Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
niedziela, 04 stycznia 2015

fallof1Hermeneutyczna krytyka muzyczna, polega na tworzeniu metafor dla wyjaśnienia muzyki. Takie wyraziste metafory nie obrazują czegoś doświadczanego wcześniej - one prowadzą do przeżywania muzyki. Warsztat techniczny Robina Storey'a jest źródłem inspiracji dla wielu twórców i doprawdy trudno kolejny raz rozpływać się nad tą stroną jego twórczości, dlatego dziś postaram się wymyślić kilka wysublimowanych metafor określających muzykę na albumie "Fall Of Frums".

Czytaj

19:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 stycznia 2015

forrrestdronesForrrestDrones to miano, jakie przyjął na potrzeby albumu "Najas Flexilis Exequiae" Robert Skrzyński (projekt Micromelancolié). Nowe wydawnictwo to jeden sześćdziesięciominutowy utwór, który zabiera Konsumenta muzyki na nocny spacer po lesie. Nie jest to pierwsze spojrzenie na ten temat z jakim mam do czynienia (wspomnę tu projekt Docetism z albumami "Roots" czy "Forest Paths"). Nie mniej jednak wizja Roberta Skrzyńskiego ma w sobie coś innego.

 Czytaj

 

 

 

 

 

14:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2015

identityGrupa Tune snuje smutną refleksję nad dzisiejszym bezmyślnym stylem życia. Ta symbolika brzmiałaby oczywiście naiwnie, gdyby muzyczna przestrzeń "Identity" nie była wypełniona znakomitymi pomysłami tematycznymi.

Czytaj

23:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 stycznia 2015

vintermusic

Czy styczeń jest dobrym czasem by słuchać muzyki oscylującej wokół zimy? Czy jej dźwiękowa wizja jest wstanie nas czymś zaskoczyć, skoro za oknem mróz i śnieg? Jest okazja by się o tym przekonać słuchając albumu "Vintermusik".

Przy okazji albumu, który popełnili Dag Rosenqvist i Rutger Zuydervelt spróbowałem stworzyć definicję muzyki zimowej. Nie objedzie się więc bez nawiązań do klasyki (Debussy, Vivaldi).
Czytaj

18:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 grudnia 2014

bruno2

Zainteresowała mnie konstruktywistyczna koncepcja sztuki profesor Joanny Hodge, która w jednym z artykułów wyznaczyła muzykowi nową rolę - nie tylko odtwarzania istniejącej rzeczywistości zewnętrznej, lecz udostępnianie nowych "sposobów tworzenia naszego poczucia rzeczywistości". Prawdziwe znaczenie muzyki nie zawiera się zatem w samym dźwięku, ale w tworzonym lub zainicjowanym przezeń sposobie widzenia (słyszenia) świata [1]. Drugi album grupy Bruno ŚwiatłoCień podsuwa nam nową porcję impulsów, które mogą wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości Konsumenta muzyki.

Czytaj

Przypisy:
[1] "Aesthetic Decomposition: Musie, Identity, and Time", [w:] Michael Krausz (red.): The Interpretation of Musie: Philosophical Essays. Clarendon Press, Oksford 1993.

15:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 grudnia 2014

thefiresof

"The Fires of the Borderlands" to dzieło konstrukcyjnie idealnie wyważone, choć fakturalnie skomplikowane. Nie straciło swojego uroku mimo upływu 16 lat. Robin Storey zamknął swoją muzykę w niesamowitym kręgu ambientowego piękna i stworzył dzieło poza czasem i przestrzenią. Kiedy słucham utworów z tego albumu odnoszę wrażenie przepływania zawieszonych w przestrzeni migotliwych punktów, które posiadają jakąś swoją ściśle określoną głębię przestrzenną i wymiar czasowy.
Czytaj

22:06, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 grudnia 2014

nasty

Kompozytor Edgar Varèse powiedział kiedyś bardzo znamienne zdanie: "nasze czasy są epoką zgiełku i hałasu, epoką szybkości. Rytm wybijany przez perkusję uwalnia muzykę od anegdoty, która pojawia się nieodmiennie, gdy w muzyce dominuje melodia". Warto rozważyć te słowa w kontekście współczesnej muzyki rockowej, a dziś odniesiemy je do mini albumu "Rock'n'Roll Nation" grupy Nasty Crüe.

Czytaj

23:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 grudnia 2014
songsIICzasem gdy czytam recenzję mam wrażenie, jakby jej autor słuchał innego albumu niż ja. Im dłużej piszę recenzje tym rzadziej mnie to dziwi. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież ludzie rzadko słyszą to samo i w taki sam sposób reagują na muzykę. Na tym między innym polega tajemnica muzyki - tworu w którym na raz dzieje się bardzo wiele równoległych rzeczy, które dodatkowo poruszają struny w rozmaitych przedziałach pamięci i psychiki Konsumenta muzyki. Wspominam o tym przy okazji recenzji tak specyficznego wydawnictwa jak kompilacja, które z założenia prezentuje różne spojrzenia na "zadane" zagadnienie, lub prezentowane utwory mają po prostu wspólny mianownik.
 
