Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
piątek, 30 sierpnia 2013

Popełnienie przez Ludolę albumu o Powstaniu Warszawskim wydawało mi się kwestią czasu. Uprzedzając pytania zawistnych - w moje opinii projekt nie chciał wpisać się w sztucznie kreowaną modę związaną z tym tragicznym wydarzeniem, nie chciał też skorzystać na szumie i kłótniach o zasadności powstania. To raczej hołd dla ludzi zwykłych, którzy powiedzieli dość krzywdzie i poszli walczyć, być może nawet nie za Polskę, ale za życie bez strachu i poniżenia...

Ludola nie popełnia błędu wielu artystów i traktuje Powstanie Warszawskie jako tragedię jednostek. Album "Świat był piękniejszy tego lata" to historie zwykłych ludzi, którzy nie szli walczyć ze świadomością zmiany historii, nie uzurpowali sobie prawa do bohaterstwa...

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:55, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 sierpnia 2013

Zafascynowała mnie idea grupy "Disquiet Junto" pilotowanej przez Marca Weidenbauma, który cyklicznie wyznacza muzykom zadania. Dowiedziałem się o tym rozwojowym projekcie od Grzegorza Bojanka, który postanowił swoje rozwiązania muzycznych zagadek Weidenbauma zebrać w album "Constraints". 

Każde z zadań projektu, narzucało twórcom określone ograniczenia. Rzecz zdawałoby się zabójcza dla inwencji, ba nawet dla szeroko pojętej wolności muzycznej. Paradoksalnie, jasno określone wymagania przyniosły niewiarygodne efekty.


Nie oczekiwałem albumu spójnego, choćby przez wzgląd na jego genezę. Jednak Grzegorz Bojanek jest już na tyle dojrzałym twórcą, że na każdej kompozycji odciska charakterystyczne znamię...

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 sierpnia 2013

Dziś trochę będę się powtarzał: muzyka Maeror Tri ma w sobie trudny do opisania urok. Ostatnio przypomina o tym, przygotowana przez Zoharum (oraz New Nihilism) dwupłytowa kompilacja "Meditamentum". To dobry przykład różnorodności muzycznych idei i założeń, które mimo upływu czasu wciąż hipnotyzują i zaskakują. 

Mogłoby się wydawać, że wydawnictwo "Meditamentum" jest wznowione wyłącznie z myślą o fanach nieistniejącej formacji, nostalgicznie wspominających czasy kasetowej sceny i "niekomputerowego" ambientu. Nic bardziej mylnego! To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto potrafi dostrzec urok w ambientowej nieoczywistości dźwięków, bez względu na wiek i doświadczenia.

A.D.2013, Zoharum oraz New Nihilism

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:10, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 sierpnia 2013

Programowość albumu mówi, co wedle intencji kompozytora kierowało tworzeniem jego dzieła i co oznaczać ma on dla słuchaczy. Twórca projektu Legionarii oparł swój najnowszy album na historii pewnego totalitarnego państwa i butnie pyta słuchacza gdzie leży granica między fikcją a rzeczywistością?

1. Enter The Global Union
2. Ordo Ab Chao
3. The Inner Circle
4. Aristocracy
5. World In Flames
6. The State
7. Blood Of Millions
8. Strength And Power
9. The Titan
10. Dominion (Lvx Aeterna)

A.D. 2013, Rage In Eden


Na trzecim studyjnym albumie Legionarii pokazuje zmysł do dużych form. Projekt znacząco rozwinął swój język muzyczny oraz techniczne umiejętności przekazywania myśli. "Disciples Of The State" to subiektywna forma wypowiedzi, bogato osadzona w neoklasycznej strukturze.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Recenzję nowego albumu DigitalSimlyWorld rozpocznę w miejscu, w którym  zakończyłem rozważania na temat ostatniej płyty tegoż projektu - czyli na twierdzeniu muzykologa Hansa Eggebrechta, że wszystko co istnieje, może się stać determinantem muzyki.

1. Flame of Earth
2. One Light Day From Home
3. Un Lieu Ou Tout Devient La Musique
4. Konradopulosuss
5. Amnesia
6. Time travel
7. Year 2013
8. Year 2058
9. Tout Devient La Musique
10. Fin de Siecle

A.D.2013, DigitalSimplyWorld
Darmowe Pobranie (free download)


Od wielu lat toczą się dyskusje na temat co jest muzyką, a co nią nie jest? Czy muzyka może być "czysta", absolutna i autonomiczna? Muzykolodzy zastanawiają się gdzie przebiega linia graniczna między dźwiękiem, a szmerem? Jak jest rola ciszy w muzyce? Co determinuje wzajemny stosunek tych zjawisk?

Album "Tout Devient La Musique" (polski tytuł: Wszystko staje się muzyką) jest pewnym podsumowaniem muzycznych deliberacji na temat antymuzyki, które miały bezpośredni wpływ na ostatnie dokonania tego projektu. Swoim wydźwiękiem wpisuje się również w dyskusję o istocie muzyki.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

17:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 sierpnia 2013

Muzyka Animations wykazuje wiele filiacji z gatunkiem metalcore. Bez bicia przyznaję: nie jest to mój ulubiony sposób podejścia do materiału dźwiękowego. Dlatego "znafcy" oraz miłośnicy tego gatunku mogą zakończyć już czytanie tej recenzji. Natomiast, "hejterów" oraz zainteresowanych moją subiektywną opinią  serdecznie zapraszam.

1. Mellah
2. Morality Failed

3. Silence

4. My Private Ghetto

5. Dawn The Day Before

6. We Are...

7. Generation Zero

8. Internal Chaos

9. Crystal Lies

10. Thieves of Dreams

11. Epiphany

12. Mea Culpa?

13. Wrath

14. halleM

A.D. 2013, Animations

W odniesieniu do albumu "Private Getto" można zastosować kilka wyrażeń kluczy.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:00, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 sierpnia 2013

Album zatytułowany "A" jest hołdem złożonym klasyce muzyki elektronicznej z lat 90-tych. Na wstępie warto podkreślić: muzycy Ambot nie bawią się w naśladownictwo wielkich tamtego czasu - są raczej pod ich silną inspiracją.

1. Alvnlok         
2. Alfa Pinen     
3. Ameridium    
4. Arese    
5. Azmol Cevz
6. Airo Locui

 A.D.2013, Etalabel

Mam wrażenie, że ten album opiera się na pomysłowości niemal improwizacyjnej i eksperymentatorskiej. W miarę trwania płyty ten typ inwencji bierze górę nad przemyślaną pracą motywiczno - tematyczną, która tu unaocznia się precyzją w doborze dźwięków i melodyczną pomysłowością.

Jest tu autentyczna radość grania, trochę muzyki nastrojów wartej posłuchania dla jej energii i emocji.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 sierpnia 2013

HellHaven na swoim pełnometrażowym debiucie zaskakuje właśnie dojrzałą umiejętnością kształtowania kompozycji przy użyciu różnorodnych środków. Nie jest to forma, ani tym bardziej wyraz, charakterystyczny dla określonego gatunku, lecz rodzaj połączenia różnoimiennych elementów, który dopiero decyduje o obliczu muzyki HellHaven.  

1. Beyond The Frontier Part 1
2. Hestitation
3. Traum Of Mr Twain Part 1
4. Traum Of Mr Twain Part 2
5. About Reading And Writing
6. Perikarion
7. Paper Swan
8. Beyond The Frontier Part 2

A.D.2012, Legacy Records 


Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 sierpnia 2013

Pisałem o tym już wielokrotnie: Robin Storey zachwyca mnie swoim podejściem do muzyki. Zważywszy na zasobność jego dyskografii, jego twórczość wciąż jest dla mnie terenem fascynujących odkryć. Dzięki kolejnej reedycji Zoharum pojawiła się możliwość obcowania z klasycznym już albumem Rapoon.

"Vernal Crossing Revisited" nie jest zwykłą reedycją. Prócz odświeżonej wersji albumu "
Vernal Crossing" (1993 rok) zawiera współczesną reinterpretację dokonaną przez samego Storey'a. Takie potraktowanie sprawy rodzi przed konsumentem muzyki wiele możliwości. Oczywiście możemy porównać oba dyski i na własny sposób ocenić muzyczny rozwój Rapoon, ale nie tylko my... Wersja anno domini 2013 pokazuje jak ten album po 20 latach widzi sam autor.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:51, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 sierpnia 2013

Każdemu konsumentowi muzyki znana jest tzw. reakcja pilomotoryczna – skurcz mięśni przywłosowych położonych u podstaw mieszków włosowych na znacznym obszarze skóry, powodujący wyprostowanie włosów. Ta reakcja emocjonalna towarzyszyła mi przy okazji albumu "Pagan Theory" Svena Manna, wydanego pod szyldem Auswalht.

1. Above the Ruins
2. Pagan Theory
3. Sacred Alliance
4. Autokratie
5. Sens of Duty
6. Runes and Order
7. Strength
8. Wodamaz
9. Final Battle

A.D. 2013, Rage In EdenPrzy "Pagan Theory" włos się jeży gęsto. To ten typ martialu, który przynosi dźwięki potężne, ekspresyjne, okrutne i zimne - jak wojna o której opowiada.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 sierpnia 2013

Jak głosi jedna z anegdot słynny kompozytor John Cage umierając wyraził wolę. by na jego pogrzebie zagrała orkiestra. Spisujący testament notariusz zapytał: "Dobrze, mistrzu! A jakie utwory chciałby pan usłyszeć?" W takim mniej więcej klimacie utrzymana jest najnowsza płyta grupy Trupa Trupa.

01. I Hate
02. Felicy
03. Miracle
04. Over
05. Here and Then
06. Sunny Day
07. See You Again
08. Home
09. Dei
10. Influence
11. Exist

A.D.2013, Trupa Trupa

Trupa Trupa ma u mnie plus już za nazwę, drugi za podejście typu: "śpiewamy o śmierci, ale to wciąż zabawa", które też podbiło moje serce. Nie oznacza to jednak, że nie dostrzegam mankamentów albumu "++".

Najnowszy krążek grupy Trupa Trupa prezentuje niefrasobliwy styl i urok muzyki niekunsztownej, czasem minimalnej w zdobienia i aranżacje (są oczywiście utwory charakteryzujące się większym stopniem rozbudowania) - jednak wciąż intrygującej i wartej uwagi.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Kompletnie nie znam się na mandze, nigdy nie widziałem "Tekkonkinkreet" Taiyo Matsumoto ani nawet adaptacji filmowej Michaela Arias. Dlatego mogę bez skrupułów ułożyć własną programowość albumu "From Here You Can See Everything" Bena Steed'a, który ponoć hołduje w/w obrazom.

1. River Revuer
2. I Can No Longer See You
3. Dhyāna (featuring Hannah Wall)
4. Why Can't I Sleep?
5. Song For a Distant Universe
6. Thank You
7. From Here You Can See Everything
8. Looking Outward And Inward To a Sea Of Stars 

A.D.2013, Twice Removed Records

Ta zdobiona na sposób delikatny i drobnomotywiczny muzyka sprawdziła się w nieoczekiwanej roli. Stała się dla mnie znakomitym urozmaiceniem żmudnej pracy nad pewnym kalkulacyjnym arkuszem. Oczarowały mnie zarówno subtelne dźwięki fortepianu (piękna miniatura "River Revuer", jak i sąsiadujące z nimi przestrzenne klawisze (np. "I Can No Longer See You").

Czytaj na onlygoodmusic.pl

08:16, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum