Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
wtorek, 22 października 2013

Człowiek tworzy muzykę, aby dać w niej wyraz swoim przeżyciom, które powstają zależnie od określonej rzeczywistości społecznej i mogą być przekazane innym ludziom. Najnowszy singiel grupy Lebowski to przykład komunikacji muzycznej informacji przede wszystkim dotyczącej wewnętrznego stanu emocjonalnego. Ta muzyka nie jest wolna od znaczeń i treści, choć nie zawsze potrafimy stwierdzić (na szczęście!), że taki a taki dźwięk znaczy to i to. W tym przypadku konsument muzyki odbierać będzie "Goodbye My Joy" jako wyraz mniej lub bardziej sprecyzowanych sensów i znaczeń. Niektóre dźwięki będą brzmieć dla naszego ucha radośnie i żywo, inne smutno i melancholijnie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:13, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 października 2013

Album "On the Edge" grupy Arlon dał mi wiele do myślenia. Po pierwszych przesłuchaniach nie wpadłem w bezkrytyczny zachwyt. Jednak mimo kilku mankamentów ta muzyka ma w sobie nieodparty urok, który sprawia, że miast zająć się kolejnym albumem wracałem właśnie do niej.

1. On the Edge
2. Dream
3. Everything For Her
4. Lies
5. The Key
6. It's Your Day
7. Equals
8. Can I
9. Was it Worth it

A.D. 2013, Pronet Records

Nastrojowość, skupienie, powaga i pewna doza patetyczności w przepełnionej melancholią melodyce - oto cechy muzyki Arlon, które złapią wielu konsumentów muzyki za serce.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 października 2013

Trafiła mi się seria uduchowionej muzyki do recenzji. Po intrygującym wydawnictwie "Collosius" Hati & Z'EV, przyszło pora na Wovokę - grupę, która na płycie "Trees Against The Sky" robi zwrot ku praźródłom muzyki.

Wovoka ten stan rzeczy ewokuje nie tylko wyborem stylistycznych i technicznych środków (sięga po mocno transrybowany na blues repertuar gospel z wydobytym czynnikiem transowym), ale również w tendencji do przyporządkowania swojej twórczości idei kontynuacji pewnych tradycji muzycznych.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 października 2013

Znany etnomuzykolog Alan Merriam  badał muzyczny aspekt szamanizmu. Jednym z jego interesujących odkryć było poznanie rodowodu pieśni rytualnych, które "pochodzą z trzech źródeł: świata pozaziemskiego (od ducha opiekuńczego), pomysłu indywidualnego oraz zapożyczenia od innych" [1]. Funkcję posłańców ducha opiekuńczego pełnili kiedyś szamani. Dziś często to zadanie biorą na siebie muzycy tacy jak Rafał IwańskiRafał Kołacki (Hati) czy Z'EV.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypisy:
[1] - A. Czekanowska - Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec. Wydawnictwo Trio, Warszawa 2008.

00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum