Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
poniedziałek, 29 lipca 2013

Trafność tytułu nowego albumu [haven] dotarła do mnie po pierwszym przesłuchaniu "Noir". Silne kontrasty, operowanie cieniami emocji, ekspansywne prowadzenie wyrazu - wszystko to ma miejsce w zakresie muzyki jak i programowości albumu.

1. Are You Strong Enough?
2. Keep It Close
3. The Promise
4. Exile
5. Hod
6. Oblivion
7. Atmosphere
8. It's Amazing There, Everywhere We've Been We Are And Gonna Be
9. Roots
10. Pray For Nothing
11. Road
12. Kasper


A.D. 2013, Zoharum


Treścią formy preferowanej przez Marcina Jarmulskiego jest walka przeciwieństw, kontrast uczuć przeciwstawnych tworzących napięcie, a także pewien niepokój, który ma świadczyć o wewnętrznych niepokojach człowieka (tu głownie w aspekcie miłosnym).
Album "Noir" niesie muzykę, bez wątpienia wyrazistą, różnorodną i ozdobioną kapryśną zmiennością - szczególnie w dziedzinie rytmu

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 lipca 2013

Album "Sui Generis" to efekt współpracy Vultures Quartet z Schuylerem Tsudą. W trakcie sesji nagraniowej grupa nagrała blisko cztery godziny materiału, z którego Anthony Donovan przygotował muzyczny kolaż specjalnie na potrzeby tego albumu. Przyjrzyjmy się bliżej efektom tej intrygującej improwizacji.

1. NARC by accretion
2. [sic]s
3. Three Folds for Desmond Briscoe
4. Ostia
5. Max Enrst in Arizona
6. Ire_Xeno_Ire
7. Halo, then Rhetor
8. Dead Hen at Ipatiev House

A.D.2013,Zoharum

Jak głosi nota prasowa formacja Vultures Quartet słynie z kompozycji będących sumą elektroakustyki, dark ambientu, free jazzu oraz różnych odmian industrialu. Grupa wykorzystuje nie tylko tradycyjne instrumenty, użyte w niekonwencjonalny sposób, a także znalezione przedmioty, instrumenty własnoręcznie wykonane ze złomu i przedmiotów domowego użytku, a także za pomocą elektroniki i programów komputerowych.

To współczesne podejście nie zamazuje podstawy twórczości Vultures Quartet - starej jak świat improwizacji.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 lipca 2013

Śpiew to przedłużenie mowy. Jest najbliższy emocjom człowieka. Określona muzyka i tekst w sposób niepowtarzalny działają na wokalistę i w sposób niepowtarzalny przekazuje on swoje emocje słuchaczowi. Dobrze wie o tym Jakub Roszak wokalista grupy Retrospective.

1. The End of the Winter Lethargy
2. Huge Black Hole
3. Egoist
4. Lunch
5. Our Story Is Beginning Now
6. Tomorrow Will Change
7. Musical Land
8. Ocean of a Little Thoughts
9. Swallow the Green Tone

A.D. 2012, Progressive Promotion Records

Oczywistym jest, że każdy głos ma indywidualne brzmienie. Składa się na nie kilka elementów takich jak: barwa, siła, sposób artykułowania, prowadzenia fraz, czy sposób wypowiadania słów w śpiewie, dykcja i wreszcie coś osobistego - ekspresja. A ta na albumie  "Lost in Perception" odgrywa niebagatelną rolę. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:09, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 lipca 2013

Nie lubię marketingowych określeń w stylu "polska Anathema". Nawet nie przez wieloletnią sympatię dla ekipy braci Cavanagh. Zwyczajnie uważam, że każdy zespół ma własną tożsamość (czasem w fazie genesis) i wymaga indywidualnego traktowania. Tak właśnie postąpię z debiutanckim albumem grupy Archangelica.