Czytaj
21:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 listopada 2014

"Anti-cosbrazenserpentmic, devotional neofolk & ritualistic dark ambient" taka etykieta musi robić wrażenie. Jednak nauczony doświadczeniem ostrożnie podchodzę do muzycznych hybryd. Wszak materiały promocyjne wszystko przyjmą, a muzyka? Muzyka często płynie własnym torem.

Otwarcie przyznam, że w przypadku "Perditions Call to Prayer" opis okazał się trafny - oczywiście na ile słowa mogą oddać to połączenie.
Czytaj

19:57, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 listopada 2014
dreamsequence
Nie będę odosobniony w skojarzeniu: Snoqualmie Falls przywołuje w mojej pamięci obraz Miasteczka Twin Peaks. Jak się okazuje album "Dream Sequence" nie jest wcale tak odległy od atmosfery wspomnianego serialu.

Czytaj


12:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 listopada 2014

appleseed

Drugi studyjny album Appleseed oparty jest na utworach o wyrazistej konstrukcji, w których ważną rolę odgrywa logiczne budowanie narracji. Delikatność muzyki (o której później) i pewien pietyzm nie wykluczają zdecydowania i energii.  

Czytaj

12:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 listopada 2014

heroesSabaton nigdy nie należał do moich ulubionych formacji. To zespół jakich wiele, który umiejętnie trafił w nasze polskie przeświadczenie o wyjątkowości w dziejach świata i naiwność, że naszą historię znają wszyscy mieszkańcy globu. Po przesłuchaniu najnowszego albumu "Heroes" zdania nie zmienię.

Czytaj

16:35, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 listopada 2014

labirynthos

Album "Labyrinthos" staje się przejrzysty dopiero po wielokrotnym wysłuchaniu, ponieważ nie dostrzegamy od razu bogactwa zawartego w nim materiału tematycznego i mnogości relacji formalnych.

Jest to album podsumowujący dekadę Horologium i prezentuje różne oblicza muzyki, którymi para się projekt.

Czytaj

17:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 listopada 2014

troum-muzak

Czego potrzebujemy by zasnąć? Wygodnego łóżka i poduszki? To nie zawsze wystarcza. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia jedna trzecia populacji ludzi na świecie cierpi na bezsenność. Wielu ekspertów zaleca sprzyjającą marzeniom sennym muzykę. Taką rolę może pełnić przypominany właśnie przez Wytwórnię Zoharum album Troum.

Czytaj

16:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 listopada 2014

rkolackiClaude Debussy, zapytany o przyszłość muzyki napisał: "sztuka jest najpiękniejszym z kłamstw. I chociaż się próbuje wcielać w nią życie w jego codzienności, trzeba gorąco pragnąć, żeby pozostała kłamstwem, inaczej bowiem  stanie się rzeczą użyteczną, ponurą jak fabryka" [1].  Nowy album Rafała Kołackiego zawisł gdzieś pomiędzy "pięknym kłamstwem" a "ponurą fabryką".

Czytaj

Przypis:
[1] Czasopismo "Musica". Wydanie z 1902 roku

12:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 listopada 2014

neutralnNagość i muzyka od lat kroczą jedną ścieżką. Począwszy od wizerunku pin-up girl na okładkach jazzowych płyt z lat 40 XX wieku, poprzez akcenty nagości na okładkach albumów Hendrixa, Queen czy Led Zeppelin, a skończywszy na teledyskach Gagi i czy innej Cyrus. Po drodze były jeszcze koncertowe ekscesy Morrisona z The Doors, sceniczne szaleństwa Marilyna Mansona, czy tradycyjny stripteas Angusa Younga w trakcie wykonywania utworu "The Jack". Na szczęście rola nagości w muzyce nie sprowadza się jedynie do szokowania, ale także do pewnego wyrazu artystycznego. Jeszcze nie odkryłem jaką funkcję pełni okładka albumu "Little Garden" grupy Neutral Noise, ale o samej muzyce mogę już coś napisać.

Czytaj

22:10, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2014

theu Bisclaveret na "Theu Anagnosis" prezentuje muzykę toczoną podskórnie przez chorobotwórczy proces, gdzie główne motywy melodyczne roztapiają się w sieć dysonansów, ambientowych plam i klawiszowych pasaży - misternie skonstruowaną i przykuwającą uwagę słuchacza, choć niewątpliwie niosącą poczucie niepewności i zagrożenia.

Czytaj

21:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 października 2014

ColdwindNa całym świecie w jednym momencie ma miejsce około 1800 burz. W każdej sekundzie towarzyszy im około 100 wyładowań. Kompilacja "Cold Wind is the Promise of a Storm" to jedna, trwająca ponad dwie godziny burza, w której usłyszeć możemy dwadzieścia dosadnych wyładowań.

Brnąc dalej w meteorologiczną terminologię, nie jest to burza w szklance wody. Kompilacja kryje w sobie zarówno poznawczy jak i promocyjny charakter.

Czytaj


21:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 października 2014

Album "Hard Truckin' Rock" nie jest pozbawiony specyficznych elementów, jak melodyjność i dramatyczny nerw, czy prostota formalna. Nowe wydawnictwo Leash Eye zrodzone jest z imponującą swobodą twórczej inwencji.

Czytaj

20:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 września 2014

stateurgebeforethedawn

Wydawnictwo "Before The Dawn" mimo swej dwuutworowej struktury sprawia, że zapominam o sobie. Na wstępie czułem się uwikłany w nie swoje emocje i uczucia, z łatwością dałem się porwać wizji zespołu i na dzień dzisiejszy taka sytuacja bardzo mi odpowiada. Muzyka State Urge wciąż budzi we mnie ekscytację i zaciekawienie. Premierowy utwór "Before The Dawn” nie zaskakuje (co jest jego atutem). Jest przestrzennie, atmosferyczne i ulotnie. Jeśli tak ma brzmieć nowy materiał, to jestem na tak!
Czytaj

19:05, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 września 2014

Woda to wdzięczny temat dla muzyki. Począwszy od "Muzyki na wodzie" Händla, poprzez teorie Japończyka Masaru Emoto, a skończywszy na "La Syndrome Aquatiqu" AUBE. Gilles Deles podchodzi do tematu wody nieco inaczej, jego album "Water Belongs to the Night" jest zbiorem gitarowych eksperymentów, które śmiało wkraczają w ambientowo - dronową atmosferę, a woda wydaje się tu jedynie pretekstem.

Czytaj

13:58, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 września 2014

TheCircusMuzyka In Scissors od jakiegoś czasu jest bardziej kunsztowna i bogatsza pod względem nastrojowości i ilustracyjności. Nieuchronnie zmierza w rejony filmowej oprawy.  Przy okazji filmu "Destin" Vincent Andelmoth udowodnił, że przejawia spory talent w tym kierunku. Swoje aspiracje do muzyki filmowej potwierdza również na najnowszym albumie zatytułowanym "The Circus Of Ichneumons".

"The Circus Of Ichneumons" to przedstawienie zjawiskowe, nastrojowe i barokowo nieregularne w kształcie. To opowieść, która tak naprawdę nie wymaga scenicznego ruchu czy filmowego obrazu. Wystarczy wyobraźnia...

Czytaj

20:30, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 września 2014

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) definiuje górę lodową jako zwartą bryłę lodu, oderwaną w wyniku procesu zwanego cieleniem od lodowca i pływającą po powierzchni wody lub osiadłą na dnie. Obiekt taki musi mieć powierzchnię przekraczającą 300 m² i wystawać ponad powierzchnię co najmniej 5 metrów. Przypominam o tym przy okazji recenzji najnowszego albumu grupy Newspaperflyhunting, nie tylko ze względu na tytuł "Iceberg Soul", czy piękną okładkę. Muzyka na tym albumie jest trochę oderwana i  trochę dryfująca, a zespól miejscami osiada na dnie...

Czytaj

19:20, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 sierpnia 2014

Nagrania, podczas których przynajmniej fundament utworu jest rejestrowany w czasie rzeczywistym mają w sobie nieuchwytny klimat i energię. Każdy dźwięk grany jest w jednym, niepowtarzalnym ujęciu. Taka świadomość dla konsumenta muzyki powoduje zupełnie odmienny odbiór.

Grupa Gars postanowiła wykorzystać tę metodę przy okazji nagrywani swojego trzeciego albumu.


Czytaj

21:32, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
niedziela, 17 sierpnia 2014

Projekt ROD ma specyficzny, indywidualny styl, archaizujący własną melodykę w duchu ludowym. W tym zdaniu kryje się cała filozofia dźwięków, które możemy usłyszeć na mini albumie "Chmurniki". 

ROD stworzył syntezę ducha folkloru z rozwiniętym językiem artystycznym. Nadał jej własne, indywidualne rozwinięcia. Tym samym dał przykład dość szczególnej możliwości kompilowania wartości dawnej, z wybranymi wartościami muzyki nowej.

Czytaj

22:27, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
Archiwum