niedziela, 04 stycznia 2015
sobota, 03 stycznia 2015
piątek, 02 stycznia 2015
czwartek, 01 stycznia 2015
Czy styczeń jest dobrym czasem by słuchać muzyki oscylującej wokół zimy? Czy jej dźwiękowa wizja jest wstanie nas czymś zaskoczyć, skoro za oknem mróz i śnieg? Jest okazja by się o tym przekonać słuchając albumu "Vintermusik". Przy okazji albumu, który popełnili Dag Rosenqvist i Rutger Zuydervelt spróbowałem stworzyć definicję muzyki zimowej. Nie objedzie się więc bez nawiązań do klasyki (Debussy, Vivaldi).
niedziela, 21 grudnia 2014
Zainteresowała mnie konstruktywistyczna koncepcja sztuki profesor Joanny Hodge, która w jednym z artykułów wyznaczyła muzykowi nową rolę - nie tylko odtwarzania istniejącej rzeczywistości zewnętrznej, lecz udostępnianie nowych "sposobów tworzenia naszego poczucia rzeczywistości". Prawdziwe znaczenie muzyki nie zawiera się zatem w samym dźwięku, ale w tworzonym lub zainicjowanym przezeń sposobie widzenia (słyszenia) świata [1]. Drugi album grupy Bruno ŚwiatłoCień podsuwa nam nową porcję impulsów, które mogą wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości Konsumenta muzyki. Przypisy:
czwartek, 11 grudnia 2014
"The Fires of the Borderlands" to dzieło konstrukcyjnie idealnie wyważone, choć fakturalnie skomplikowane. Nie straciło swojego uroku mimo upływu 16 lat. Robin Storey zamknął swoją muzykę w niesamowitym kręgu ambientowego piękna i stworzył dzieło poza czasem i przestrzenią. Kiedy słucham utworów z tego albumu odnoszę wrażenie przepływania zawieszonych w przestrzeni migotliwych punktów, które posiadają jakąś swoją ściśle określoną głębię przestrzenną i wymiar czasowy.
środa, 10 grudnia 2014
Kompozytor Edgar Varèse powiedział kiedyś bardzo znamienne zdanie: "nasze czasy są epoką zgiełku i hałasu, epoką szybkości. Rytm wybijany przez perkusję uwalnia muzykę od anegdoty, która pojawia się nieodmiennie, gdy w muzyce dominuje melodia". Warto rozważyć te słowa w kontekście współczesnej muzyki rockowej, a dziś odniesiemy je do mini albumu "Rock'n'Roll Nation" grupy Nasty Crüe.
niedziela, 07 grudnia 2014
![]()
poniedziałek, 24 listopada 2014
"Anti-cos
czwartek, 20 listopada 2014
![]() Nie będę odosobniony w skojarzeniu: Snoqualmie Falls przywołuje w mojej pamięci obraz Miasteczka Twin Peaks. Jak się okazuje album "Dream Sequence" nie jest wcale tak odległy od atmosfery wspomnianego serialu.
Czytaj
środa, 19 listopada 2014
Drugi studyjny album Appleseed oparty jest na utworach o wyrazistej konstrukcji, w których ważną rolę odgrywa logiczne budowanie narracji. Delikatność muzyki (o której później) i pewien pietyzm nie wykluczają zdecydowania i energii.
wtorek, 18 listopada 2014
sobota, 15 listopada 2014
Album "Labyrinthos" staje się przejrzysty dopiero po wielokrotnym wysłuchaniu, ponieważ nie dostrzegamy od razu bogactwa zawartego w nim materiału tematycznego i mnogości relacji formalnych. Jest to album podsumowujący dekadę Horologium i prezentuje różne oblicza muzyki, którymi para się projekt.
czwartek, 13 listopada 2014
Czego potrzebujemy by zasnąć? Wygodnego łóżka i poduszki? To nie zawsze wystarcza. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia jedna trzecia populacji ludzi na świecie cierpi na bezsenność. Wielu ekspertów zaleca sprzyjającą marzeniom sennym muzykę. Taką rolę może pełnić przypominany właśnie przez Wytwórnię Zoharum album Troum.
środa, 12 listopada 2014
Przypis:
wtorek, 11 listopada 2014
wtorek, 28 października 2014
poniedziałek, 27 października 2014
niedziela, 19 października 2014
poniedziałek, 29 września 2014
Wydawnictwo "Before The Dawn" mimo swej dwuutworowej struktury sprawia, że zapominam o sobie. Na wstępie czułem się uwikłany w nie swoje emocje i uczucia, z łatwością dałem się porwać wizji zespołu i na dzień dzisiejszy taka sytuacja bardzo mi odpowiada. Muzyka State Urge wciąż budzi we mnie ekscytację i zaciekawienie. Premierowy utwór "Before The Dawn” nie zaskakuje (co jest jego atutem). Jest przestrzennie, atmosferyczne i ulotnie. Jeśli tak ma brzmieć nowy materiał, to jestem na tak!
wtorek, 16 września 2014
Woda to wdzięczny temat dla muzyki. Począwszy od "Muzyki na wodzie" Händla, poprzez teorie Japończyka Masaru Emoto, a skończywszy na "La Syndrome Aquatiqu" AUBE. Gilles Deles podchodzi do tematu wody nieco inaczej, jego album "Water Belongs to the Night" jest zbiorem gitarowych eksperymentów, które śmiało wkraczają w ambientowo - dronową atmosferę, a woda wydaje się tu jedynie pretekstem.
poniedziałek, 15 września 2014
niedziela, 07 września 2014
niedziela, 24 sierpnia 2014
Nagrania, podczas których przynajmniej fundament utworu jest rejestrowany w czasie rzeczywistym mają w sobie nieuchwytny klimat i energię. Każdy dźwięk grany jest w jednym, niepowtarzalnym ujęciu. Taka świadomość dla konsumenta muzyki powoduje zupełnie odmienny odbiór.
niedziela, 17 sierpnia 2014
ROD stworzył syntezę ducha folkloru z rozwiniętym językiem artystycznym. Nadał jej własne, indywidualne rozwinięcia. Tym samym dał przykład dość szczególnej możliwości kompilowania wartości dawnej, z wybranymi wartościami muzyki nowej. |
Archiwum
Ostatnie wpisy
Zakładki:
Specjalne
OnlyGoodMusic
Współpraca
Ważne
Polecam
|