1. Into Unknown
2. Like A Drug
3. Confession
4. Night Passage
5. Midnight Train
6. Cathedral
7. The Journey
8. Let Me Stay With The Trees
9. When All Is Gone

A.D. 2013, Linx Music


Oczywiście rozumiem porównania do Anathemy i ich nie neguję, bo gwoli ścisłości klika zbieżności bym znalazł. Poddaję natomiast negacji sam sposób odnoszenia się do albumu "Like a Drug". Skoro jest to twór indywidualny powstały jako konglomerat pomysłów samodzielnych muzyków, należy mu się spersonalizowane podejście.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

16:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 lipca 2013

Album "In The Fog" to twórczo wykoncypowana synteza myśli, muzyki oraz dramatycznego konceptu, który odciska znamienne piętno na odbiorze tego krążka.

1. Forgotten Afternoons
2. Inertia
3. Limits Of Hope
4. Geiger Land
5. Castle In The Fog
6. Crown King
7. Core Reactor

A.D.2012, Ahead Records

Muzyka na "In the Fog" rozwija się swobodnie, roztaczając przed słuchaczem swoje programowe obrazy: mokrohistorie będące konsekwencją katastrofy czarnobylskiej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 lipca 2013

Tym razem muzyka projektu Docetism zabiera nas w otchłań Czarnego Romantyzmu. Albowiem album zatytułowany "Nachtwachen" inspirowany jest jednym ze sztandarowych dzieł tego przedziwnego okresu.

1. Nacht
2. Saint Vitus Dance
3. Cap And Bells
4. Glückliche Nichtsein 

Legalny download

Wydawca: Nichts



W mądrych książkach napisano, że twórcy czarnego romantyzmu widzieli świat natury jako ciemny i tajemniczy. Maciej Banasik dobrze wkomponował się ze swoją muzyką w takie właśnie podejście.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

16:20, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 lipca 2013

Przełomowym momentem dla grupy Vallium było zwycięstwo w konkursie Coke Live Fresh Noise. Dzięki temu wydarzeniu zespół nagrał pierwszy pełnowymiarowy album zatytułowany "Horyzont Zdarzeń". I dziś rzucimy uchem na ten właśnie krążek.

1. Mantra
2. Twoja Wojna
3. Szkoła Latania
4. Skowyt Neonowych Miast
5. Chwilowa Przerwa W Dostawie Miłości
6. Wschód
7. Anatomia Snu
8. Schron
9. Spektakl
10. Zachód
11. Supertramp
12. Pożegnanie

A.D.2013, Vallium

Podoba mi się przewodnia myśl tego albumu - przetransponowana na kanwę muzyki elementy teorii względności, wg. których dzięki muzyce możemy zobaczyć (w domyśle doświadczyć) więcej oraz zyskać inny (nowy) punkt widzenia na wiele spraw. Jak się ma muzyka do tej ciekawej idei? W zasadzie różnie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 lipca 2013

Wydawnictwo z serii "Swingujące 3 – Miasto" poświęcone super grupie (bo tak bez wątpienia w kontekście składu można o nich pisać) Flamingo zawiera najbardziej tradycyjną odmianę jazzu z jaką przyszło mi obcować na płytach tej archiwalnej serii.

Cała seria to nie tylko przypomnienie klasy i kunsztu trójmiejskich formacji sprzed lat, ale przede wszystkim znakomite źródło inspiracji - nawet dla jazzowych profanów.

Na nagrania Flamingo kładzie się cień archaizmu, ale dzięki temu wytworzyła się specyficzna atmosfera, u której podwalin leży przede wszystkim autentyczność i radość grania.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 lipca 2013

Elektryczna otoczka albumu "Source of Vectors" idealnie oddaje naturę muzyki autorstwa duetu Marchoff & Droin. Naturę nie do końca uchwytną, miejscami groźną, ale bardzo pożyteczną.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:03, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 lipca 2013

Projekt Mammoth Ulthana wprowadza nas w sferę intymnej relacji między muzyką, a jej konsumentem. Odbiorcą, który w nierozproszonym wsłuchaniu może  tę muzykę wręcz smakować. 

01. Prelude
02. Ballade
03. Impromptu
04. Mine
05. Interludium
06. Hybrid
07. Path
08. Nocturne

A.D. 2013, Zoharum & HUTA ARTZINE


Muzycy Mammoth Ulthana  starają się wcielić w życie fenomen doświadczania rzeczywistości poprzez medytację dźwięku. Tu rodzi się pewien kłopot dla mnie jako recenzenta. Inaczej niż zwykle odsłuch tego albumu podzielić musiałem niejako na dwa etapy: pierwszy, w którym bez komentowania, oceniania i myślenia o dźwiękach,  bez dzielenia ich na dobre i niedobre, lubiane i niechciane - po prostu skupiałem na nich uwagę oraz drugi stricte recenzencki, w którym starałem się zwrócić uwagę na potencjalne unikalności w formie muzycznej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:13, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 lipca 2013

Odwieczny spór na temat programowości muzyki lub jej absolutnej formy nie zakończy się chyba nigdy.  Prawdę powiedziawszy z punktu widzenia konsumenta muzyki każdy epizod takiej kłótni powinien wydawać się interesujący. pewnym trybikiem w dywagacjach na temat czystości muzyki jest muzyka Walijczyka Adama Williamsa.


1. On Recovery
2. The Odyssey

Premiera: 04.07.2013

Wydawca: Twice Removed Records



Ambient Williamsa nabiera nowych cech jeśli poznamy kontekst "On Recovery". Album jest Jest muzycznym udokumentowaniem przebiegu choroby i rekonwalescencji wiernego psa autora - Finley'a.

Ta pozamuzyczna treść pozwala spojrzeć na mini album z innej perspektywy - ba nawet dosłyszeć pewne szczegóły, które bez znajomości historii mogą wydawać się nieistotne. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 lipca 2013

Tak wiele aspektów codzienności ma swój odpowiednik w dźwiękach DigitalSimplyWorld. Muzyka na albumie "Reality Blurred" jako wyraz subiektywnych uczuć to styl indywidualny, nieskrępowany regułami formy, co więcej otwarty na innowacje, jeśli tylko prowadzą one do spotęgowania wyrazu muzyki. 

1. Reality Blurred
2. Endless Breath
3. In the Haze of the Sun
4. Sleeping Ojos del Salado
5. Life in Pieces
6. Stirring Silence

A.D.2013, DigitalSimplyWorld

Free Download


Muzyka DigitalSimplyWorld uległa syntezie. Pozostały charakterystyczne elementy (choćby mikrodźwięki), jednak całość nabrała głębi muzycznego wyrazu.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 lipca 2013

Przy okazji wspólnych wydawnictw takich jak split All Sounds Allowed i IdiotHead pojawiają się pytania o ich zasadność oraz wspólny mianownik. Jednak tym razem nie mam wątpliwości w obu kwestiach.

1. All Sounds Allowed - Dość
2. IdiotHead - Strach przed idiotą 

A.D. 2013

Legalne pobranie
Video

Wątpliwości co do zasadności tego wydawnictwa rozwiewa choćby jakość obu kompozycji. Poza niewątpliwym walorem promocyjnym, tu opartym na nieco kontrastowym zestawieniu, oba utwory są najzwyczajniej warte zaprezentowania.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

środa, 03 lipca 2013

Eksperymenty muzyczne to w pewnym sensie utopia - pewna tęsknota za lepszym muzycznym światem. Z drugiej strony to proces przemiany tego co abstrakcyjne w konkret. Dziś kilka słów o wspólnym graniu projektów Magiczne Karpaty i Tundra.

 

Na albumie "Reindeer Luck" mamy do czynienia z eksperymentem nie tylko na materiale muzycznym, ale przede wszystkim w zakresie odbioru muzyki, możliwości adaptacji dźwięków pochodzących z różnych źródeł  i sposobu istnienia obok siebie, w jednym zbiorze zwanym muzyką. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 lipca 2013

David Lynch myśli podobno o trzecim sezonie słynnego serialu "Miasteczko Twin Peaks". Tak sobie myślę, że znalazłem dla niego pierwszego kandydata do współpracy przy ścieżce dźwiękowej. Mam na myśli projekt Fuka Lata.

Lista utworów:

1. Velvet Daze
2. Till the End
3. Electric Princess
4. Simple Case


A.D.2013, Fuka Lata


Być może moje dywagacje lokują się póki co w kategoriach marzeń, ale czy są tak bardzo na wyrost? Nie sądzę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:11, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum