Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
środa, 12 listopada 2014

rkolackiClaude Debussy, zapytany o przyszłość muzyki napisał: "sztuka jest najpiękniejszym z kłamstw. I chociaż się próbuje wcielać w nią życie w jego codzienności, trzeba gorąco pragnąć, żeby pozostała kłamstwem, inaczej bowiem  stanie się rzeczą użyteczną, ponurą jak fabryka" [1].  Nowy album Rafała Kołackiego zawisł gdzieś pomiędzy "pięknym kłamstwem" a "ponurą fabryką".

Czytaj

Przypis:
[1] Czasopismo "Musica". Wydanie z 1902 roku

12:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 listopada 2014

neutralnNagość i muzyka od lat kroczą jedną ścieżką. Począwszy od wizerunku pin-up girl na okładkach jazzowych płyt z lat 40 XX wieku, poprzez akcenty nagości na okładkach albumów Hendrixa, Queen czy Led Zeppelin, a skończywszy na teledyskach Gagi i czy innej Cyrus. Po drodze były jeszcze koncertowe ekscesy Morrisona z The Doors, sceniczne szaleństwa Marilyna Mansona, czy tradycyjny stripteas Angusa Younga w trakcie wykonywania utworu "The Jack". Na szczęście rola nagości w muzyce nie sprowadza się jedynie do szokowania, ale także do pewnego wyrazu artystycznego. Jeszcze nie odkryłem jaką funkcję pełni okładka albumu "Little Garden" grupy Neutral Noise, ale o samej muzyce mogę już coś napisać.

Czytaj

22:10, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2014

theu Bisclaveret na "Theu Anagnosis" prezentuje muzykę toczoną podskórnie przez chorobotwórczy proces, gdzie główne motywy melodyczne roztapiają się w sieć dysonansów, ambientowych plam i klawiszowych pasaży - misternie skonstruowaną i przykuwającą uwagę słuchacza, choć niewątpliwie niosącą poczucie niepewności i zagrożenia.

Czytaj

21:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2014

ColdwindNa całym świecie w jednym momencie ma miejsce około 1800 burz. W każdej sekundzie towarzyszy im około 100 wyładowań. Kompilacja "Cold Wind is the Promise of a Storm" to jedna, trwająca ponad dwie godziny burza, w której usłyszeć możemy dwadzieścia dosadnych wyładowań.

Brnąc dalej w meteorologiczną terminologię, nie jest to burza w szklance wody. Kompilacja kryje w sobie zarówno poznawczy jak i promocyjny charakter.

Czytaj


21:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 października 2014

Album "Hard Truckin' Rock" nie jest pozbawiony specyficznych elementów, jak melodyjność i dramatyczny nerw, czy prostota formalna. Nowe wydawnictwo Leash Eye zrodzone jest z imponującą swobodą twórczej inwencji.

Czytaj

20:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 września 2014

stateurgebeforethedawn

Wydawnictwo "Before The Dawn" mimo swej dwuutworowej struktury sprawia, że zapominam o sobie. Na wstępie czułem się uwikłany w nie swoje emocje i uczucia, z łatwością dałem się porwać wizji zespołu i na dzień dzisiejszy taka sytuacja bardzo mi odpowiada. Muzyka State Urge wciąż budzi we mnie ekscytację i zaciekawienie. Premierowy utwór "Before The Dawn” nie zaskakuje (co jest jego atutem). Jest przestrzennie, atmosferyczne i ulotnie. Jeśli tak ma brzmieć nowy materiał, to jestem na tak!
Czytaj

19:05, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 września 2014

Woda to wdzięczny temat dla muzyki. Począwszy od "Muzyki na wodzie" Händla, poprzez teorie Japończyka Masaru Emoto, a skończywszy na "La Syndrome Aquatiqu" AUBE. Gilles Deles podchodzi do tematu wody nieco inaczej, jego album "Water Belongs to the Night" jest zbiorem gitarowych eksperymentów, które śmiało wkraczają w ambientowo - dronową atmosferę, a woda wydaje się tu jedynie pretekstem.

Czytaj

13:58, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 września 2014

TheCircusMuzyka In Scissors od jakiegoś czasu jest bardziej kunsztowna i bogatsza pod względem nastrojowości i ilustracyjności. Nieuchronnie zmierza w rejony filmowej oprawy.  Przy okazji filmu "Destin" Vincent Andelmoth udowodnił, że przejawia spory talent w tym kierunku. Swoje aspiracje do muzyki filmowej potwierdza również na najnowszym albumie zatytułowanym "The Circus Of Ichneumons".

"The Circus Of Ichneumons" to przedstawienie zjawiskowe, nastrojowe i barokowo nieregularne w kształcie. To opowieść, która tak naprawdę nie wymaga scenicznego ruchu czy filmowego obrazu. Wystarczy wyobraźnia...

Czytaj

20:30, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 września 2014

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) definiuje górę lodową jako zwartą bryłę lodu, oderwaną w wyniku procesu zwanego cieleniem od lodowca i pływającą po powierzchni wody lub osiadłą na dnie. Obiekt taki musi mieć powierzchnię przekraczającą 300 m² i wystawać ponad powierzchnię co najmniej 5 metrów. Przypominam o tym przy okazji recenzji najnowszego albumu grupy Newspaperflyhunting, nie tylko ze względu na tytuł "Iceberg Soul", czy piękną okładkę. Muzyka na tym albumie jest trochę oderwana i  trochę dryfująca, a zespól miejscami osiada na dnie...

Czytaj

19:20, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 sierpnia 2014

Nagrania, podczas których przynajmniej fundament utworu jest rejestrowany w czasie rzeczywistym mają w sobie nieuchwytny klimat i energię. Każdy dźwięk grany jest w jednym, niepowtarzalnym ujęciu. Taka świadomość dla konsumenta muzyki powoduje zupełnie odmienny odbiór.

Grupa Gars postanowiła wykorzystać tę metodę przy okazji nagrywani swojego trzeciego albumu.


Czytaj

21:32, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
niedziela, 17 sierpnia 2014

Projekt ROD ma specyficzny, indywidualny styl, archaizujący własną melodykę w duchu ludowym. W tym zdaniu kryje się cała filozofia dźwięków, które możemy usłyszeć na mini albumie "Chmurniki". 

ROD stworzył syntezę ducha folkloru z rozwiniętym językiem artystycznym. Nadał jej własne, indywidualne rozwinięcia. Tym samym dał przykład dość szczególnej możliwości kompilowania wartości dawnej, z wybranymi wartościami muzyki nowej.

Czytaj

22:27, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
niedziela, 10 sierpnia 2014

Znany dotychczas z projektu 21 Gramms twórca swój społeczny komentarz umieszcza w 10 kompozycjach. Patrząc przez spektrum tych utworów, można jasno stwierdzić, że nie są do ciepłe słowa. Nie są to wnioski obojętne, raczej refleksyjne, skierowane do wnętrza Konsumenta muzyki, może nawet nie na sprzedaż.

Czytaj

22:54, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Album "Music for Rituals" scala w sobie elementy muzyki etnicznej, ambientu i industrialnej estetyki. Belgijska grupa Hybryds była jednym z prekursorów tego typu syntez, a początki tego kierunku w muzyce można prześledzić "na chłodno", po ponad dwóch dekadach od premiery dzięki kolejnej reedycji Zoharum.

Czytaj

22:45, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 lipca 2014

Zdobycze współczesnej techniki potrafią wpędzić twórcę w spiralę nieustannego wydawania każdego tworu, który wyszedł spod jego ręki. Cyfrowa dystrybucja, szereg składanek niezależnych wytwórni, wreszcie zestawy z remiksami i zapisy koncertów - wszystko może sprawiać wrażenie "siłowego" odgrzewania tego samego materiału po wielokroć. Jeśli ktoś pomyślał tak o najnowszym albumie Desiderii Marginis jest  wielkim błędzie.

Czytaj

21:10, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 lipca 2014

Arturo Toscanini na próbach z orkiestrą, którą prowadził wyciągał jedwabną chusteczkę i podrzucał ją w powietrze, chcąc ukazać, jak - podobnie do jej spływania w dół - lekko winno cichnąć brzmienie... Pragnąc wydobyć brzmienie jak najmocniejsze, skakał, wygrażał pięściami i krzyczał, po czym przerywał grę i rozzłoszczony pytał: "kto tutaj śmie się odzywać?" [1].

Ta anegdota pasuje do albumu "Stages Of Delusion" jak ulał. Grupa Sounds Like The End Of The World proponuje nam album nieskażony "odzywaniem się", w pełni instrumentalny. Jest to zestaw dźwięków różnorodnych, zwiewnych niczym chusteczka Toscaniniego nastawionych przede wszystkim na budowanie określonego nastroju.

Czytaj

23:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 lipca 2014

Krakowski projekt SoundQ proponuje konsumentowi muzyki dźwięki żywiołowe, tak pozornie obce tradycyjnej muzyce, obdarzone jakimś mrocznym nerwem, pochodzącym z odkrycia w rytmie ciekawych złóż ekspresji.

Czytaj

21:03, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Mój romans z "Mickiem" zaczął się nietypowo. Pierwszy raz w życiu zapragnąłem dostać w swoje ręce "Poradnik Domowy"... Jakaś mądra głowa wymyśliła, że marzeniem każdej polskiej gospodyni jest książka o liderze grupy The Rolling Stones. Nie wiem co na to czytelniczki owego periodyku, ale ja dzięki tej idei za niecałe 10 PLN stałem się posiadaczem książki, która była dodatkiem do wspomnianej gazety.

Czytaj

19:42, brokenhope , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 czerwca 2014

Jest na "Nexus Artificial" jakiś fluid, coś nieuchwytnego, co emanuje i udziela się konsumentowi muzyki. Intryguje, wciąga swoją atmosferą, a jeśli ktoś ma ochotę może zanurzyć się również w koncept albumu.

Czytaj

20:42, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 czerwca 2014

"Ambit" jest efektem wspólnej pracy dwóch projektów. Ponoć współpraca dojrzewała przez trzy długie lata, przepełnione (zapewne) artystycznymi kompromisami i wzajemnym poszukiwaniem muzycznego języka.

Efekt jest dla mnie co najmniej intrygujący. "Ambit
" jest albumem, na którym niepewność i uproszczenia formy wcale nie przeszkadzają. Zwartość formalną płyty w dużym stopniu powiększa odpowiednie rozplanowanie napięć z ciekawym ich rozwiązaniem w ostatniej kompozycji.

Czytaj

23:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 czerwca 2014

Phil Gardelis przetwarzając, bądź cytując in crudo nagrania terenowe ruchu ulicznego z Hong Kongu, czy gwaru ludzkich rozmów tworzy unikatowy materiał melodyczny.

Czytaj

22:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 czerwca 2014

Janusz Ekiert pisał: "razem z warstwami wielowiekowej kultury dźwigamy kolosalny śmietnik zastarzałych alergii i zautomatyzowanych konwencji gustu, funkcjonują w nas jeszcze reguły pozostałe po grach, które wyszły z użycia" [1]. Może dlatego tak trudno, takim osobnikom jak ja przełożyć współczesne metalowe granie (spod znaku core) na reguły wpojone tysiącami przesłuchań albumów z dawnych lat. Stąd może ograniczone zaufanie do zespołów czerpiących z różnych metalowych źródeł.

Grupa Sawblade stara się zebrać esencję inspiracji członków zespołu. Nie zawsze te poszukiwania zmierzają we właściwą stronę.

[1] . J. Ekiert – Lustro Epoki. Wydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1988.

Czytaj

20:07, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 czerwca 2014

"Volksmusik" to soczysty, ciężko wibrowany dźwięk rzeczywistości. Tu chwiejność łączy się ze zwięzłością,  a skłonność do brzmieniowych poszukiwań z rygorem formy i dbałością o jej klarowność.

Czytaj

20:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 czerwca 2014

Album "Rasasvada" dopiero w trakcie przesłuchania, stopniowo nabiera głębi. Ta niosąca nastrój beznadziejności muzyka najwyraźniej przemawia do duszy Konsumenta muzyki powoli, ale przenikliwie.

Czytaj

19:31, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 maja 2014

"Tether" to emancypacja dysonansu i cały arsenał nowoczesności, który występuje w muzyce Echoes Of Yul pospołu z tradycyjnymi metodami kształtowania materii dźwiękowej i stwarza bryły muzyki przedziwne i niepodobne do innych.

Czytaj

17:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 maja 2014

W maju, już drugi raz straszą mnie zimą. To dobra okazja by przysłuchać się wnikliwiej kompilacji "15 Shades of White", która traktuje właśnie o zimie.

"15 Shades of White" to muzyka potrzebująca zawieszenia, zaczerpnięcia haustu ciszy, bez niej jej frazy brzmiałyby tępo. Jak sama nazwa albumu wskazuje, mamy tu do czynienia z różnymi obliczami najzimniejszej pory roku. Odmienna bywa nie tylko atmosfera, ale i środki do jej uzyskania. Nie jest to jednak sztuczny zlepek utworów, na siłę podciąganych do konceptu. To zestawienie bardzo intrygujące swoją różnorodnością.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum