Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
czwartek, 30 sierpnia 2012

Od początku zastanawiałem się czy moja recenzja w przypadku mini albumu "Getting Away From It All" ma jakikolwiek sens. Nie, to nie syndrom wypalenia, a raczej prosta refleksja. Najnowsze wydawnictwo DigitalSimplWorld jest zapowiedzią pełnego albumu. Tu pierwsza wątpliwość, czy te trzy kompozycje dają jakikolwiek obraz tego co znajdzie się na pełnej płycie? Czy należy je oceniać jako indywidualne i unikatowe dzieło, czy raczej jako wstęp, wątki do rozwinięcia na pełnej płycie? Jest też kolejna sprawa, twórca pokusił się o wyczerpujący opis swojej muzyki. Co ciekawe, jest to opis trafny i niepozostawiający wiele do dodania. Co mogę w tej sytuacji? 

1. Getting Away From It All
2. I'm Far Away
3. Journey To The Unknown

    Legalne pobranie


A.D.2012, Etalabel


Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 sierpnia 2012

Gdybym patrzył na etykiety kontakt z zespołem Ebola Cereal skończył by się na (uprzejmej zresztą) korespondencji z Dominikiem Czajkowskim. Jednak obiecałem sobie podejść do "Mapping The Unknown"  bez gatunkowych uprzedzeń. Nie będę więc zagłębiał się z jakiej szuflady wystaje Ebola Cereal, z kim im po drodze, a z kim pod górkę. Przy okazji sprawdzę, czy to nowofalowe granie ruszy takiego starego marudę jak ja. 


1. Hemispheres
2. Canticle
3. Sisters Suitor Is A Killer
4. Troop Train For Amusement

A.D. 2012, Ebola Cereal

Legalne pobranie


Nie lubię muzycznych porównań. Jednak czasem, warto wskazać potencjalnym konsumentom muzyki w którą stronę biegną nutki. Czy jest jakiś bardziej efektywny sposób niż skojarzenia z bardziej znanymi formacjami? Nie chcę przez to sugerować braku kreatywności czy nadmiaru inspiracji - chodzi mi raczej o punkty odniesienia. Uprzedzam utyskiwania "znawców" gatunku, będę posługiwał się skojarzeniami w szerszym spektrum (porównań do Glassjaw i tym podobnych nie uraczycie).

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 sierpnia 2012

1. Dead Can Dance - Return of the She-King
2. Dead Can Dance - Amnesis
3. Bisclaveret - An Introduction to Reading God
4. Dead Can Dance - Anabasis
5. Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim - Unterhose Totalphimose
6. Raincarnation - Judas
7. Blood& Sand - For Faith
8. Memoria Vetus - Czarny syn Gai
9. Stereocaine - Remebmer Me
10. EoN - Ofelia in a Eternal Sleep

czwartek, 23 sierpnia 2012

Miały odejść do lamusa jak Smok Analog, zawisnąć na gwoździach i zapełnić strychy. Tym czasem przeżywają drugą młodość. Mowa o winylowych płytach, które powróciły z niebytu jako przedmiot marzeń kolekcjonerów oraz nowy trend na scenie alternatywnej. Dlaczego? Jest grupa konsumentów muzyki, którzy w dobie minimalizacji i cyfryzacji wszystkiego pragnie potrzymać fizyczny kontakt z muzyką. Poza tym winyl dodaje szyku, a jego rozmiar stwarza pole do popisu dla projektantów okładek. Pełne, głębokie brzmienie wymieniane jako najważniejszy walor płyt winylowych nie przydałoby się na nic, gdyby nie zacna zawartość krążków. Wiedzą coś na ten temat projekty Bisclaveret i Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim, które pod szyldem Zoharum popełniły wydawnictwo "Both Sides of the Looking Glass".

A: Bisclaveret - An Introduction to Reading God
B: Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim - Unterhose Totalphimose

7” winyl,
200 ręcznie numerowanych kopii
Autor grafiki: Maciej Nabiałek
A.D. 2012, Zoharum


Mimo, że z obcych dla siebie stron lustra oba projekty są z tej samej (postindustrialnej) bajki. Udowadniają to na tym wydawnictwie, prezentując kompozycje utrzymane w charakterystycznych dla się estetykach.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 sierpnia 2012

Co nasza Reprezentacja Siatkarzy ma wspólnego z Dead Can Dance? Pozornie niewiele, choć jest kilka podobieństw. Pierwsze to poczucie wartości, tu jednak duet Gerrard - Perry wiedzą, że są najlepsi - od dawna zasłużyli na status legendy, a siatkarze notorycznie gubią swoją pewność siebie. Kolejna sprawa to oczekiwania. Dobra gra siatkarzy rozbudziła wielkie nadzieje na olimpijskie złoto. Z kolei reaktywacja Dead Can Dance sprawiła, że po albumie "Anastasis" niektórzy oczekiwali cudów. Czy słusznie?

1. Children of the Sun
2. Anabasis
3. Agape
4. Amnesis
5. Kiko
6. Opium
7. Return of the She-King
8. All in Good Time


   Pias Recording, A.D. 2012


Czy od Dead Can Dance można jeszcze czegoś wymagać? Przecież ich wpływ na kształt muzyki jest tak istotny i niepowtarzalny. Czy po 16 latach ktoś miał nadzieję na rewolucję? Formacja naeksperymentowała się już w życiu: intrygujące instrumenty, najbardziej nieoczekiwane formy. A może nowy kierunek? Fakt, niemal każda płyta formacji wytyczała nową drogę, ale gdzie Dead Can Dance miałby podążyć tym razem? Głębiej sięgnąć do wpływów dark independent? Widzicie (słyszycie) to? No właśnie...

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

16:31, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Dziś zabieram Was w podróż do dalekiego Peru. Będzie to droga długa i absorbująca. Przygotujcie się na niedogodności i miejscami monotonny krajobraz za oknem. Mamy również w planach przesiadkę w Czechach. Uwaga: bilet muzyczny "Illusion in the Lost Lake of Tragedy..." uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Przewozów EoN oraz Aya Marka. Przypominamy, że zabrania się wysiadania z pojazdu (wyskakiwania) w czasie jazdy, otwierania drzwi pojazdu podczas jazdy poprzez nieuzasadnione użycie urządzenia awaryjnego, jak również nieuzasadnionego używania sygnału zatrzymania pojazdu.

Nie jest to podróż śladami pewnego Donalda, nie będzie więc obietnic bez pokrycia, sztucznych "achów i ochów". Będzie opis muzyki szczerej, prostolinijnej i trochę smutnej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 sierpnia 2012

1. EoN - Oceans of Infinity
2. EoN - Echoes of a Lost Age
3. Stereocaine - Toadstone
4. EoN - Ofelia in a Eternal Sleep
5. Kendra Morris - Ride the Lightning 
6. Stereocaine - Remebmer Me
7. Aya Marka - Uma Raymi
8. Stereocaine - Venus
9. Aya Marka - Spirit
10. The 69 Eyes - Red

wtorek, 14 sierpnia 2012

Grany przez Mieczysława Czechowicza "profesor", w kultowej komedii Barei badał zawartość cukru w cukrze. Pamiętacie? "Chodzi o potwierdzenie procentu cukru w cukrze w zależności od podziemnego promieniowania na tym terenie". Idąc tym tropem i stosując pewną analogię sprawdzę ile jest dark ambientu w albumie "We Are The Clay" dark ambientowego projektu Stereocaine.

Stereocaine - We Are The Clay 1. Who Are We
2. Toadstone
3. World Inside Her Eyes
4. Empty Spaces
5. Perfume
6. Remember Me
7. Venus
8. Symmetry
9. We Are The Clay

Snowy Tension Pole, A.D. 2010

 
Nawiązanie do ekscentrycznych badań "profesora" nie oznacza, iż w całej rozciągłości neguję przynależność gatunkową "We Are The Clay". Po prostu jest tu dużo odniesień do innych gatunków, a ich proporcje w poszczególnych utworach zmieniają się.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 sierpnia 2012

By uczcić 40-lecie wydania jednej z najważniejszych płyt w historii rocka (mowa o "Machine Head" grupy Deep Purple) powstał wyjątkowy album. Swoje interpretacje klasyków z tej płyty zaprezentują m.in. Metallica, Iron Maiden, Chickenfoot, Santana, Glenn Hughes, Black Label Society.

Można już posłuchać utworu "When A Blind Man Cries" w  interpretacji grupy Metallica.

Posłuchaj

22:56, brokenhope , Słuchaj
Link Dodaj komentarz »

Walkę z duchem czasu przegrywają również pisma poświęcone muzyce. Prawdę powiedziawszy same są sobie winne. Biorąc pierwszy z brzegu "duży" tytuł o ciężkiej muzyce można się przerazić. Niespójność tematyczna: wytwórnia zapłaci to i pośród black metalowców błyśnie gwiazdka emo. Zakamuflowane nieudolnie artykuły sponsorowane i to co najgorsze treści zerżnięte prosto z Internetu. I kto z kogo robi tu idiotę, kto kogo okrada?

Nie dziwi więc wysyp web zinów oraz utrzymanych w starym dobrym duchu papierowych zinów. Tworzą je osoby naprawdę zaangażowane, znakomicie znający sferę którą się zajmują. Jest na polskim rynku swoisty pakt. Teoretyczni konkurenci wydają wspólnie pismo - informator kultury niezależnej Hard Art.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

21:21, brokenhope , Artykuły
Link Dodaj komentarz »

Moją krótką (acz treściwą w przekazane informacje) rozmowę z Maciejem Banasikiem sponsorowała cyfra cztery. Mimo oszczędnej formy możecie poznać kilka ciekawych faktów i jedną smutną informację.

Do odbioru dźwięków nie potrzeba kursu z filozofii

09:36, brokenhope , Wywiady
Link Dodaj komentarz »

Twórcy żołniersko-ludowych piosenek prosto z brzozowego lasu. Parają się muzyką specyficzną, z silnym naciskiem na anty-nowoczesne nastawienie. Ich muzyka jest dla "wszystkich rozgoryczonych nędzą współczesnego świata nonkomformistów do minionej, lepszej epoki... i podsycają tęsknotę za nią. To ckliwa podróż w przeszłość i zarazem bagnet wymierzony we współczesność, we wszystkich jej aspektach". Zapraszam do rozmowy z twórcami projektu Ludola. Dziś o rzeczach ważnych i tych bardziej ulotnych. 

Czytaj Ludola - wehikuł czasu

09:34, brokenhope , Wywiady
Link Dodaj komentarz »
Łukasz Szałankiewicz to człowiek niezwykle zajęty. Wydaje albumy jako Zenial, kiedyś Palsecam, wraz z Maciejem Szymczukiem tworzy projekt AABZU, a wspólnie z prof. Markiem Chołoniewskim udziela się w projekcie Dizzy Kinetics. W swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Zapytaliśmy go o kilka spraw.
piątek, 10 sierpnia 2012

1. Dire Straits - Brothers In Arms
2. Aabzu - Bulets and Bombs
3. Pantera - Walk
4. Dead Can Dance - Amnesia
5. The 69 Eyes - Red
6. Inner Vision Laboratory - Frozen Resonance
7. Blood & Sand - You Search
8. Paradise Lost - Small Town Boy
9. Wieloryb - Goa
10. Docetism - Monk

Aairria - Music For SuicidesGdy słuchałem tego albumu 1480 osób na świecie podjęło próbę samobójczą. Najprawdopodobniej dla 111 osób była to próba udana...

Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 sierpnia 2012

aabzuLiczę na to, że brak znajomości poprzednich płyt projektu Aabzu nie przekreśla moich szans w odpowiednim odbiorze tego albumu. Mam szczęście, bo koncertowy krążek "There is no other God than Rambo!" zawiera utwory z ich poprzednich wydawnictw oraz kompozycje niepublikowane. Jest więc w pewnym sensie małym kompendium wiedzy na temat projektu.

Po pierwszych przesłuchaniach byłem pewny to nie jest zwykły album koncertowy. Set zaprezentowany na gorlickim Ambient Festiwal 2010 stał się bardzo unikalny choćby za sprawą live mixingu i wielu nawiązań. W połączeniu z video performancem oraz interakcją z publicznością musiało to być intrygujące widowisko. Zaryzykuję stwierdzenie, że album w dużej części oddaje ducha tego koncertu.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

08:53, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 sierpnia 2012

1. Docetism - Monk
2. Aabzu - Sum of our Sins
3. Fall - Rzeka I
4. Aabzu - Azel
5. Docetism - Empty Street
6. Docetism - Die Weltflucht
7. X-Navi:ET - Minute by Minute, Second by Second
8. X-Navi:ET - Reset Digital Demon 
9. Arcana - As The End Draws Near
10. Rapoon - Sputnik Remix

czwartek, 02 sierpnia 2012

Dawno nie spotkałem trak adekwatnego tytułu. Pasującego, wiele mówiącego i jednocześnie w pewien sposób przewrotnego. Docetism na najnowszym krążku podąża drogą obraną na poprzednich wydawnictwach. Kierunek jest ten sam, jednak trasa nieco inna.

01. Into The Woods
02. Monk
03. Through The Pines
04. Meditatio Mortis
05. Die Weltflucht
06. Seraphim
07. Hermitage
08. He Fed On Locusts And Wild Honey
09. Celestial
10. Great Glory Of Nothing (Death Of The Hermit)


A.D. 2012, Nichts

Legalne pobranie

Aksesis większości osób skojarzy się z ascezą. W pewnym stopniu będzie to odzwierciedleniem klimatu tej płyty. Kompozycje są chwilami surowe i oszczędne w ozdobniki.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

10:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum