Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
czwartek, 15 stycznia 2015

jupiterKiedyś starożytni fascynowali się muzyką sfer, Teraz czas na poznanie dźwięków odległych ciał niebieskich. Sondy kosmiczne Voyager I i II które przelatywały w pobliżu planety Jowisz odebrały silne fale magnetyczne, które swoją amplitudą przypominały dźwięk. Tajemnicze "pomruki" Jowisza stały się inspiracją dla ziemskich kompozytorów, w tym muzyka ukrywającego się za projektem  [13:75+0:11MLD].

Czytaj

20:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 stycznia 2015

mastabah

Mastabah to urodzeni radykaliści dźwiękowi, bezwzględni w swoim death metalowym języku dźwiękowym. Tytuł albumu nie powinien pozostawiać złudzeń, "I Hate You" przynosi wściekły, masowy atak instrumentów.

Album powstał jakby z jednej bryły, jest pełen nieodpartego dynamizmu, nie zna przeszkód. Napięcie, intensywność i agresja dźwięku drąży aż do bólu. Myli się jednak ten, kto zakwalifikuje muzykę Mastabah jako twór jednostajny i prosty w formie. 

Czytaj

18:13, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2015

dualcoma

Album "The Diary" przeleżał swoje na mojej półce. Nie, to nie skleroza, raczej próba nabrania dystansu do tego wydawnictwa. Długogrający album grupy Dual Coma jest nagromadzeniem pomysłów i koncepcji, którymi obdzieliłby kilka albumów. Niestety ilość nie idzie wcale w parze z jakością.

Mottem tego albumu powinna być walka. Przede wszystkim... muzyków Dual Comy z własnymi słabościami (głównie wokale!).
Czytaj

15:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 stycznia 2015

soundaroundMuzycy z trzech sąsiadujących krajów podjęli trud zbadania i interpretacji uprzedzeń, stereotypów i sprzeczności, które funkcjonują na sąsiedzkim terenie. Odkrywanie dźwiękowych krajobrazów Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy jest próbą znalezienia tego co wspólne, co łączy nićmi przyjaźni i sympatii. Głównym celem projektu jest odpowiedź na pytanie: "Czy jesteśmy sobie bliscy czy obcy i jak możemy odpowiedzieć na pytanie o to, co o sobie nawzajem wiemy?".

Czytaj

12:57, brokenhope
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 stycznia 2015

TanceZrozumienie albumu "Tańce snu" wymaga wrażliwości i umiejętności wejścia w specyficzną atmosferę jego albumu, jak również w jego estetykę.

Czytaj

23:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 stycznia 2015

kapital

Album "No New Age" jest jednym wspólnym strumieniem muzyki, w którym współbrzmienia dźwięków i następstwa tych współbrzmień stały się czynnikiem konstrukcji.

Czytaj

19:23, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 stycznia 2015

DBU_new_albumNa albumie "Crystal Sighs of a Broken Universe" projekt Day Before Us jeszcze bardziej odchodzi od laboratoryjnej postaci neoklasycyzmu ku muzyce o bardziej indywidualnym obliczu.

Czytaj15:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 stycznia 2015

HuixtralizerNa łamach onlygoodmusic.pl nigdy nie gościła muzyka z Meksyku, do dzisiaj. Nie obawiajcie się jednak, nie zajmiemy się pieśniami mariachi czy ranchero. Za sprawą Twice Removed Record trafiła w moje ręce płyta projektu Huixtralizer.

Czytaj

13:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 stycznia 2015

tundraMógłbym ograniczyć recenzję pełnowymiarowego debiutu projektu Tundra do sów Stanisława Przybyszewskiego, który w manifeście polskiego modernizmu pisał: "niedorzecznością jest zarzucać artyście mglistą mistyczność. Sztuka w naszem pojęciu jest metafizyczną, tworzy nowe syntezy, dociera jądra wszechrzeczy, wnika we wszystkie tajnie i głębie..."[1].

Czytaj

Przypisy:
[1] S. Przybyszewski. Confiteor. "Życie", nr 1, rok III. Kraków. 1899.

22:15, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2015

nocturneAquavoice kontynuuje swoją symboliczną mowę dźwięków zakorzenioną w metafizycznym odczuciu świata, a nawet ... wszechświata. "Nocturne" jest kontynuacją drogi obranej na albumie "Grey" (materiał powstał w tym samym czasie i został kontekstowo podzielony na dwa albumy).

Czytaj

21:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

53minuty"Poskładane skrawki prawd, obraz pełen dziur, amalgamat sensu tu brak..." ten fragment tekstu jest dla mnie małym autopodsumowaniem debiutu grupy Portland Rum Riot.

Czytaj

20:38, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 stycznia 2015

fallof1Hermeneutyczna krytyka muzyczna, polega na tworzeniu metafor dla wyjaśnienia muzyki. Takie wyraziste metafory nie obrazują czegoś doświadczanego wcześniej - one prowadzą do przeżywania muzyki. Warsztat techniczny Robina Storey'a jest źródłem inspiracji dla wielu twórców i doprawdy trudno kolejny raz rozpływać się nad tą stroną jego twórczości, dlatego dziś postaram się wymyślić kilka wysublimowanych metafor określających muzykę na albumie "Fall Of Frums".

Czytaj

19:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 stycznia 2015

forrrestdronesForrrestDrones to miano, jakie przyjął na potrzeby albumu "Najas Flexilis Exequiae" Robert Skrzyński (projekt Micromelancolié). Nowe wydawnictwo to jeden sześćdziesięciominutowy utwór, który zabiera Konsumenta muzyki na nocny spacer po lesie. Nie jest to pierwsze spojrzenie na ten temat z jakim mam do czynienia (wspomnę tu projekt Docetism z albumami "Roots" czy "Forest Paths"). Nie mniej jednak wizja Roberta Skrzyńskiego ma w sobie coś innego.

 Czytaj

 

 

 

 

 

14:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2015

identityGrupa Tune snuje smutną refleksję nad dzisiejszym bezmyślnym stylem życia. Ta symbolika brzmiałaby oczywiście naiwnie, gdyby muzyczna przestrzeń "Identity" nie była wypełniona znakomitymi pomysłami tematycznymi.

Czytaj

23:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 stycznia 2015

vintermusic

Czy styczeń jest dobrym czasem by słuchać muzyki oscylującej wokół zimy? Czy jej dźwiękowa wizja jest wstanie nas czymś zaskoczyć, skoro za oknem mróz i śnieg? Jest okazja by się o tym przekonać słuchając albumu "Vintermusik".

Przy okazji albumu, który popełnili Dag Rosenqvist i Rutger Zuydervelt spróbowałem stworzyć definicję muzyki zimowej. Nie objedzie się więc bez nawiązań do klasyki (Debussy, Vivaldi).
Czytaj

18:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 grudnia 2014

bruno2

Zainteresowała mnie konstruktywistyczna koncepcja sztuki profesor Joanny Hodge, która w jednym z artykułów wyznaczyła muzykowi nową rolę - nie tylko odtwarzania istniejącej rzeczywistości zewnętrznej, lecz udostępnianie nowych "sposobów tworzenia naszego poczucia rzeczywistości". Prawdziwe znaczenie muzyki nie zawiera się zatem w samym dźwięku, ale w tworzonym lub zainicjowanym przezeń sposobie widzenia (słyszenia) świata [1]. Drugi album grupy Bruno ŚwiatłoCień podsuwa nam nową porcję impulsów, które mogą wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości Konsumenta muzyki.

Czytaj

Przypisy:
[1] "Aesthetic Decomposition: Musie, Identity, and Time", [w:] Michael Krausz (red.): The Interpretation of Musie: Philosophical Essays. Clarendon Press, Oksford 1993.

15:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 grudnia 2014

thefiresof

"The Fires of the Borderlands" to dzieło konstrukcyjnie idealnie wyważone, choć fakturalnie skomplikowane. Nie straciło swojego uroku mimo upływu 16 lat. Robin Storey zamknął swoją muzykę w niesamowitym kręgu ambientowego piękna i stworzył dzieło poza czasem i przestrzenią. Kiedy słucham utworów z tego albumu odnoszę wrażenie przepływania zawieszonych w przestrzeni migotliwych punktów, które posiadają jakąś swoją ściśle określoną głębię przestrzenną i wymiar czasowy.
Czytaj

22:06, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 grudnia 2014

nasty

Kompozytor Edgar Varèse powiedział kiedyś bardzo znamienne zdanie: "nasze czasy są epoką zgiełku i hałasu, epoką szybkości. Rytm wybijany przez perkusję uwalnia muzykę od anegdoty, która pojawia się nieodmiennie, gdy w muzyce dominuje melodia". Warto rozważyć te słowa w kontekście współczesnej muzyki rockowej, a dziś odniesiemy je do mini albumu "Rock'n'Roll Nation" grupy Nasty Crüe.

Czytaj

23:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 grudnia 2014
songsIICzasem gdy czytam recenzję mam wrażenie, jakby jej autor słuchał innego albumu niż ja. Im dłużej piszę recenzje tym rzadziej mnie to dziwi. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież ludzie rzadko słyszą to samo i w taki sam sposób reagują na muzykę. Na tym między innym polega tajemnica muzyki - tworu w którym na raz dzieje się bardzo wiele równoległych rzeczy, które dodatkowo poruszają struny w rozmaitych przedziałach pamięci i psychiki Konsumenta muzyki. Wspominam o tym przy okazji recenzji tak specyficznego wydawnictwa jak kompilacja, które z założenia prezentuje różne spojrzenia na "zadane" zagadnienie, lub prezentowane utwory mają po prostu wspólny mianownik.
 
Czytaj
21:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 listopada 2014

"Anti-cosbrazenserpentmic, devotional neofolk & ritualistic dark ambient" taka etykieta musi robić wrażenie. Jednak nauczony doświadczeniem ostrożnie podchodzę do muzycznych hybryd. Wszak materiały promocyjne wszystko przyjmą, a muzyka? Muzyka często płynie własnym torem.

Otwarcie przyznam, że w przypadku "Perditions Call to Prayer" opis okazał się trafny - oczywiście na ile słowa mogą oddać to połączenie.
Czytaj

19:57, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 listopada 2014
dreamsequence
Nie będę odosobniony w skojarzeniu: Snoqualmie Falls przywołuje w mojej pamięci obraz Miasteczka Twin Peaks. Jak się okazuje album "Dream Sequence" nie jest wcale tak odległy od atmosfery wspomnianego serialu.

Czytaj


12:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 listopada 2014

appleseed

Drugi studyjny album Appleseed oparty jest na utworach o wyrazistej konstrukcji, w których ważną rolę odgrywa logiczne budowanie narracji. Delikatność muzyki (o której później) i pewien pietyzm nie wykluczają zdecydowania i energii.  

Czytaj

12:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 listopada 2014

heroesSabaton nigdy nie należał do moich ulubionych formacji. To zespół jakich wiele, który umiejętnie trafił w nasze polskie przeświadczenie o wyjątkowości w dziejach świata i naiwność, że naszą historię znają wszyscy mieszkańcy globu. Po przesłuchaniu najnowszego albumu "Heroes" zdania nie zmienię.

Czytaj

16:35, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 listopada 2014

labirynthos

Album "Labyrinthos" staje się przejrzysty dopiero po wielokrotnym wysłuchaniu, ponieważ nie dostrzegamy od razu bogactwa zawartego w nim materiału tematycznego i mnogości relacji formalnych.

Jest to album podsumowujący dekadę Horologium i prezentuje różne oblicza muzyki, którymi para się projekt.

Czytaj

17:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 listopada 2014

troum-muzak

Czego potrzebujemy by zasnąć? Wygodnego łóżka i poduszki? To nie zawsze wystarcza. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia jedna trzecia populacji ludzi na świecie cierpi na bezsenność. Wielu ekspertów zaleca sprzyjającą marzeniom sennym muzykę. Taką rolę może pełnić przypominany właśnie przez Wytwórnię Zoharum album Troum.

Czytaj

16:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum