Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
poniedziałek, 24 września 2012

Dzisiejszy rozmówca ceni sobie minimalizm. Co ciekawe jego oszczędna forma wypowiedzi potrafi pobudzić wyobraźnię. Drażni muzyczne podniebienie swoją niejednoznacznością i nieprzewidywalnością. Zapraszam do lektury wywiadu z Kamilem Kowalczykiem.

Czytaj wywiad na onlygoodmusic.pl

13:05, brokenhope , Wywiady
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 września 2012

Filozofowie przedsokratejscy dawno temu zauważyli, że to co postrzegamy może być mylące, a materia może zmieniać swoją formę. Skojarzyły mi się te filozoficzne modele kosmosu z muzyką Kamila Kowalczyka - wszak pierwszy kontakt z albumem "Atmospherics" może być mylący, a minimalistyczna materia, choć statyczna przybiera wiele form.

1. Vision
2. Earth II
3. Spektra
4. Cosmos
5. Syndrom
6. Astralis
7. Floating
8. Horizon

A.D.2012, Prototyp Produktions Ltd.Kosmos w filozofii jest światem harmonijnie zbudowanym i staje w opozycji do chaosu. Na "Atmospherics" jest jakiś wyrafinowany ład i mimo jednorodności materiału wszystko się zazębia. Nie jest to może pitagorejska "muzyka sfer", bo przecież dynamizmu tu jak na lekarstwo. Są natomiast powolne i przemyślane struktury (posłuchajcie "Spectry"), które znakomicie wpisują się w zasadę głoszącą, że wszystkie substancje są formami jednej.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

12:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 września 2012

Zapomnijcie o Katatonii - przynajmniej o tej, którą mogliście znać od 20 lat. Przyszedł czas na nieuchronne zmiany. Katatonia podąża jasno wytyczonym kursem - wciąż własną ścieżką, nadal z charakterystycznymi elementami, ale po prostu inaczej.

1. The Parting
2. The One You are Looking for is not Here (z Silje Wergeland)
3. Hypnone
4. The Racing Heart
5. Buildings
6. Leech
7. Ambitions
8. Undo You
9. Lethean
10. First Prayer
11. Dead Letters


A.D, 2012, Peaceville Records


Katatonia od dłuższego czasu jakby dusiła się we własnej konwencji. Pewne zmiany rozpoczęły się  od albumu "Great Cold Distance" więc wielkiego zaskoczenia nie ma. Nie jest to rewolucja, raczej rozwój w kierunku który nie wszyscy zaakceptują. "Dead End King" jest naturalną kontynuacją swoich dwóch poprzedników. Różnica jest taka, że zespół odważniej korzysta z elementów, które dotychczas bywały jedynie dodatkami.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 września 2012

Zorganizowanie przestrzeni dźwiękowej może odbywać się różnymi sposobami. Można stosować tradycyjne metody komponowania i żywe instrumenty. Obecne czasy przyniosły ułatwienie w postaci komputera. Teraz każdy może zasiąść przed monitorem i korzystając z programu zawierającego bazę sampli i spróbować swoich sił w tworzeniu "muzyki". Efekty są różne, wszak za układanie dźwięków biorą się przypadkowi ludzie i czasem doprawdy trudno się do nich odnieść. Na moje (a także Wasze) szczęście muzyk stojący za projektem Noiko jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, a album "Honey" mimo eksperymentalnych założeń jest strukturą przemyślaną.

1. Les Particules élémentaires         
2. Honey
3. Homeless (For The Homeless Band)
4. Deu     
5. Nohant         
6. No Man's Land    
7. Crumb    
8. To Have And Have Not
9. Gale Antonio
10. I Love Our Microcosmos

A.D. 2012, Etalabel


"Honey" emanuje radością, która w kontekście narodzin dziecka wydaje się rzeczą oczywistą. Ten album jest znakomitym przykładem, jak intymność może inspirować bez jej szargania i utraty szacunku do samego siebie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 września 2012

O wymaganiach niektórych gwiazd krążą legendy. Zachcianki, wyszukane kulinaria i morze alkoholu. Listy życzeń gwiazd i gwiazdek są najczęściej upchnięte pośród wymogów technicznych w tzw. riderze koncertowym. Krótko mówiąc jest to lista wymagań, które muszą zostać spełnione, aby gwiazda wystąpiła. Jak to bywa w życiu, taki rider zamiast ułatwiać życie organizatorom przyprawia ich o bóle głowy.

Oto rzecz o wymaganiach gwiazd, które potrafią wpędzić organizatorów do grobu.

Czytaj nasz artykuł na onlygoodmusic.pl

17:28, brokenhope , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 września 2012

Czy da się zminimalizować minimalizm? Takie pytanie wypadałoby zadać sobie po zapoznaniu się z albumem "Aurora" Kamila Kowalczyka. Jest jeszcze pytanie pomocnicze: jak pojemna jest definicja współczesnej muzyki?1. Model II
2. Plasma

A.D.2011, Prototyp Produktions Ltd

Pamiętam pewną lekcję plastyki w liceum - właściwie jedyną godną odnotowania z tego przedmiotu, podczas której nauczycielka z wielkiej księgi wyczytała takie oto słowa: "sztuką jest to co komu się podoba".
Miała rację i owa racja wróciła do mnie ze zdwojoną siłą, gdy zająłem się pisaniem muzycznych recenzji. Bądźmy szczerzy, dla ilu z Waszych znajomych pulsujące drony, szumy i trzaski potrafią ułożyć się w sensowną konstrukcję? Ile osób potrafi dostrzec premedytację w umieszczeniu plamy dźwiękowej czy pasażu? Ile razy słyszeliście: "to nie jest muzyka", "jakieś piski", "to jazgot"? Jednak kto daje prawo zacieśniać definicję muzyki i sprowadzać ją do klasycznego układu "zwrotka-refren-zwrotka"? 

Więcej na onlygoodmusic.pl

09:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum