Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
poniedziałek, 20 kwietnia 2015

immigrantsCzasem warto napisać recenzję dla jednego utworu. Tak właśnie jest z mini albumem "Immigrants" autorstwa Sophie Lillienne, który zapowiada album studyjny "The Fragile Idea".

Czytaj

21:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

vex Cezary Duchnowski, w wywiadzie dla "Ruchu Muzycznego" wyraził pogląd, że "twórczość polega na tym, żeby odnaleźć coś w sobie, czemu można nadać atrakcyjną formę i pokazać innym"...Mam 100% pewność, że Sebastian Banaszczyk działa właśnie w myśl tej zasady, jednocześnie przypominając współczesnym zapomnianą muzykę Erika Satie.

Czytaj

21:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

10miniandegainSerbskie duo o jakże ciekawej nazwie AndAgainAndAgain zainteresowało mnie sowim debiutem za sprawą wykorzystania semantycznego i akustycznego potencjału tekstu (mowy).

Czytaj

 

 

21:17, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Maninkari

Estetyka muzyki duetu Maninkari wywodzi się z neoklasycznego myślenia, wspartego ambientową ciągłością procesów formalnych. Utwory na albumie "Continuum Sonore 7>14" są jak szeroka rzeka dźwięku, zestawianego z fantazją, niezwykle barwnego, ale i mrocznego.

Czytaj

21:15, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

tunguskaWydarzenia z 30 czerwca 1908 roku nadal nie zostały wyjaśnione. Katastrofa tunguska nieustannie rozbudza wyobraźnie i pozostaje, jak się wydaje niewyczerpanym źródłem domysłów i inspiracji. Po ten ciekawy temat sięgają w kolaboracji Jarl i Envenomist.

Czytaj

21:14, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 marca 2015

daft"Daft Punk stoją jedną nogą w królestwie sztuki, drugą zaś w świecie kultury popularnej. To dla nich bardzo wygodne - bez problemu utrzymują poczucie tej chwiejnej równowagi między sztuką jako dziełem i sztuką jako przemysłem. Od początku swej działalności badają związki pomiędzy ekspresją artystyczną, reklamą a kreowaniem się na celebrytów. A przy okazji stali się ikonami popkultury..." - ten cytat z książki Diny Santorelli brzmi niemal jak teza badawcza poważnej pracy naukowej i powinien być mottem całej publikacji. Dla mnie jest kwintesencją całego zjawiska, które nagromadziło się przez lata pod szyldem Daft Punk.

Duet Bangalter i de Homem - Christo nie jest wdzięcznym przedmiotem badań. Maskuje swój wizerunek, starannie selekcjonuje przekazywane informacje, nie jest skory do wywiadów. Tym cenniejsze jest każde opracowanie na temat Daft Punk, nawet jeśli nie przynosi sensacyjnych wyznań, nie ujawnia osobistych sekretów i nie plotkuje.

Książka Diny Santorelli nie jest zbiorem suchych faktów o zespole Daft Punk. Autorka stara się pokazać czytelnikowi drogę jaką przebył ten niezwykły duet od pierwszych pomysłów, porażek, nagrań w domowych pieleszach, aż po wielki światowy sukces. Łatwo wyczytać z kart tej książki, że ów sukces jest efektem  konsekwentnej pracy, opiera się na nieustannym rozwijaniu własnego talentu, wizji i niezwykłym indywidualizmie obu panów.

Autorka nie poprzestaje na prostym przeglądzie dyskografii projektu, Czytelnik znajdzie porównania albumów Daft Punk, informacje o kompozycjach, a nawet opisy teledysków. Ważną częścią książki są inspiracje muzyków Daft Punk oraz informacje związane z historią muzyki klubowej, opisy poszczególnych rodzajów muzyki elektronicznej. Na szczególną uwagę zasługuję wyodrębnione w strukturze książki mini działy Backstage,  w których znajdziemy ważne informacje, definicje oraz ciekawostki.

Z pewnością nie jest to wydawnictwo z którego wierni fani Daft Punk dowiedzą się czegoś odkrywczego. Jednak dla osób interesujących się muzyką elektroniczną, zjawiskami kulturowymi, a nawet marketingiem będzie to zajmująca lektura. Książka pisana jest językiem lekkim, co dla niektórych czytelników postrzegane może być za wadę. Natomiast sama forma "Daft Punk - Podróż do wnętrza piramidy", określana przez wydawcę jako "wizualna biografia" jest jak najbardziej na miejscu. To przejrzysty, starannie rozplanowany album z dobrej jakości zdjęciami (można mieć zastrzeżenia do małej liczby zdjęć samego duetu) pasujący do etykiety Daft Punk.

Dina Santorelli - "Daft Punk - Podróż do wnętrza piramidy". Wydawnictwo Sine Qua Non

piątek, 20 lutego 2015

phurpa

Pisanie o muzyce powiązanej z religią to zadane i  z góry skazane na uogólnienia i nieprecyzyjność. Szczególnie gdy mamy do czynienia z muzyką wykonywaną w obrzędach religii Dalekiego Wschodu, która łączy się z filozofią, miesza z dawnymi wierzeniami - jednocześnie czerpiąc z nich wpływy i wcielając w siebie.

Trudno powiedzieć, że muzyka projektu Phurpa jest wyrafinowana...

Czytaj

13:35, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 lutego 2015

abintra1000schoen

Bohaterowie kolejnego Splitu Zoharum stworzyli kreacje nieprzerwanie żyjące wewnętrznym pulsem, w których każdy dźwięk ma swą wagę i znaczenie.

Czytaj

11:51, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 lutego 2015

machineriverMam szczególny sentyment do twórczości Robina Storey'a. Nie ukrywałem, że jego dźwiękowe wizje są w mojej ocenie bliskie ideałowi. Przy okazji kolejnej recenzji zastanawiałem się czy ewentualna kolaboracja z innym twórcą stanowić będzie wartość dodaną do jego muzyki, czy też straci swój charakterystyczny sznyt. Mam okazję przekonać się o tym przy okazji albumu "Machine River", który powstał we współpracy z Shaunem Sandoren (Promute).

Czytaj

19:48, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 lutego 2015

btongredrum

Koordynacja, przenikanie i uzupełnianie planów wychodzą im bardzo dobrze. Mowa o bohaterach omawianego splitu projektach: Re-Drum i B°TONG.

Czytaj

22:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 lutego 2015

aabzu

Wiele czynników mogłoby wskazywać na to, że najnowszy album projektu AABZU jest w wielu kwestiach intelektualną rozrywką muzyczną, przy której pomocy projekt puszcza oko w stronę sympatyków starych filmów o tematyce kosmicznej.

Czytaj

22:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 stycznia 2015

spotforusWyobraźnia Konsumenta muzyki powinna działać na trzech płaszczyznach. Po pierwsze zauważać aktualny fragment muzyki, po drugie porównywać go z tymi, które przebrzmiały i wreszcie przewidywać dalszy tok rozwoju. Tak mówi teoria. W praktyce nie jest to takie proste, Zwłaszcza gdy ma się do czynienia z muzyką grupy Echoe.

Czytaj

20:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 stycznia 2015

equal

Ukrywający się za projektem Equal Stones Amandus Schaap eksploruje mniej przystępną i nie zawszę komfortową dla Konsumenta muzyki sferę ambientu. Album zatytułowany "Transgression" brzmi jak poszukiwanie struktury i ładu w ambientowym chaosie.

Czytaj

21:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2015

fall-riseRóżnie zachowujemy się w obliczu zagrożenia. Różne bywają również reakcje na to się nam przydarzyło. Album "Fall, Rise" dokumentuje emocje Richarda Grinns'a podczas zimowej wycieczki we francuskie Alpy.

To nie była zwykła wycieczka, autorowi przyszło zmierzyć się nie tylko z samotnością, zmęczeniem, ale przede wszystkim (jak to w górach) ze zmienną pogodą. Największe piętno na wspomnieniach autora odcisnęła burza śnieżna, która nie tylko ograniczyła widoczność do zera, ale izolując podróżnika przyczyniła się do przemyśleń na temat życia.

Czytaj

18:37, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 stycznia 2015

jupiterKiedyś starożytni fascynowali się muzyką sfer, Teraz czas na poznanie dźwięków odległych ciał niebieskich. Sondy kosmiczne Voyager I i II które przelatywały w pobliżu planety Jowisz odebrały silne fale magnetyczne, które swoją amplitudą przypominały dźwięk. Tajemnicze "pomruki" Jowisza stały się inspiracją dla ziemskich kompozytorów, w tym muzyka ukrywającego się za projektem  [13:75+0:11MLD].

Czytaj

20:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 stycznia 2015

mastabah

Mastabah to urodzeni radykaliści dźwiękowi, bezwzględni w swoim death metalowym języku dźwiękowym. Tytuł albumu nie powinien pozostawiać złudzeń, "I Hate You" przynosi wściekły, masowy atak instrumentów.

Album powstał jakby z jednej bryły, jest pełen nieodpartego dynamizmu, nie zna przeszkód. Napięcie, intensywność i agresja dźwięku drąży aż do bólu. Myli się jednak ten, kto zakwalifikuje muzykę Mastabah jako twór jednostajny i prosty w formie. 

Czytaj

18:13, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2015

dualcoma

Album "The Diary" przeleżał swoje na mojej półce. Nie, to nie skleroza, raczej próba nabrania dystansu do tego wydawnictwa. Długogrający album grupy Dual Coma jest nagromadzeniem pomysłów i koncepcji, którymi obdzieliłby kilka albumów. Niestety ilość nie idzie wcale w parze z jakością.

Mottem tego albumu powinna być walka. Przede wszystkim... muzyków Dual Comy z własnymi słabościami (głównie wokale!).
Czytaj

15:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 stycznia 2015

soundaroundMuzycy z trzech sąsiadujących krajów podjęli trud zbadania i interpretacji uprzedzeń, stereotypów i sprzeczności, które funkcjonują na sąsiedzkim terenie. Odkrywanie dźwiękowych krajobrazów Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy jest próbą znalezienia tego co wspólne, co łączy nićmi przyjaźni i sympatii. Głównym celem projektu jest odpowiedź na pytanie: "Czy jesteśmy sobie bliscy czy obcy i jak możemy odpowiedzieć na pytanie o to, co o sobie nawzajem wiemy?".

Czytaj

12:57, brokenhope
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 stycznia 2015

TanceZrozumienie albumu "Tańce snu" wymaga wrażliwości i umiejętności wejścia w specyficzną atmosferę jego albumu, jak również w jego estetykę.

Czytaj

23:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 stycznia 2015

kapital

Album "No New Age" jest jednym wspólnym strumieniem muzyki, w którym współbrzmienia dźwięków i następstwa tych współbrzmień stały się czynnikiem konstrukcji.

Czytaj

19:23, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 stycznia 2015

DBU_new_albumNa albumie "Crystal Sighs of a Broken Universe" projekt Day Before Us jeszcze bardziej odchodzi od laboratoryjnej postaci neoklasycyzmu ku muzyce o bardziej indywidualnym obliczu.

Czytaj15:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 stycznia 2015

HuixtralizerNa łamach onlygoodmusic.pl nigdy nie gościła muzyka z Meksyku, do dzisiaj. Nie obawiajcie się jednak, nie zajmiemy się pieśniami mariachi czy ranchero. Za sprawą Twice Removed Record trafiła w moje ręce płyta projektu Huixtralizer.

Czytaj

13:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 stycznia 2015

tundraMógłbym ograniczyć recenzję pełnowymiarowego debiutu projektu Tundra do sów Stanisława Przybyszewskiego, który w manifeście polskiego modernizmu pisał: "niedorzecznością jest zarzucać artyście mglistą mistyczność. Sztuka w naszem pojęciu jest metafizyczną, tworzy nowe syntezy, dociera jądra wszechrzeczy, wnika we wszystkie tajnie i głębie..."[1].

Czytaj

Przypisy:
[1] S. Przybyszewski. Confiteor. "Życie", nr 1, rok III. Kraków. 1899.

22:15, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2015

nocturneAquavoice kontynuuje swoją symboliczną mowę dźwięków zakorzenioną w metafizycznym odczuciu świata, a nawet ... wszechświata. "Nocturne" jest kontynuacją drogi obranej na albumie "Grey" (materiał powstał w tym samym czasie i został kontekstowo podzielony na dwa albumy).

Czytaj

21:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

53minuty"Poskładane skrawki prawd, obraz pełen dziur, amalgamat sensu tu brak..." ten fragment tekstu jest dla mnie małym autopodsumowaniem debiutu grupy Portland Rum Riot.

Czytaj

20:38, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum