czwartek, 30 sierpnia 2012
Od początku zastanawiałem się czy moja recenzja w przypadku mini albumu "Getting Away From It All" ma jakikolwiek sens. Nie, to nie syndrom wypalenia, a raczej prosta refleksja. Najnowsze wydawnictwo DigitalSimplWorld jest zapowiedzią pełnego albumu. Tu pierwsza wątpliwość, czy te trzy kompozycje dają jakikolwiek obraz tego co znajdzie się na pełnej płycie? Czy należy je oceniać jako indywidualne i unikatowe dzieło, czy raczej jako wstęp, wątki do rozwinięcia na pełnej płycie? Jest też kolejna sprawa, twórca pokusił się o wyczerpujący opis swojej muzyki. Co ciekawe, jest to opis trafny i niepozostawiający wiele do dodania. Co mogę w tej sytuacji? 1. Getting Away From It All A.D.2012, Etalabel
wtorek, 28 sierpnia 2012
Gdybym patrzył na etykiety kontakt z zespołem Ebola Cereal skończył by się na (uprzejmej zresztą) korespondencji z Dominikiem Czajkowskim. Jednak obiecałem sobie podejść do "Mapping The Unknown" bez gatunkowych uprzedzeń. Nie będę więc zagłębiał się z jakiej szuflady wystaje Ebola Cereal, z kim im po drodze, a z kim pod górkę. Przy okazji sprawdzę, czy to nowofalowe granie ruszy takiego starego marudę jak ja.
niedziela, 26 sierpnia 2012
1. Dead Can Dance - Return of the She-King
czwartek, 23 sierpnia 2012
Miały odejść do lamusa jak Smok Analog, zawisnąć na gwoździach i zapełnić strychy. Tym czasem przeżywają drugą młodość. Mowa o winylowych płytach, które powróciły z niebytu jako przedmiot marzeń kolekcjonerów oraz nowy trend na scenie alternatywnej. Dlaczego? Jest grupa konsumentów muzyki, którzy w dobie minimalizacji i cyfryzacji wszystkiego pragnie potrzymać fizyczny kontakt z muzyką. Poza tym winyl dodaje szyku, a jego rozmiar stwarza pole do popisu dla projektantów okładek. Pełne, głębokie brzmienie wymieniane jako najważniejszy walor płyt winylowych nie przydałoby się na nic, gdyby nie zacna zawartość krążków. Wiedzą coś na ten temat projekty Bisclaveret i Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim, które pod szyldem Zoharum popełniły wydawnictwo "Both Sides of the Looking Glass". A: Bisclaveret - An Introduction to Reading God
wtorek, 21 sierpnia 2012
Co nasza Reprezentacja Siatkarzy ma wspólnego z Dead Can Dance? Pozornie niewiele, choć jest kilka podobieństw. Pierwsze to poczucie wartości, tu jednak duet Gerrard - Perry wiedzą, że są najlepsi - od dawna zasłużyli na status legendy, a siatkarze notorycznie gubią swoją pewność siebie. Kolejna sprawa to oczekiwania. Dobra gra siatkarzy rozbudziła wielkie nadzieje na olimpijskie złoto. Z kolei reaktywacja Dead Can Dance sprawiła, że po albumie "Anastasis" niektórzy oczekiwali cudów. Czy słusznie?
poniedziałek, 20 sierpnia 2012
Dziś zabier
piątek, 17 sierpnia 2012
1. EoN - Oceans of Infinity
wtorek, 14 sierpnia 2012
Grany przez Mieczysława Czechowicza "profesor", w kultowej komedii Barei badał zawartość cukru w cukrze. Pamiętacie? "Chodzi o potwierdzenie procentu cukru w cukrze w zależności od podziemnego promieniowania na tym terenie". Idąc tym tropem i stosując pewną analogię sprawdzę ile jest dark ambientu w albumie "We Are The Clay" dark ambientowego projektu Stereocaine.
poniedziałek, 13 sierpnia 2012
By uczcić 40-lecie wydania jednej z najważniejszych płyt w historii rocka (mowa o "Machine Head" grupy Deep Purple) powstał wyjątkowy album. Swoje interpretacje klasyków z tej płyty zaprezentują m.in. Metallica, Iron Maiden, Chickenfoot, Santana, Glenn Hughes, Black Label Society. Walkę z duchem czasu przegrywają również pisma poświęcone muzyce. Prawdę powiedziawszy same są sobie winne. Biorąc pierwszy z brzegu "duży" tytuł o ciężkiej muzyce można się przerazić. Niespójność tematyczna: wytwórnia zapłaci to i pośród black metalowców błyśnie gwiazdka emo. Zakamuflowane nieudolnie artykuły sponsorowane i to co najgorsze treści zerżnięte prosto z Internetu. I kto z kogo robi tu idiotę, kto kogo okrada? Moją krótką (acz treściwą w przekazane informacje) rozmowę z Maciejem Banasikiem sponsorowała cyfra cztery. Mimo oszczędnej formy możecie poznać kilka ciekawych faktów i jedną smutną informację. Do odbioru dźwięków nie potrzeba kursu z filozofiiTwórcy żołniersko-ludowych piosenek prosto z brzozowego lasu. Parają się muzyką specyficzną, z silnym naciskiem na anty-nowoczesne nastawienie. Ich muzyka jest dla "wszystkich rozgoryczonych nędzą współczesnego świata nonkomformistów do minionej, lepszej epoki... i podsycają tęsknotę za nią. To ckliwa podróż w przeszłość i zarazem bagnet wymierzony we współczesność, we wszystkich jej aspektach". Zapraszam do rozmowy z twórcami projektu Ludola. Dziś o rzeczach ważnych i tych bardziej ulotnych.
Łukasz Szałankiewicz to człowiek niezwykle zajęty. Wydaje albumy jako Zenial, kiedyś Palsecam, wraz z Maciejem Szymczukiem tworzy projekt AABZU, a wspólnie z prof. Markiem Chołoniewskim udziela się w projekcie Dizzy Kinetics. W swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Zapytaliśmy go o kilka spraw.
piątek, 10 sierpnia 2012
1. Dire Straits - Brothers In Arms
wtorek, 07 sierpnia 2012
sobota, 04 sierpnia 2012
1. Docetism - Monk
czwartek, 02 sierpnia 2012
Dawno nie spotkałem trak adekwatnego tytułu. Pasującego, wiele mówiącego i jednocześnie w pewien sposób przewrotnego. Docetism na najnowszym krążku podąża drogą obraną na poprzednich wydawnictwach. Kierunek jest ten sam, jednak trasa nieco inna. 01. Into The Woods Aksesis większości osób skojarzy się z ascezą. W pewnym stopniu będzie to odzwierciedleniem klimatu tej płyty. Kompozycje są chwilami surowe i oszczędne w ozdobniki. |
Archiwum
Ostatnie wpisy
Zakładki:
Specjalne
OnlyGoodMusic
Współpraca
Ważne
Polecam
|