Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
piątek, 28 czerwca 2013

Grupa Mirrordead chciała o sobie przypomnieć - tak postrzegam i traktuję wydanie mini albumu "Until i Get My Voice Back!".

1. What the f#$% is harlem shake
2. Never Back Down
3. Blow your speakers! ('Reborn' remix by Spirit)

Legalny download

A.D. 2013, Mirrordead


O tym, że Mirrordead potrafi narobić hałasu przekonaliśmy się przy okazji albumu "Reborn". Nowe wydawnictwo, zapewne ze względu na sytuację (problemy zdrowotne wokalisty) pokazuje nieco inne oblicze zespołu. Jest to oblicze odważne i budzące zaciekawienie, ale nic poza tym.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 czerwca 2013

Trzyczęściowa opowieść o niczym. Taka zapowiedź splitu 21 Gramms oraz BRTLMJ MCHL GRCK skłoniła mnie do krótkiej refleksji o znaczeniach w muzyce.

1. 21 Gramms - DMT
2. 21 Gramms & Senon - There Is Nothing To Feel
3. BRTLMJ MCHL GRCK - YNLIIMH


Legalny download

A.D. 2013, NET UNDERCULTURE

Słuchacz może doszukiwać się w muzyce znaczeń dosłownych i emocjonalnych. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do natrafienia na odpowiedni klucz, dzięki któremu konsument muzyki będzie w stanie odczytać język muzyczny danego twórcy.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:31, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 czerwca 2013

To już drugie wydawnictwo zawierające nagrania wybranych artystów, którzy występowali w gdańskim  Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia  w ramach projektu In Progress. Część utworów to nagrania na żywo z koncertów.

Zaczynam lakonicznie, prawie tak samo jak lakoniczna bywa forma muzyki elektronicznej. Niemal każdy z artystów prezentujących się na tym albumie udowadnia, że forma dlań to schemat, zresztą prawie nic nie znaczący.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:07, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 czerwca 2013

"Sensitive Data 2" - jubileuszowa kompilacja Zoharum to nie tylko zmyślnie dobrany przegląd rzadkich utworów artystów powiązanych z wytwórnią. To esencja (nie boję się użyć tego słowa) współczesnej muzyki (a może anty muzyki?).

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 czerwca 2013

Historia muzyki pokazuje, że Rzymianie nie rozwinęli swojej muzyki, ba nie potrafili przejąć od Greków ich osiągnięć. Starożytny Rzym nie miał więc wielkiego udziału w rozwoju muzyki, która służyła tam głównie celom wojskowym. Być może jest to klucz do sukcesu współczesnych  martialowych projektów z Włoch. Muzycy z Półwyspu Apenińskiego mają wiele do powiedzenia w tej sferze. Potwierdza to debiut projektu I.R.O.N.

1. United Machines
2. Dawn of Steel
3. Hammer Down, Builid Up
4. Assemblage/Convoys
5. Mechanic State
6. Destroy
7. Holy Armor
8. Evolving
9. The Power Inside (Holy Armor Edit)

A.D.2013, Rage In Eden


I.R.O.N. odwołuje się do technicznego aspektu wojny. Robi to środkami prostymi, ale i sugestywnymi. Wiele ma tu do powiedzenia wszechobecny rytm - który wyrasta w brzmieniu I.R.O.N. na  najistotniejszy element formy muzycznej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 czerwca 2013

Barwa, podobnie jak dźwięk jest falą wibracyjną. Jej oddziaływanie, wiąże się przede wszystkim z osobistymi skojarzeniami, preferencjami, przyzwyczajeniami. Wreszcie barwy są odpowiedzialne za niektóre nasze złudzenia, wpływają na nastrój i stany emocjonalne więc w sumie oddziałują podobnie jak muzyka. Projekt Bruno Światłocień porusza się w sferze wspólnych odczuć dla barw i dźwięków.

1. Judasze
2. Babilońskie Damy
3. Zwierzęcy los
4. Low
5. Przemijanie
6. Apokalipsa
7. Pewnego Dnia
8. Mogwai
9. Ja 

A.D. 2013, Zoharum

Nie mogłem sobie odmówić pisania o związkach barwy i dźwięku w kontekście albumu "Czerń  i Cień".  Nie tylko za sprawą osoby muzyka i malarza Bronisława Ehrlicha, chodzi raczej o wykreowany nastrój, symbolikę  oraz wpływ na odbiorcę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 13 czerwca 2013

Co jakiś czas daje się zauważyć szczególniejsze zainteresowanie muzyką indyjską. Zainteresowanie to wynika zarówno z zaciekawieniem wschodnią filozofią, łatwiej niż naszą godzącą człowieka z problemami życia, przemijaniem, cierpieniem i śmiercią, jak tez i z poszukiwania nowych źródeł inspiracji muzycznych. Muzyka Michała Rudasia nieco odbiega od tej prezentowanej przez nas na co dzień. Jednak ze względu właśnie na inspirację muzyką indyjską przyjrzałem się z bliska jego nowemu albumowi "Changing".

01. Be Free
02. I Never Walk Alone
03. You Are
04. Meri Jaan
05. Slavic Soul
06. Sa Pa Ma
07. Waiting For The Angels
08. I Need Love
09. Let The Flame Burn
10. Forest Lullaby 

A.D. 2013, Atma Music

[...] Album "Changing" przynosi strawną porcję world music mocno inspirowaną klimatem Indii. Nota prasowa mówi wręcz o "fuzji akustycznych orientalnych brzmień, kojącego wokalu Michała oraz elektroniki w klimacie chilout".

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 czerwca 2013

W ostatnich dniach chodzi za mną definicja muzyki niemieckiego kompozytora Wolfganga Rihma. Dla niego "muzyka jest wolnością, dźwiękowo - znakowym pismem, którego podstawą jest czas. Śladem nie dającej się pomyśleć w pełni postaci, barwieniem i formowaniem czasu, zmysłowym wyrazem energii, obrazem i drogą życia, lecz także przeciwieństwem, kontrprojektem - innym, o którym jako takim nie mamy prawa wiedzieć, czym jest" [1]. Gdybym chciał te słowa przetransponować na język muzyki sięgnąłbym po wspólny album Nimh i Antikatechon.

1. Out Hunting for Teeth
2. Those Specks of Dust
3. You Will Not Escape
4. All Will Fall
5. Sleep Overcomes Them

A.D.2013, Rage In Eden


Zastanawiałem się, jaki może być efekt wspólnej pracy Giuseppe Verticchio i Davide Del Col? Chodziła mi po głowie wizja dychotomicznego albumu, połączonego wizją, dźwiękiem a może jedynie przewodnim tematem? Tym czasem mile zaskoczyła mnie współpraca obu kompozytorów. Otrzymaliśmy bowiem twór spójny atmosferą.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypisy:
[1] C. Dahlhaus, H. H. Eggebrecht - Co to jest muzyka? PIW, 1992. Warszawa.

10:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 czerwca 2013

Wybitny muzykolog Hans Heinrich Eggebrecht twierdził, że "istnieją dwie instancje powołane do oceny czy też wartościowania muzyki: sąd zmysłów i sąd poznania, które z kolei zależne są od zmysłowego i poznawczego rozumienia" [1]. Słuchają nowego albumu grupy Heart Attack zastanawiałem się: które podejście zwycięży i czy warto w ogóle wydawać ostateczne sądy nad muzyką?

1. Focus
2. Czas nowego życia
3. W mojej głowie
4. Klepsydra
5. Jestem wszystkim!
6. Tu i teraz
7. Ciemna strona
8. Ruchy ziemi
9. Przepowiednia półcienia

A.D. 2013, Heart Attack

Skoro zam zespół nazywa siebie grupą "dźwiękowo-poetycką", a swoje działania jako łączące "wytrwale wdzięk Johnny'ego Casha z nostalgią Pantery i lekką nutką dekadencji" wnioskować można, że angażuje muzykę głównie w sferze zmysłowego rozumienia. Wynika stąd, że sądowi zmysłów przypadać powinno, jakby z zasady pierwszeństwo. Natomiast sąd poznania powinien dążyć do uzasadnienia sądu zmysłów - wspierać go, umacniać i pogłębiać. Dlatego popatrzę na album "Focus" w kontekście zmysłowych wrażeń i odczuć, które  zbudowały oceniającą reakcję na muzykę, pominę natomiast z premedytacją osądy poznania. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 czerwca 2013

Niniejsza recenzję mógłbym rozpocząć stereotypowym pytaniem o genezę muzyki. Jest ku temu okazja, gdyż Zoharum przypomina klasyczny album projektu Hybryds, który jest perłą muzyki rytualnej. A przecież początki muzyki mają silny związek z magicznymi rytuałami. Muzyka miała i ma siłę magiczną. Kiedyś w rękach kapłana, czy czarownika, dziś w rękach muzyka - może być instrumentem oddziaływania na innych.

Słuchając albumu "Mythical Music from the 21st Century" warto pamiętać, że u podłoża muzyki rytualnej leży improwizacja.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

14:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum