Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
piątek, 24 maja 2013

Pomiędzy wartością w muzyce, uznawaną przez estetykę muzyczną, a tym, co konsument muzyki intuicyjnie odczuwa jako piękno muzyczne, istnieje pewien dystans. Teren ten, choć rozległy da się wypełnić, choćby przez emocjonalne przeżywanie muzyki.  Album "White Rock Experience" to podręcznikowy przykład muzyki idealnej do treningu wrażliwości muzycznej.

1. Third Wave of Decadence
2. Preface
3. Time Rush
4. Long For You
5. Illusion
6. Tumbling Down
7. Gaze
8. All I Need

A.D. 2013, Lynx Music


Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:50, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 maja 2013

Ufam muzyce. Uczę się jej każdego dnia. Staram się szukać jej wokół siebie, czasem ona sama mnie znajduje. Tak było z debiutem projektu Fischerle. Albumu "The Big Sleep" sam bym nie znalazł i pewnie, odstraszony etykietą dub techno nie skonsumowałbym.

1. Courtship
2. Outdoor Petting
3. Like A Harpoon
4. The Love Bruises
5. The Big Sleep
6. Untold Story

A.D. 2013, U-Cover


Zanurzenie  w muzykę - tę formę konsumpcji dźwięków rezerwuję zawsze dla albumów, które wpisują się w idee "poszukiwania najpiękniejszego dźwięku zaraz po ciszy". Czasem cząstki tego "ambientowy graala" odnaleźć można w niespodziewanych miejscach.

Album "The Big Sleep" jest jak magiczna formuła, spokojnie płynie - powtarzają się muzyczne frazy i nastroje muzyki.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 maja 2013

Na przykładzie serii "Swingujące 3-miasto" uczę się pisać o jazzie. Zdecydowałem się na ten krok, gdyż jest to muzyka wysoce artystyczna, wymagająca jednak specyficznego podejścia - jest to więc dla mnie wyzwanie. Debiutancki album grupy Rama 111 to wdzięczny obiekt do przystosowywania swoich zmysłów słuchowych do jazzowego porządku struktur dźwiękowych.Muzyka grupy Rama 111 jest dowodem ogromnego wyczucia. Nie ma tu przerostu formy nad treścią, który potrafi zatrzeć struktury kompozycji, bądź przemienić ją w kakofonię.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:17, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 maja 2013

"Do siebie samego", czyż to nie idealny tytuł dla medytacyjnego ambientu? Projekt Docetism proponuje nam ścieżkę dźwiękową do analizy własnych stanów psychicznych i przemyśleń.

1. Monk by The Sea    
2. Ta eis heauton
3. Natura non contristatur
4. Second Sailing
5. There Is Nothing Left

Legalny download

A.D. 2013, Nichts


Metodę introspekcyjną uznaje się dziś za nieempiryczną. Jednak dla konsumenta muzyki zainteresowanego ambientem nadal pozostaje bardzo atrakcyjna. Wszak muzyka tła, dronowe krajobrazy idealnie sprawdzają się jako środowisko dla prowadzonego ze sobą, prywatnego monologu, w którym wyrażana może być niepewność świata i samego siebie.

Zauważył to Maciej Banasik i przygotował 24 minuty muzyki dobrej do "wglądanie do wnętrza". Medytacyjne walory "Ta eis heauton" nie objawiają się notorycznym powtarzaniem struktur czy biernym wypełnianiem tła. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:54, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 maja 2013

Styl w muzyce to zespół cech, które nadają jej określony charakter, uchwytny dla wrażeń odbiorcy i poddający się analizie. Jest sposobem kształtowania materiału muzycznego według określonych zasad, form czy idei. Debiut grupy Buenos Agres pokazuje jak kształtuje się styl i jakim determinantom podlega we współczesnym świecie.

1. Run
2. Do S. (EKG)
3. For Me
4. Time For Change
5. Tu i teraz 

A.D. 2012, Buenos Agres


Patrząc na problematykę stylu bardziej ogólnie warto podkreślić, że trudności z precyzyjnym jego określaniem spędzają sen z powiek muzykologom nie od dziś. [...]

Przejście nad tematem do skali mikro (środowiska konkretnej jednostki, w tym, wypadku zespołu) sprawy nie polepsza. Najważniejszym czynnikiem, obok wspomnianych już czynników globalnych, determinującym przyszły styl zespołu są inspiracje jego członków (zakładamy, że zespół posiada już podstawowe umiejętności techniczne). [...]

Łatwo wyłuskać różne inspiracje jakie siedzą w głowach muzyków Buenos Agres.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:15, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 maja 2013

Chmury mają przedziwną symbolikę. Stąd nie dziwi fakt, że człowiek od zarania dziejów wgapia się w niebo i wyciąga różne wnioski. Boga szuka, bądź wypatruje deszczu. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wierzyli, że w chmurach rezydują duchy zwane ludźmi chmur, które przekazują za pośrednictwem obłoków ważne wskazówki. Dziś wiele osób wciąż szuka znaków na niebie: a to zapowiedzi końca świata, smugi nisko lecącego Tupolewa... Muzyczny atlas chmur, który przygotował Maciek Szymczuk pozwala spojrzeć w niebo z nieco innej perspektywy...

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 maja 2013

Umysł ludzki potrafi być selektywny i przez to płata figle. Patrzę na tytuł albumu Docetism i wyłapuję jedynie: kuszenie Antoniego. Dalej skojarzenia automatycznie  pędzą w kierunku tematu sztucznej mgły i pancernej brzozy. Na szczęście pierwsze dźwięki "The Temptation of St. Anthony" uwalniają od tych głupot.


1. Bonfire            
2. The Temptation of St. Anthony
3. Morning Star


A.D.2013, Nichts

 

Z ulga informuję, że chodzi o  innego Antoniego. Mini album Docetism inspirowany jest dziełem "Tentation de saint Antoine" (Kuszenie św. Antoniego) autorstwa Gustave Flauberta.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 maja 2013

"Muzyka do słuchania podczas spacerów w lesie" takim sloganem propagowany jest najnowszy album projektu Docetism. Sprawdziłem czy (i jak) działa. Zapraszam na relację.

1. Cross In The Woods         
2. Quercus robur        
3. Putrefactio    
4. Kambium    
5. Erlen    
6. Cholera Pit        
7. Hortus
8. Roots

A.D. 2013, Nichts

Zastanawia przewrotność koncepcji słuchania muzyki w lesie. Przecież sam las jest znakomitym środowiskiem dźwiękowym. Nie mniej jednak spróbowałem potraktować zachętę autora dosłownie. Bo musicie wiedzieć, że album "Roots" to prawdziwym przewodnik po lesie. Dodatkiem do muzyki są zdjęcia drzew, a i niektóre kompozycje noszą łacińskie nazwy dumy lasu.

Czytaj onlygoodmusic.pl

13:33, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 maja 2013

Antygrawitacja, hipotetycznie ma odpychać zamiast przyciągać. To niezgłębione oddziaływanie fizyczne fascynuje od lat, także muzyków. Przykładem jest album będący efektem koalicji Exit to Exist oraz Creation VI


1. ...When The Gravity Will Push You In The Sky
2. You Will Disolve In The Airlove
3. And Maybe You Will Wake Up Somewhere Between Sand And Water
4. Trying Not To Forget The Joy Of Antigravity


A.D.2013, Twice Removed Record


Od czasu aktywnego rozwoju fizyki kwantowej ta stabilna i poważna dziedzina nauki znalazła wiele wspólnych cech z ulotnym charakterem muzyki. Zagadnienie antygrawitacji, choć często traktowane po macoszemu jako paranaukowe przecina się z muzyką w punkcie tajemnicy, a nawet mistycyzmu. Patrząc pod tym kątem antygrawitacja (zwłaszcza jako stan, oraz jej oddziaływanie na człowieka) staje się wdzięcznym tematem dla sztuki.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:06, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 maja 2013

Klika dni temu pisałem o pewnej zadumanej płycie z Japonii. "Your Small Story" jest wydawnictwem skrytym, bardzo wycofanym i jak przystało na twór z kraju Kwitnącej Wiśni czymś nie do końca zrozumiałym. Co ciekawe wiele spostrzeżeń dotyczących tamtego albumu śmiało można przypisać najnowszej ep-ce Furii.


1. Z Melancholika Krew Nie Wypływa.

2. Napuchną Mną Drzewa


A.D. 2013, Pagan Records


Stara muzyczna prawda głosi, że ep-ki są od eksperymentów, których udane aspekty trafić mogą na pełne albumy. Furia lubi kombinować na swoich ep-kach. Nie popada również w obłęd ścisłych ram gatunkowych. Pamięta prostą zasadę, że black metal czerpie dziś ze skrajnie różnych źródeł. Takie działanie przysparza im zapewne tyle samo przychylności co reakcji wrogich, może obojętnych (choć ta ostatnia reakcja to chyba coś najgorszego na świecie dla zespołu parającego się black metalem).

Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:37, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 maja 2013

Muzykę japońską właściwie od zarania cechuje odrębność. Jest oparta na odrębnych od europejskich założeniach estetycznych, budowana jest na innych podstawach materiałowo - konstrukcyjnych. Mimo powszechnej globalizacji (także tej muzycznej) dźwięki z kraju Kwitnącej Wiśni, (te) nieskażone duchem Ameryki wciąż bywają źródłem inspiracji muzycznych. Przypomniał mi o tym album "Your Small Story" projektu o enigmatycznej nazwie 3+.

01. Heaven of the universe
02. Reciter (Wind Hill)
03. Little Sister Story
04. Voice of Fancy (One Day in Spring)
05. Your Small Melodys
06. Hamming Birds
07. Sunset Calm Way Home
08. Lost Angel
09. Reciter (Sunset of Sorrow)
10. End of Sister

A.D.2013, Twice Removed Record

"Your Small Story" jest płyta pełna zadumy, która swoja skrytością w pewnym sensie wpisuje się w tradycje japońskie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:26, brokenhope , News
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 maja 2013

Jazz, zwłaszcza w artystycznie rozwiniętych formach, nie jest tak łatwy jak się sądzi. Nie jest też bardzo trudny w odbiorze i hermetyczny jak sugerują niektórzy. Diabeł tkwi w szczegółach i nastawieniu słuchacza. Ukazujący się po 35 latach debiut grupy Baszta jest dobrą okazją, by spróbować swoich sił w tej formie muzycznej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

11:33, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 maja 2013

Gdy spojrzymy na historię muzyki, zauważymy liczne środki muzyczne, umowne znaki, symbole, wywołujące w wyobraźni słuchacza obrazy, sytuacje oraz ewokujące określone typy emocji. Kompozytorzy, często podświadomie liczą na zrozumienie tego języka. Jest to jednak porozumienie twórcy z odbiorcami w sferze niedosłowności: pozostaje duży margines na indywidualne odczucia. Grupa Gars przygotowała album, który ciekawie obrazuje funkcję symboliki w muzyce.

1. 101112
2. 270492
3. 280908
4. 111111
5. 010504
6. 260112
7. 271005
8. 120399

A.D. 2012, No Sanctuary Records


Czytaj

00:08, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum