Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Mój romans z "Mickiem" zaczął się nietypowo. Pierwszy raz w życiu zapragnąłem dostać w swoje ręce "Poradnik Domowy"... Jakaś mądra głowa wymyśliła, że marzeniem każdej polskiej gospodyni jest książka o liderze grupy The Rolling Stones. Nie wiem co na to czytelniczki owego periodyku, ale ja dzięki tej idei za niecałe 10 PLN stałem się posiadaczem książki, która była dodatkiem do wspomnianej gazety.

Czytaj

19:42, brokenhope , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 czerwca 2014

Jest na "Nexus Artificial" jakiś fluid, coś nieuchwytnego, co emanuje i udziela się konsumentowi muzyki. Intryguje, wciąga swoją atmosferą, a jeśli ktoś ma ochotę może zanurzyć się również w koncept albumu.

Czytaj

20:42, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 czerwca 2014

"Ambit" jest efektem wspólnej pracy dwóch projektów. Ponoć współpraca dojrzewała przez trzy długie lata, przepełnione (zapewne) artystycznymi kompromisami i wzajemnym poszukiwaniem muzycznego języka.

Efekt jest dla mnie co najmniej intrygujący. "Ambit
" jest albumem, na którym niepewność i uproszczenia formy wcale nie przeszkadzają. Zwartość formalną płyty w dużym stopniu powiększa odpowiednie rozplanowanie napięć z ciekawym ich rozwiązaniem w ostatniej kompozycji.

Czytaj

23:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 czerwca 2014

Phil Gardelis przetwarzając, bądź cytując in crudo nagrania terenowe ruchu ulicznego z Hong Kongu, czy gwaru ludzkich rozmów tworzy unikatowy materiał melodyczny.

Czytaj

22:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 czerwca 2014

Janusz Ekiert pisał: "razem z warstwami wielowiekowej kultury dźwigamy kolosalny śmietnik zastarzałych alergii i zautomatyzowanych konwencji gustu, funkcjonują w nas jeszcze reguły pozostałe po grach, które wyszły z użycia" [1]. Może dlatego tak trudno, takim osobnikom jak ja przełożyć współczesne metalowe granie (spod znaku core) na reguły wpojone tysiącami przesłuchań albumów z dawnych lat. Stąd może ograniczone zaufanie do zespołów czerpiących z różnych metalowych źródeł.

Grupa Sawblade stara się zebrać esencję inspiracji członków zespołu. Nie zawsze te poszukiwania zmierzają we właściwą stronę.

[1] . J. Ekiert – Lustro Epoki. Wydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1988.

Czytaj

20:07, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 czerwca 2014

"Volksmusik" to soczysty, ciężko wibrowany dźwięk rzeczywistości. Tu chwiejność łączy się ze zwięzłością,  a skłonność do brzmieniowych poszukiwań z rygorem formy i dbałością o jej klarowność.

Czytaj

20:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 czerwca 2014

Album "Rasasvada" dopiero w trakcie przesłuchania, stopniowo nabiera głębi. Ta niosąca nastrój beznadziejności muzyka najwyraźniej przemawia do duszy Konsumenta muzyki powoli, ale przenikliwie.

Czytaj

19:31, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 maja 2014

"Tether" to emancypacja dysonansu i cały arsenał nowoczesności, który występuje w muzyce Echoes Of Yul pospołu z tradycyjnymi metodami kształtowania materii dźwiękowej i stwarza bryły muzyki przedziwne i niepodobne do innych.

Czytaj

17:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 maja 2014

W maju, już drugi raz straszą mnie zimą. To dobra okazja by przysłuchać się wnikliwiej kompilacji "15 Shades of White", która traktuje właśnie o zimie.

"15 Shades of White" to muzyka potrzebująca zawieszenia, zaczerpnięcia haustu ciszy, bez niej jej frazy brzmiałyby tępo. Jak sama nazwa albumu wskazuje, mamy tu do czynienia z różnymi obliczami najzimniejszej pory roku. Odmienna bywa nie tylko atmosfera, ale i środki do jej uzyskania. Nie jest to jednak sztuczny zlepek utworów, na siłę podciąganych do konceptu. To zestawienie bardzo intrygujące swoją różnorodnością.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 kwietnia 2014

Futuryści włoscy już w 1913 roku głosili, że "wszystkie nowe siły przyrody, które człowiek wciąż ujarzmia, muszą być wniesione do muzyki"[1]. Wtórował im kilka lat później twórca manifestów tzw. Grupy Sześciu (Les Six) - Jean Cocteau, który grzmiał: "dość chmur, fal, akwariów, nimf wodnych i aromatów nocnych.Trzeba nam muzyki na ziemi, muzyki na co dzień. Chcemy muzyki ostrej i zdecydowanej. Żeby być prawdziwym, twardym. Artysta, który ma zmysł rzeczywistości, nie potrzebuje obawiać się liryzmu" [2].

Od tego czasu cały szereg kompozytorów wciąga do swojej muzyki folklor miejski i szuka inspiracji w zakładach przemysłowych. Na albumie "Motor City" projektu Dat Rayon odnajdujemy silne echa postępującej urbanizacji kultury i (pozornie) triumfalnego rozwoju techniki.


Przypisy:
[1] L. Russolo -  Manifest futurystyczny. Milan. 1913.
[2] J. Cocteau - Kogut i arlekin. Zapiski wokół muzyki. C&D International Editors. Kraków. 1995.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:07, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 kwietnia 2014

Album "Dubbeltjes" to kolekcja unikatowych nagrań Rutgera Zuydervelta aka Machinefabriek. Wydawnictwo rozpoczyna współpracę (miejmy nadzieję owocną) między znanym muzykiem, a wydawnictwem Zoharum.

"Dubbeltjes" wypełniły kompozycje pochodzące z lat 2008-2013 i podobnie jak całą dyskografię artysty, cechuje je rozpiętość stylistyczna.

Czytaj na onlygoodmusic.pl


12:45, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Neoklasycyzm w dzisiejszym wydaniu powinien często nosić miano pseudoklasycyzmu. Ta nazwa lepiej odzwierciedla mniej lub bardziej indywidualne imitowanie klasycznych wzorów. Młody, bez wątpienia utalentowany kompozytor z Brazylii Andrei Machado również popadł w klasycystyczny manieryzm. Jego album "Catarse" to próba rozwinięcia własnego, współczesnego języka muzycznego w nawiązaniu do starych schematów formalnych.


1. Inercia   
2. Sereno
3. Todos os Sonho do Mundo   
4. Menos   
5. Sopro Seu
6. Tempo
7. Sobre a Brevidade da Vida
8. Ciclo

A.D.2014, Twice Removed Records


Nie można odmówić muzyce z "Catarse" pewnej błyskotliwości i sugestywności. Utwory odznaczają się szczerością uczucia, głębokim tonem nastrojowym i subtelnym kolorytem. Jest tu miejsce na odrobinę ciepła oraz melancholijny nastrój. Ta muzyka jest jak wspomnienie zmysłowe.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 kwietnia 2014

Nadmierna ekstrawersja? Emocjonalność? A może demonstracyjność zachowań? Czy te cechy pasują do muzyki grupy Black Perfume? Tylko w pewnym stopniu.

Grzechem śmiertelnym mini albumu "Histeria" jest swoisty eklektyzm, (który można poczytywać za wadę) będący muzyczną średnią gatunku. Bezsprzecznie nie jest to materiał uzurpujący sobie prawa do nowatorstwa, nowej syntezy, czy redefinicji rocka.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2014

Pytanie o muzykę w przestrzeni miasta jest najczęściej refleksją nad jego audiosferą - foniczną przestrzenią naszego otoczenia. Poruszałem już ten aspekt przy okazji recenzji albumu "Dead City Voice" projektu X-naVI:et. Tym razem jednak mamy do czynienia z interesującym założeniem autora: wędrówkę po mieście z "muzyką na uszach".

Czytaj na onlygoodmusic.pl

16:46, brokenhope , News
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 kwietnia 2014

Album "It Doesn't Belong Here" trafił w me ręce w chwili osobistego smutku przypominając, że życie człowieka obfituje w kontrasty: weselne dźwięki krzyżują się z funerlanym lamentem. To kontrasty decydują o tym, że jest ono pełne. Równowagę uzyskuje się dzięki harmonii przeciwieństw.Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 kwietnia 2014

Szczerość punkowego wyrazu, logika i prostota konstrukcji, płynność narracji muzycznej oraz sugestywność materiału melodycznego to podstawowe atuty najnowszego albumu grupy Captain Grave.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 31 marca 2014

"Niepowtarzalność konstrukcji psychicznej każdego człowieka sprawia, że odbiór dzieła muzycznego przez jednostkę jest także procesem niepowtarzalnym [1]. Muzyka, zaś jest zjawiskiem podlegającym nieustannej historycznej ewolucji, zjawiskiem redefiniującym swoje granice i ograniczenia. Jest przekorna, nie do końca okiełznana - a przez to tak fascynująca. Podam Wam kolejny przykład.

1. Agony of Life (Free of Lies)
2. Embrace the Dead
3. Minds Infected
4. Burning Li[v]es
5. Infernal Whispers

A.D.2013, Oneiric


Czytaj na onlygoodmusic.pl
 

Przypisy:
[1] - A.Biała – Literatura i muzyka. Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2011.

20:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 marca 2014

Album, który popełnił multiinstrumentalista, realizator i producent w jednym - czyli Atek Radej jest zbiorem pomysłów, inspiracji i muzycznych wątków. Wszystkiego uzbierało się na 11 instrumentalnych kompozycji utrzymanych w różnych stylach. Spektrum jest rozległe, bo począwszy do ciężkiego gitarowego grania, po zaimplementowane elementy elektroniki, motywy jazzowe i bardzo uduchowione.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 marca 2014

"Momentum" to mikro dźwięki wybrzmiewające na granicy ciszy, to podskórny dronowy puls, to odległy gwar ludzkich głosów, to charakterystyczne brzmienie łamanych akordów fortepianu -  te elementy budują piorunującą aurę albumu. Ta muzyka otacza nas, zalewa swoją gęstością. Znamienne jest, że oba utwory raczej uzupełniają się nastrojowo, aniżeli kontrastują z sobą, stąd też tajemniczy, a nie dramatyczny charakter całego albumu.

"Momentum" to fascynująca opowieść w dwóch rozdziałach. Jest to na swój sposób obraz katastroficzny, bo ma w sobie coś z symbolicznego tańca na wulkanie. Niby wprowadza nas natychmiast w określony nastrój, ale jest tu jakiś podskórny niepokój i uczucie klaustrofobii.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 lutego 2014

Może to nie spojrzenie Barei, ale Arbeit serwuje nam dźwiękową pocztówkę z przeszłości, która na swój sposób opowiada o codzienności w czasach socjalizmu. Wszystko odbywa się w oparach industrialnego brudu i sampli z epoki.

1. Słowo
2. Fabryka
3. Ulica
4. Relax
5. Sen

A.D.2013, Boanerges Diy


Ernst Fischer pisał: "grzmot bębna, stukot drewna, brzęk metalu jest pozbawiony treści, wpływ jaki zorganizowany szum wywiera na człowieka, stanowi jedyny sens. Wywieranie owego wpływu, a nie wyobrażanie pewnej rzeczywistości było społeczną funkcja muzyki" [1]. I chyba nic się nie zmieniło. Paradoksalnie, muzyka na "Budowle Socjalizmu Nasza Duma" wpasowuje się w te słowa.

Przypisy:
[1], E. Fischer – O potrzebie sztuki. PWN. Warszawa. 1961.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:05, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 lutego 2014

Hermetic Evolution uparcie dąży do celu. Nie rozpacza nad jakością polskiej sceny muzycznej, nie ogląda się na innych. Bierze sprawy w swoje ręce i wydaje pełnometrażowy album "H 2.0: Deus Ex Machina". Upartość, marzenia i wiara w ich spełnienie to cechy godne naśladowania, proszące się o publiczną pochwałę. Tak też niniejszym czynię. Jeśli jednak chodzi o muzykę...

01. Prototyp
02. Transgresja
03. Proxima
04. H 2.0: Prolog
05. H 2.0: Algorytm 21
06. H 2.0: Otchłani dno
07. H 2.0: Omega
08. Geneza
09. Wrota Edenu
10. Dystopia
11. Matka Machina

A.D.2013, Hermetic Evolution

Możemy bawić się w etykietki i szufladki - ale tak naprawdę próby łączenia różnych elementów są stare jak sama muzyka, kwestią są tu jedynie proporcje. Elementy podstawowe pozostają te same i w moje ocenie od ich jakości zależy bardzo wiele. W przypadku Hermetic Evolution wyodrębnione jakości są tworzone świadomie. 


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 lutego 2014

Album "Luta DP" zbiera na jednym krążku dwie pierwsze płyty grupy Puki 'Mahlu. Mamy tu do czynienia ze stosunkowo dobrym death metalem, urozmaicanym różnymi elementami (sample, wstawki) oraz partiami akustycznymi.

"Luta" to ciekawy tytuł. Wieloznaczny i dający pole do interpretacji. Dobrze pasujący do specyfiki tekstów grupy Puki 'Mahlu. Z języka portugalskiego oznacza walkę i nie ma wątpliwości, że członkowie grupy toczą jakąś bitwę - choćby z absurdami otaczającej rzeczywistości, czy patologiami zachowań. Jest to walka miejscami bezpardonowa i cokolwiek kontrowersyjna (głównie w warstwie tekstowej), na pewno jednak otwarta, choć ukryta pośród metafor.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 lutego 2014

"Co to jest jazz, co to jest sztuka? Nie wiem, nie mam pojęcia, nie mam zdania, mam pytania..." - te przewrotne słowa utworu "Zielnoka" grupy The Abstinents dobrze obrazują filozofię muzyki, jaką spotykamy na albumie "Holicy".

1. (A)ntro
2. Rana
3. Bielas
4. Dżem
5. Zielonka
6. Pani
7. Holicy

A.D. 2013

Grupa The Abstinenst na drodze poszukiwań artystycznych wyszła poza dość wąskie ramy punka właśnie jazzem. Wyłuszczając punkty styczne potencjalnie odrębnych muzycznych światów stworzyła materiał inteligenty w warstwie muzycznej i tekstowej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lutego 2014

Zaczynam wierzyć, że muzyka projektu I.R.O.N. niesie jakieś posłannictwo. Wpleciona w nią wizja zmilitaryzowanej przyszłości, przetwarza świadomość ludzką poprzez podwyższony stan adrenaliny i poczucie zagrożenia. Ponadto idee agresywnej technologii, jak i zindywidualizowany styl muzyki mogą stać się przedmiotem gorących dyskusji.

1. The Industrial Man
2. Titanium Sun
3. Infiltrate The System
4. No Existence
5. Troopers
6. Demolition Force
7. Hypercharger
8. The Machine
9. Singularity - The Final End

A.D. 2013. Rage In Eden


I.R.O.N. potrafił stworzyć swój własny język dźwiękowy, który z pozoru nie ma za wiele wspólnego z muzyką martial, a który okazał się indywidualnym wyciągnięciem wniosków z ewolucji tej muzyki.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 lutego 2014

Najnowszy album Organisation Toth wydaje się naturalną konsekwencją poprzedniego wydawnictwa. Jednak jest to konsekwencja nosząca ślady ewolucji. Album "Sword Of Creation" przynosi muzykę wyważoną i dojrzałą.

1. WerWolf
2. W.A.R.
3. Primordial Cult
4. Now it is Northern Ice…
5. Solar Law
6. Ekstatischer Kampf
7. Von Ewigkeit zu Ewigkeit
8. WerWolf Ende

A.D.2013, Rage In Eden


To wciąż muzyka mająca za zadanie przekazanie pewnych emocji i wartości - w sposób charakterystyczny dla projektu. Nie wiele jest tu dosłowności dźwiękowej, środek ciężkości został przesunięty maksymalnie w kierunku sfery intuicyjnej, co czyni album bardziej intrygujący.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

22:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum