Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
piątek, 19 kwietnia 2013

Pitagorejczycy głosili teorię o doskonałej, niesłyszalnej dla ludzi muzyce, która wypełnia cały Wszechświat. Wiązało się to z podobnemu interwałom muzycznym równomiernemu rozmieszczeniu sfer niebieskich. Znalazłem dowód, że ta muzyka wcale nie musi być niesłyszalna... Wszystkiemu winna Przeciwziemia...

1. Tattoed Head Woman
2. Korytarze
3. Szczury
4. Covered By The Sun
5. Corridors
6. Holy Bomb

Przeciwziemia, A.D. 2013 


Pitagorejczyk Filolaos z Tarentu nie jest moim ulubionym myślicielem. Jednak jego model Wszechświata ma szansę wywrzeć na moje życie wpływ większy niż twierdzenie Pitagorasa. Konstruując ów model na jednej z sfer Filolaos umieścił  sekretną planetę zwaną Przeciwziemią - niewidoczną dla człowieka, ukrytą za Słońcem. Było to miejsce tajemnicze i dla wielu symbolizowało przeciwieństwo wszelkich ułomności właściwej Ziemi. Mimo upływu czasu, nieco upraszczając Przeciwziemia nadal budzi emocje. Tym razem wyłącznie muzyczne.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:45, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Wypada zacząć astrologicznie. Wodnik utożsamia brak zamiłowania do utartych schematów i ustalonych reguł. Jest symbolem wolności i indywidualności, myśli przyszłościowej i wyprzedzającej swoją epokę. Tak się składa, że te cechy pasują również do muzyki z kompilacji "Aquarius".

"Aquarius" to autorska kompilacja Bartosza Dziadosza, muzyka na co dzień ukrywające go się pod mianem Pleq. Dzięki jego kontaktom oraz kreatywnemu zamysłowi na album trafiło 15 ciekawych i różnorodnych kompozycji uznanych muzyków z dziesięciu krajów.

Mimo braku sztywnie narzuconej koncepcji (są jedynie założenia ogólne i stały czas kompozycji) kompilacja ma spójny charakter. Mimo swoje różnorodności (a może właśnie dlatego?) kompozycje w pewien sposób się uzupełniają. Zastosowanie różnych zabiegów kompozytorskich czy eksperymentów z formą nie zabiło również przewodniej myśli.

Various - Aquarius

Muzycy: Loscil, Pjusk, Machinefabriek, Marsen Jules, Francisco Lopez, Pillowdiver, Federico Durand, Fabio Orsi, Pleq + Mathieu Ruhlmann, Hakobune + Hiroki Sasajima, The Green Kingdom, Melodium (feat. offthesky), Simon Whetham, Yann Novak


A.D. 2013, Dronarivm

Czytaj na onlygoodmusic.pl

10:57, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 kwietnia 2013

"Wiem, że ludzie mają kompletnie skrzywiony obraz mojej osoby. Ekran komputera, telewizor - to są krzywe zwierciadła. Przekłamują. Nie chodzi mi o to, jak wyglądam na zdjęciach czy w telewizji. Chodzi o pełen obraz człowieka. Ludzie mają problem, bo z jednej strony media robią ze mnie i potwora, z drugiej - miłego faceta, który raz dowcip powie, innym razem zacytuje jakiegoś filozofa, uśmiecha się, panie całuje w rączki...". Tymi słowami Adam Nergal Darski trafnie opisuje medialne zamieszanie wokół jego osoby. Wątpliwości społeczeństwa może rozwiać książka "Spowiedź heretyka".

O książce tej wypowiadają się najczęściej ci, którzy nie mieli jej w rękach. Robią to najczęściej przez pryzmat uproszczeń, stereotypów i zasłyszanych, cudzych opinii. Podobnie jest z osobą Adama Darskiego, na którego temat zdanie "musiał" wyrobić sobie każdy ksiądz, polityk, socjolog i psycholog. Obserwowałem z zaciekawieniem to medialne zacietrzewienie i opinie wyrobione na podstawie informacji z plotkarskich portali. Na podstawie tak wiarygodnych źródeł niektórzy już Nergala osądzili, inni starali się wykorzystać go w brudnych politycznych przepychankach. Ta książka jest szansą dotarcia do wielu informacji o Nergalu z pierwszej ręki. Warto jednak podkreślić, że "Spowiedź heretyka" będzie dla wielu osób pasmem rozczarowań.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:48, brokenhope , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 kwietnia 2013

Prima Aprilis to dobry czas, by zmierzyć się z wykonawcą niecodziennym (dla mnie) i obcym memu gustowi. Głównym argumentem są niepochlebne opinie, które jakiś czas temu usłyszałem o albumie "Martwa Woda". Krytykowano przede wszystkim "surowe i mroczne brzmienie oraz eksperymenty wokalnych". Jak na Bajm brzmi intrygująco, prawda?

1. W klatce lwa
2. Małpa i ja
3. Piramidy na niby
4. Czaruj mnie
5. Ściany mają uszy, uszy znakomite
6. Diabelski krąg
7. Martwa woda
8. Moja wina, wielka wina
9. Ucz się, ucz się

 A.D.1984, Pronit

Ocena albumu z perspektywy lat jest sprawą trudną i w wielu przypadkach opiera się na pewnych domniemaniach. Trudniej jest wczuć się w atmosferę czasu, który przeminął, można też przesadzić z interpretacją. Tak właśnie jest z albumem "Martwa Woda", który uznawany jest dziś za niemal polityczny manifest i reakcję zespołu na ówczesną sytuację w Polsce. Jestem bardzo ostrożny w takich przypadkach: dziś każdy może powiedzieć, że "walczył z systemem i buntował się", jednocześnie otrzymując od władz zgody na wyjazdy zagraniczne (znany jest taki przypadek).

Czytaj na onlygoodmusic.pl


00:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum