega
08. Geneza
09. Wrota Edenu
10. Dystopia
11. Matka Machina

A.D.2013, Hermetic Evolution

Możemy bawić się w etykietki i szufladki - ale tak naprawdę próby łączenia różnych elementów są stare jak sama muzyka, kwestią są tu jedynie proporcje. Elementy podstawowe pozostają te same i w moje ocenie od ich jakości zależy bardzo wiele. W przypadku Hermetic Evolution wyodrębnione jakości są tworzone świadomie. 


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 lutego 2014

Album "Luta DP" zbiera na jednym krążku dwie pierwsze płyty grupy Puki 'Mahlu. Mamy tu do czynienia ze stosunkowo dobrym death metalem, urozmaicanym różnymi elementami (sample, wstawki) oraz partiami akustycznymi.

"Luta" to ciekawy tytuł. Wieloznaczny i dający pole do interpretacji. Dobrze pasujący do specyfiki tekstów grupy Puki 'Mahlu. Z języka portugalskiego oznacza walkę i nie ma wątpliwości, że członkowie grupy toczą jakąś bitwę - choćby z absurdami otaczającej rzeczywistości, czy patologiami zachowań. Jest to walka miejscami bezpardonowa i cokolwiek kontrowersyjna (głównie w warstwie tekstowej), na pewno jednak otwarta, choć ukryta pośród metafor.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 lutego 2014

"Co to jest jazz, co to jest sztuka? Nie wiem, nie mam pojęcia, nie mam zdania, mam pytania..." - te przewrotne słowa utworu "Zielnoka" grupy The Abstinents dobrze obrazują filozofię muzyki, jaką spotykamy na albumie "Holicy".

1. (A)ntro
2. Rana
3. Bielas
4. Dżem
5. Zielonka
6. Pani
7. Holicy

A.D. 2013

Grupa The Abstinenst na drodze poszukiwań artystycznych wyszła poza dość wąskie ramy punka właśnie jazzem. Wyłuszczając punkty styczne potencjalnie odrębnych muzycznych światów stworzyła materiał inteligenty w warstwie muzycznej i tekstowej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lutego 2014

Zaczynam wierzyć, że muzyka projektu I.R.O.N. niesie jakieś posłannictwo. Wpleciona w nią wizja zmilitaryzowanej przyszłości, przetwarza świadomość ludzką poprzez podwyższony stan adrenaliny i poczucie zagrożenia. Ponadto idee agresywnej technologii, jak i zindywidualizowany styl muzyki mogą stać się przedmiotem gorących dyskusji.

1. The Industrial Man
2. Titanium Sun
3. Infiltrate The System
4. No Existence
5. Troopers
6. Demolition Force
7. Hypercharger
8. The Machine
9. Singularity - The Final End

A.D. 2013. Rage In Eden


I.R.O.N. potrafił stworzyć swój własny język dźwiękowy, który z pozoru nie ma za wiele wspólnego z muzyką martial, a który okazał się indywidualnym wyciągnięciem wniosków z ewolucji tej muzyki.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 lutego 2014

Najnowszy album Organisation Toth wydaje się naturalną konsekwencją poprzedniego wydawnictwa. Jednak jest to konsekwencja nosząca ślady ewolucji. Album "Sword Of Creation" przynosi muzykę wyważoną i dojrzałą.

1. WerWolf
2. W.A.R.
3. Primordial Cult
4. Now it is Northern Ice…
5. Solar Law
6. Ekstatischer Kampf
7. Von Ewigkeit zu Ewigkeit
8. WerWolf Ende

A.D.2013, Rage In Eden


To wciąż muzyka mająca za zadanie przekazanie pewnych emocji i wartości - w sposób charakterystyczny dla projektu. Nie wiele jest tu dosłowności dźwiękowej, środek ciężkości został przesunięty maksymalnie w kierunku sfery intuicyjnej, co czyni album bardziej intrygujący.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

22:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 lutego 2014

W pejzażu dźwiękowym nowego, nieznanego albumu ucho zawsze szuka oparcia w elementach, które niosą ze sobą choćby cień czegoś znanego. Nawet, jeśli te znaki rozpoznawcze są najdrobniejszymi okruchami w stosunku do rozmiarów całego dzieła. Słuchacz, który znajdzie się w obszarze nowej, nieznanej muzyki jest wyjątkowo uczulony na najbardziej iluzoryczny znak orientacyjny, który mu coś przypomina. Tak było ze mną, przy pierwszym kontakcie z albumem "Southern Soul".

1.Paranoja
2.Płomień
3.Ostatni świat
4.Droga 88
5.Imaginacje

A.D. 2013

Nie ukrywam własnego poziomu ignorancji, jeśli chodzi o klimaty około bluesowe - zwłaszcza rodzimego pochodzenia. Dlatego, nowy mini album Rebeliantów był dla mnie zagadką, której rozwiązanie potrzebowało właśnie takich poszlak. Znalazłem je po kilku przesłuchaniach i ich będę się trzymał.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 lutego 2014

Każde wydawnictwo DigitalSimplyWorld porusza określony problem muzyczny. Był już paradoks muzyki bez muzyki, był aspekt otoczenia i zjawisk codziennych determinujących muzykę. Na "Utopii" natomiast słuchacz zmierzy się z tezą: "muzyka elektroniczna powstała by eksperymentować z muzyką".

1. Virtual Reality    
2. Cosmic Ocean    
3. XYZ    
4. Transparent Universe    
5. Light from the Sky    
6. Utopia
7. Out of Darkness in Light    
8. Control Panel
9. Meditation in Seven Dimensions


A.D.2013, DigitalSimplyWorld

Darmowy Download


Szczególne pole do popisu w sferze eksperymentu daje muzyka elektroniczna, w której eksperymentuje się nie tylko w materiale muzycznym, ale w zakresie odbioru muzyki, możliwości adaptacyjnych czy sposobów istnienia muzyki. Na najnowszym albumie DigitalSimplyWorld wskazuje na te szczególne właściwości muzyki. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 stycznia 2014

Robin Storey w swojej bogatej karierze wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, nacechowany subtelnością wybranych środków, wrażliwością smaku artystycznego i pomysłowością w zakresie tematyki i faktury, wybitnym zmysłem formy i wyszukaną ekspresją. Nie dziwi więc fakt, ze label Zoharum przygotował drugą część kompilacji "Seeds in the Tide", która gromadzi muzyczne unikaty Rapoon z lat 2000-2003.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 stycznia 2014

Docetism serwuje muzykę wmontowaną w system skojarzeń i dziedzictwo kulturowe o wielkiej sile ciążenia, ugruntowanej w obszarze mistyki chrześcijańskiej w świadomości i podświadomości zbiorowej ponad tysiąc letnią tradycją. Najnowszy album projektu jest inspirowany dziełem św. Teresy zatytułowanym "Twierdza Wewnętrzna".

1. Silent Heart
2. The Ecstasy of Saint Teresa
3. Castle Gate    
4. Waiting

A.D.2013, Nichts


Mini album "The Ecstasy of Saint Teresa" przynosi ledwo 20 minut muzyki. Jednak ma ona spore pokłady medytatywne i warto poprzedzić słuchanie lekturą "Twierdzy wewnętrznej".

Czytaj na onlygoodmusic.pl


18:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 stycznia 2014

Świat IDM, techno z lat 90-tych zeszłego stulecia to rewiry muzyki, w które nigdy dobrowolnie się nie zapuszczałem. Ten kierunek mnie nie pociągał, szybko nudził, odstraszał swoją formą. Po latach przyszło mi zmierzyć się z wizją takiej muzyki, której autorem jest Andrew Lagowski i wiecie co? Jestem pozytywnie zaskoczony!

Andrew Lagowski stworzył własną, niepowtarzalną atmosferę brzmienia i ekspresji, niezależnie od metamorfoz swojego języka dźwiękowego, które stosuje w różnych projektach pozostaje sobą. "Redesine+" jest tylko jedną z odsłon wizji Lagowskiego, może trochę nostalgiczną, ale godną uwagi.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 stycznia 2014

Album "Dead City Voice" to penetracja audiosfery miasta. To konglomerat szumu, gwaru mowy, przejeżdżających pojazdów, huku, gwizdów i masy innych odgłosów. Innymi słowy różnorodnych zjawisk, zdarzeń fonicznych: akustycznych, dźwiękowych, jak i ściśle muzycznych. Od odgłosów przechodzimy do skierowanych do kogoś słów, które otwierają przed nami wymiar świata - miejsca, które czegoś od nas żąda, przyzywa nas. Ale również świata, który nas o czymś informuje. Pejzaż miasta tworzą "domniemane" odgłosy, przedstawione za pomocą środków muzycznych, przekształceń oraz nagrań terenowych.

Wydawca: Zoharum Records

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:08, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 stycznia 2014

Nietrudno dostrzec w utworach Non Opud Dei i Morowe przejawów dwóch różnych nurtów pojmowania nagrania: nagrania jako dziedziny sztuki dźwiękowej i nagrania jako rejestracji wydarzenia muzycznego - wykonania utworu. Można się spierać o zasadności obu podejść, wygłaszać elaboraty o estetyce pracy w studio. Moim zdaniem po prostu ważny jest końcowy efekt, a nie sposób w jaki został uzyskany... 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:48, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 stycznia 2014

"W czasie rewolucji w roku 1849 Ryszard Wagner spędził jedna noc na wieży kościelnej jako obserwator. Kule świstały mu koło ucha. Na uwagę jednego z powstańców, że powinien zejść odpowiedział: nie bój się, jestem nieśmiertelny!". Patrząc z perspektywy czasu na wkład wielkiego kompozytora w dorobek muzyki klasycznej, opery i wreszcie popkultury były to słowa prorocze. Grupa Apocalyptica uczciła dwusetną rocznicę urodzin Wagnera wielkim koncertem, którego zapis trafił na wydawnictwo "Wagner Reloaded". 

Czytaj na onlygoodmusic.pl 

14:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 stycznia 2014

Przedziwny ten split. Trzy formacje prezentują 11 instrumentalnych kompozycji, mocno opartych na instrumentach klawiszowych. "Elegies of Endless Horizons" to trochę szkiców, trochę muzyki ilustracyjnej, trochę poszukiwań.

Karpathia:
1. Beyond the Lingering Forests... 

2. Mists of the Past 
3. Towards the Blazing Destiny 
Igric:
4. After the Snow Passes Away - The Rebirth (Spring Equinox)

5. The Hills and Plains have Spoken (Summer Solstice) 
6. By the Dawn of the Autumn Sun 
7. Elegy of the Passing Winter 
Perterricrepus:
8. Behold the Monuments of Ancient Times 

9. Glory
10. Naar Himmelen Klarner (Burzum cover)
11. Behold the Monuments of Ancient Times

A.D.2013, Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.

 Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum