Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
środa, 31 października 2012

Młody stażem i duchem zespół As Night Falls rozpoczął swoją muzyczną drogę od silnego postanowienia tworzenia dźwięków z mocnymi riffami, melodyjnym damskim wokalem i symfonicznymi klawiszami. Pierwsze pomysły formacji znalazły swoje ujście na mini albumie "My Secret Place". Zespół wybrał drogę kariery trudną  i wyboistą - wszak wspomniana recepta jest znana i stosowana od lat, poważana przez tyle samo osób co pomijana. Co zatem w tym temacie może zaproponować młody zespół z Polski? Czy As Night Falls wpisuje się w kanon metalu symfonicznego? 

1. My Memory
2. My Secret Place            
3. In This Life            
4. Confession

A.D. 2012, As Night Falls

 

Mam swoją osobistą wizję metalu połączonego z symfonią. Wizję, którą zrealizować można jedynie sporymi nakładami jednostek płatniczych. Wizję bezkompromisową, bogato inkrustowaną aranżacjami dodatkowych instrumentów i chórów. Skoro symfoniczny to monumentalny, takie mam proste skojarzenie. Mam również świadomość, że jest to podgatunek muzyki bardzo elastyczny i dość niejednoznaczny, choćby ze względu na jego korzenie czy źródła inspiracji. Aby tworzyć w jego obrębie nie trzeba angażować orkiestry symfonicznej (żywej, czy samplowanej), wystarczy podkreślenie specyficznej relacji między tradycyjną rockową sekcją rytmiczną a dodatkowymi instrumentami.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:58, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 października 2012

Funk jednoznacznie kojarzy mi się z radością grania. To taki sprytny gatunek, który przyjmie wszystko i z niemal każdym innym gatunkiem potrafi się skoligacić. Nie inaczej jest w przypadku brzmień cięższych, psychodelicznych i progresywnych. Grupa Echoe na swoim debiucie postanowiła wykorzystać tą intrygującą właściwość funku i zestawić ze sobą różne, teoretycznie gryzące się formy stylistyczne. Co z tego wynikło?  

01. Kornishawn
02. Illusions
03. Stoned Dog
04. Undefined Blood
05. And Now...
06. ...The Statue Burns
07. Captive
08. Indiana Jones
09. Feats Divine
10. Time
11. Restless

A.D. 2010, Echoe

Odpowiem na samym początku coś niesamowitego, niejednoznacznego i jak mniemam dla wielu słuchaczy trudnego.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:16, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 października 2012

Etnomuzykologiem nie jestem, ale folkowe motywy w muzyce (cięższej i tej mniej gabarytowej) dostrzec potrafię. Jako niespecjalista problematykę tę poruszać mogę na tyle, na ile pozwoli mi ona wyodrębnić analizowany materiał i dokonać jego ogólnego opisu. To zawsze cieszy gdy zespoły potrafią posiłkować się tradycją swojego kraju. Jednak ważne by robiły to z głową i zachowaniem dobrego smaku. Przecież dowodów jak brak umiaru w stosowaniu motywów ludycznych w szeroko pojętej muzyce rockowej mamy aż nadto. Dziś, na przykładzie albumu "Our Strenght" sprawdzimy jak do tego zagadnienia podszedł ukraiński Sventoyar.

1. Mud
2. The Voice of Ringing Steel
3. Oj Mala Ya Cholovika
4. Sorrow of the Slavic Earth 
5. Drevlyanian Walls  
6. Our Strenght 
7. Reality

Black Death Prod., A.D.2012


W folku najważniejsza jest autentyczność i silny regionalizm. Utwory takie jak "Oj Mala Ya Cholovika" pokazują, że Sventoyar potrafi czerpać ze źródeł tradycji i przekuć je wykorzystując doświadczenia cyfrowej kultury. Czasem są to proste i banalne motywy w których trudno o wirtuozerski poziom (zważmy: prostota jest przecież istotą folku), ale są istotne choćby z punktu legitymacji odrębności narodowej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 października 2012
"Czemu myślicie, że śmierci można nadać sens?" pytał w "Patriocie" Benjamin Martin. Jest to pytanie, które rozważało wielu filozofów. Swoją wizję na ten temat miał również Philipp Mainländer, który dopatrywał się w śmierci wyzwolenia z powszechnego w świecie cierpienia. Album "Erlösung" jest inspirowany flagowym dziełem tego niemieckiego filozofa.

1. Rede Des Toten Christus          
2. Pantheismus         
3. Erlösung! Erlösung! Tod Unserem Leben!         
4. Ruah

A.D. 2012, Nichts

Legalne pobranie

14:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 października 2012

Mam taką wadę, lubię mieć rację i nie zawsze chcę być zaskakiwany. Tymczasem label Rage In Eden tym wydawnictwem zbił mnie z tropu całkowicie. To moje pierwsze spotkanie z muzyką projektu L'Effet C'est Moi i powiem szczerze nie tego się spodziewałem. Może to i dobrze? Przecież tak mało dziś muzyki która zaskakuje.

1. Carmen Saliare – Versvs Ianvli
2. E domani è San Giovanni
3. La Porta Degli Uomini – Ianva Inferni
4. La Danza Dei Fuochi
5. Fors Fortvna
6. Artemisia
7. Striges
8. Il Aole a Mezzanotte
9. Sol Indiges – l’antico Sole Risplende Ancora
10. Lunae, Thymiama Aromata
11. ILanvs Axis Mvndi

A.D, 2012, Rage In EdenNapsuł mi krwi L'Effet C'est Moi co nie miara, dlatego na wstępie odpuściłem sobie próby ścisłego klasyfikowania ich muzyki. Na potrzeby tej recenzji będę przywoływał różne etykietki, jednak sugeruję każdemu postawić własną diagnozę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 października 2012

Bezwzględna władza unijnych dyrektyw, które mają za nic tożsamość krajów członkowskich i bezdusznie depczą zwyczaje oraz tradycje wzbudza coraz większą niechęć. Powoli tworzą się ogniska oporu, które starają się przypomnieć narodowe dziedzictwo i podtrzymać własną tożsamość. Jak to bywa w historii w ważnych kwestiach ludzkość lubi popadać w skrajności i to jest w tym wszystkim najsmutniejsze. Tam gdzie opór tam i muzyka. Tak jest i tym razem za sprawą nowego albumu Legionarii. Nie bawiąc się pseudo indoktrynacje sprawdźmy co sobą reprezentuje muzyczna zawartości "Iron Legion".

01. The Rise Of The Legion
02. Today We Fight
03. Iron Legion
04. Ahnenerbe
05. Sieg!
06. Strategic Advance
07. Global Front
08. Ost Und West
09. The Tripartite (if.Waffenruhe)
10. Guardians Of Fate
11. Liberation

A.D.2012, Rage In Eden


Legionarii stara się odejść od gatunkowej schematyczności, która ciążyła na debiucie "Europa Lex". Prawdę powiedziawszy zabieg ten udaje się w wielu fragmentach nowego albumu.

Czytaj na onlygoodmusic.pl


10:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 października 2012

Fortepian ma coś w sobie. Melodie grane na tym instrumencie potrafią być piękne i liryczne. łatwo wydobyć z niego nutę refleksyjną czy używając oręża melancholii zdławić słuchacza smutkiem, ba nieraz skrajną rozpaczą. Fortepian potrafi wejść w ostre interakcje z innym instrumentami i muzycznym tłem. Tak jest w przypadku albumu "Under Mournful Horizons" w którym fortepianowe improwizacje znalazły swoje miejsce w dark ambientowym środowisku.

1. An Uncertain Dawn
2. Surrounded by a Moonless Night
3. In The Court of A Sorrowful Season
4. Under Mounrnful Horizons
5. Frozen Gleams of Eternity

A.D. 2012, Rage In Eden


 Day Before Us wraz z Nimh razem poszukują dróg opisywania mrocznej ambientowej atmosfery improwizacjami fortepianowymi.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 października 2012

Muzyka jest uniwersalnym językiem, to fakt stwierdzony naukowo. Przypomnę choćby eksperyment zespołu badawczego Thomasa Fritza z Instytutu im. Maxa Plancka w Lipsku. Eksperyment przeprowadzony wśród ludu Mafa z Kamerunu dowiódł, że ludzie, którzy jeszcze nigdy w życiu nie słyszeli muzyki pochodzącej ze świata zachodniego, bez problemu rozpoznają w niej podstawowe uczucia, takie jak radość, smutek czy strach. Nie potrzeba wielkich badań - wszyscy wiemy, że muzyka potrafi połączyć i znieść największe bariery uprzedzeń. Muzyka nie uznaje ludzkich granic - tworzy swój własny język uczuć i emocji, który jest zrozumiały dla wszystkich. Te ciekawe zagadnienia porusza również inicjatywa ChoP, w ramach której artyści z dalekiej Azji spotykają się z twórcami polskimi. Piąta odsłona tej interesującej akcji przyniosła muzykę, którą wspólnie stworzyli Krzysztof Orluk oraz Bai Tian. Czy obaj twórcy odnaleźli wspólny język?

1. Mars - Bai Tian
2. Panaphonic - Krzysztof Orluk
3. On The Way - Bai Tian
4. Mind Spa - Krzysztof Orluk
5. White Night - Bai Tian
6. Ozone - Krzysztof Orluk
7. Sense - Bai Tian
8. Inside - Krzysztof Orluk


A.D. 2012, Etalabel

 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

08:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 października 2012

State Urge tworzy specyficzną muzykę - przez wielu skreśloną, ba zapomnianą. Na przekór trendom, według własnych gustów i inspiracji. Z ich muzyki bije pasja i szacunek do odbiorcy. Grupa wydała właśnie mini album zatytułowany "What comes next?". To dobra okazja by przybliżyć ten zespół szerszej grupie konsumentów muzyki. Na nasze pytania odpowiedział, klawiszowiec grupy Michał Tarkowski.

Czytaj

08:22, brokenhope , Wywiady
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 października 2012

Każdy muzyk zajmuje pewną postawę wobec tradycji i twórczości mu współczesnych. Może przyjąć oraz na swój sposób przetworzyć elementy tradycji lub zastosować negację i odrzucić wszelkie konwencje. Proces ten ma miejsce bez względu na sferę gatunkową u każdego świadomego twórcy, także parającego się eksperymentalnym black metalem. Muzyka z zasady jest asemantyczna, sama nie wyraża poglądów, filozofii i sposobu bycia. Wpływa natomiast na emocje, nastroje słuchacza i nasuwa pozamuzyczne skojarzenia. Dla wielu kompozytorów główną ideą jest właśnie wywoływanie skojarzeń, oddanie dźwiękami pozamuzycznej rzeczywistości, która inspirowała do napisania utworu. Jak było z twórcą albumu "Bzaurie"? Tego wprost już się nie dowiemy, pozostają tylko domysły podparte muzyką.

Wykonawca: Niktkolwiek
Album: Bzaurie
Wydawca: Black Vault Prod.
Rok: 2012Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

12:41, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 października 2012

Najnowszym hitem firm konsultingowych są szkolenia z zakresu energii w biznesie. Trenerzy uczą sztuki wyzwalania i ukierunkowywania sił, w celu osiągnięcia najlepszych wyników firmy w wymiarze wzrostu i innowacji. Zespół muzyczny ma wiele wspólnych cech z firmą: co krok "schody", problemy z zaistnieniem na rynku, brak inwestorów oraz spora konkurencja. From Afar - autorzy mini albumu "The Abyss Gazes into You" na brak energii nie narzekają, motywację by coś osiągnąć też mają. Pozostaje jednak sprawa doprecyzowania pomysłu na siebie oraz ukierunkowania tej żywiołowości.

1. Intro
2. The Fall Begins
3. Faggot
4. Thief
5. Jacobs Ladder
6. Nocą
7. Niebo 

Patrzę na profesjonalnie wykonaną okładkę, czytelną stronę internetową i zastanawiam się, skąd ten artystyczny nieporządek na płycie From Afar? Miks języków oraz amerykańska maniera przeplatająca się z polską rockową estetyką rozmywają gdzieś spójność tego wydawnictwa. Skoro niemal cały proces kształtowania obrazu zespołu (koncerty, kontakt z mediami i słuchaczami) jest precyzyjnie dopracowany, skąd te rozbieżności na ""The Abyss Gazes into You"?

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

14:14, brokenhope , Recenzje
Link Komentarze (1) »
środa, 03 października 2012

Jestem ciekaw jak zostanie przyjęta najnowsze wydawnictwo grupy State Urge. Na pewno jakiś trendy redaktorek zagrzmi: tak się już nie gra! Drugi powie: to wszystko już było! I wiecie co? Będą mieli rację. Tylko tam gdzie niektórzy doszukują się wad "What Comes Next?" są same zalety.

 
01. Time Rush
02. Illusion
03. All I Need 

A.D.2012. State Urge
Wybór art rockowej szufladki daje dużą swobodę, co zespół skrzętnie wykorzystuje. W muzyce State Urge słychać muzyczny anachronizm i echa dawnych formacji. Nie ma jednak mowy o nierozumnym naśladownictwie, nazwałbym to raczej reinterpretacją.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

11:28, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 października 2012

Czy muzyka black metalowej hordy może funkcjonować jako rozpoznawalna, charakterystyczna i unikatowa marka? Jeśli spełni kilka warunków może być tworem na tyle wyróżniającym się z jednolitej masy grających ten sam gatunek, że zostanie zauważone. Sprawdźmy czy Hexenwald lub Todestriebe mają szansę odnieść sukces - oczywiście na miarę swoich możliwości.

Split jest wydawnictwem, które umożliwia łatwiejsze (tańsze) promowanie formacji przy ich wzajemnym wsparciu. Dobrze gdy wspólne wydawnictwo prócz celu łączy poruszany temat, gatunek czy choćby jego składowe. Mimo wspólnego celu i najczęściej pozytywnych relacji między grupami zawsze pozostaje miejsce na rywalizację. Z punktu "słyszenia" konsumenta muzyki taka sytuacja jest bardzo korzystna, wszak jest naturalna skala porównawcza. Sprawa komplikuje się dopiero wtedy, gdy zespoły grające w obrębie jednego gatunku obierają różne metody nęcenia słuchacza.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

12:31, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum