Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
środa, 30 kwietnia 2014

Futuryści włoscy już w 1913 roku głosili, że "wszystkie nowe siły przyrody, które człowiek wciąż ujarzmia, muszą być wniesione do muzyki"[1]. Wtórował im kilka lat później twórca manifestów tzw. Grupy Sześciu (Les Six) - Jean Cocteau, który grzmiał: "dość chmur, fal, akwariów, nimf wodnych i aromatów nocnych.Trzeba nam muzyki na ziemi, muzyki na co dzień. Chcemy muzyki ostrej i zdecydowanej. Żeby być prawdziwym, twardym. Artysta, który ma zmysł rzeczywistości, nie potrzebuje obawiać się liryzmu" [2].

Od tego czasu cały szereg kompozytorów wciąga do swojej muzyki folklor miejski i szuka inspiracji w zakładach przemysłowych. Na albumie "Motor City" projektu Dat Rayon odnajdujemy silne echa postępującej urbanizacji kultury i (pozornie) triumfalnego rozwoju techniki.


Przypisy:
[1] L. Russolo -  Manifest futurystyczny. Milan. 1913.
[2] J. Cocteau - Kogut i arlekin. Zapiski wokół muzyki. C&D International Editors. Kraków. 1995.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:07, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 kwietnia 2014

Album "Dubbeltjes" to kolekcja unikatowych nagrań Rutgera Zuydervelta aka Machinefabriek. Wydawnictwo rozpoczyna współpracę (miejmy nadzieję owocną) między znanym muzykiem, a wydawnictwem Zoharum.

"Dubbeltjes" wypełniły kompozycje pochodzące z lat 2008-2013 i podobnie jak całą dyskografię artysty, cechuje je rozpiętość stylistyczna.

Czytaj na onlygoodmusic.pl


12:45, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Neoklasycyzm w dzisiejszym wydaniu powinien często nosić miano pseudoklasycyzmu. Ta nazwa lepiej odzwierciedla mniej lub bardziej indywidualne imitowanie klasycznych wzorów. Młody, bez wątpienia utalentowany kompozytor z Brazylii Andrei Machado również popadł w klasycystyczny manieryzm. Jego album "Catarse" to próba rozwinięcia własnego, współczesnego języka muzycznego w nawiązaniu do starych schematów formalnych.


1. Inercia   
2. Sereno
3. Todos os Sonho do Mundo   
4. Menos   
5. Sopro Seu
6. Tempo
7. Sobre a Brevidade da Vida
8. Ciclo

A.D.2014, Twice Removed Records


Nie można odmówić muzyce z "Catarse" pewnej błyskotliwości i sugestywności. Utwory odznaczają się szczerością uczucia, głębokim tonem nastrojowym i subtelnym kolorytem. Jest tu miejsce na odrobinę ciepła oraz melancholijny nastrój. Ta muzyka jest jak wspomnienie zmysłowe.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 kwietnia 2014

Nadmierna ekstrawersja? Emocjonalność? A może demonstracyjność zachowań? Czy te cechy pasują do muzyki grupy Black Perfume? Tylko w pewnym stopniu.

Grzechem śmiertelnym mini albumu "Histeria" jest swoisty eklektyzm, (który można poczytywać za wadę) będący muzyczną średnią gatunku. Bezsprzecznie nie jest to materiał uzurpujący sobie prawa do nowatorstwa, nowej syntezy, czy redefinicji rocka.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:12, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2014

Pytanie o muzykę w przestrzeni miasta jest najczęściej refleksją nad jego audiosferą - foniczną przestrzenią naszego otoczenia. Poruszałem już ten aspekt przy okazji recenzji albumu "Dead City Voice" projektu X-naVI:et. Tym razem jednak mamy do czynienia z interesującym założeniem autora: wędrówkę po mieście z "muzyką na uszach".

Czytaj na onlygoodmusic.pl

16:46, brokenhope , News
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 kwietnia 2014

Album "It Doesn't Belong Here" trafił w me ręce w chwili osobistego smutku przypominając, że życie człowieka obfituje w kontrasty: weselne dźwięki krzyżują się z funerlanym lamentem. To kontrasty decydują o tym, że jest ono pełne. Równowagę uzyskuje się dzięki harmonii przeciwieństw.Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 kwietnia 2014

Szczerość punkowego wyrazu, logika i prostota konstrukcji, płynność narracji muzycznej oraz sugestywność materiału melodycznego to podstawowe atuty najnowszego albumu grupy Captain Grave.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:22, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum