Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
niedziela, 24 marca 2013

Niedawno wpadło mi w ręce opasła monografia autorstwa Tomasza Lerskiego, poświęcona dziejom i wydawniczej działalności pierwszej polskiej – a czwartej na świecie – wytwórni płytowej Syrena Record. Książka robi wrażenie samym swoim wyglądem i blisko dziewięćset stronicową zawartością. Jednak to nie ilość jest tu najważniejsza. Liczą się przede wszystkim bezcenne informacje o początkach branży muzycznej w Polsce (opisy procesów nagrywania, ewolucja procesu zapisu, marketing itp.)

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:49, brokenhope , Artykuły
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 marca 2013

"Forma rodzi się z materii, ale materia zapożycza tak chętnie formy przybierane przez inne materie, że mieszaniny stylistyczne są zjawiskiem stałym i czynią nie możliwym ścisłe rozróżnienie"[1]. Właściwie mógłbym na tym cytacie z klasyka zakończyć recenzję debiutu grupy Materia.

1. Case of Noise
2. System Falls
3. Give Me Some Free
4. Chaos
5. Already Dead
6. Shayba
7. B17
8. Angels Song
9. My Sin
10. Vandals
11. Stuszki
12. Pills

Choć Strawiński pisał te słowa w innym kontekście, ich aktualność i adekwatność co do współczesnych odsłon muzyki poraża. Może to starość, czy inna nostalgia, ale ja formy muzycznej grupy Materia "nie czuję". Nie będę więc doszukiwał się alegorii, wytykał technicznych uchybień - stawiam sprawę jasno: album "Case of Noise" jest różnorodnym tworem, który przypadnie do gustu wielu miłośnikom mocniejszego grania.

[1] I.Strawiński. "Poetyka muzyczna". Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 1980.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:06, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 marca 2013

Kojarzenie przebiegu muzyki z grafiką i kolorami ma bardzo odległą tradycję, która wykształciła choćby pismo nutowe. Neumy (znaki wskazujące melodię), współczesne partytury - wszystko by utrwalić ulotność i zmienność muzyki. Służba koloru i symboli nabrała szczególnego smaku w minionym wieku wraz z narodzinami tzw. graficznej notacji, niezbędnej w przypadku muzyki elektronicznej, konkretnej i wyzwolonej. "Graficzna muzyka" łączy w sobie wyłącznie ogólne sugestie naszkicowane w partyturze-rysunku, które mogą być w dość swobodny sposób odczytywane przez wykonawcę. Zastanówmy się przez chwilę: czy te graficzne notacje można wprawić w ruch?

 I.  Genesis. Luna
II.  Somnium. Submersio
III. Substantia
IV.  Climax
V.   Coma. Oceanus
VI.  Purificatio. Aqua 

 
A.D.2013, Zoharum & Eter Records

 
Można. Wtedy mogłyby wyglądać jak audio-wizualne twory "Aqualuny" - odzwierciedlające w ruchu barw: zmienność, dynamikę oraz temperaturę muzyki. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że inne były intencje twórców - chodzi mi raczej o podkreślenie muzycznej roli koloru.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 marca 2013

Warto zastanowić się, czy to przypadek powinien rządzić tym, jaką muzyką będziemy się otaczać. Może warto, korzystając z bogactwa dostępnego współczesnemu konsumentowi muzyki podejmować decyzję świadomie? Może miast sztucznie podgrzewanej przez media egzaltacji postarać się dostrzec piękno samemu? Daleko szukać nie trzeba, podaję pierwszy z brzegu przykład: formację Bardzo Bardzo.

1. Deep Down
2. On The Horizon

3. Take Off Your Mask

4. Lighteater

5. The Cry

6. Better World

7. Palestinian Girl


A.D.2013, Bardzo Bardzo

 
Mini albumu Bardzo Bardzo nie da się słuchać jedynie w warstwie brzmieniowo-rytmicznej. Ten album niesie muzykę niepozorną, niemal dyskretną, pełną zawodnych mniemań o swojej prostocie.

Czytaj n
a onlygoodmusic.pl

13:25, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 marca 2013

Muzykolodzy i etnografowie zwracają uwagę na związek początków muzyki z magicznymi czynnościami - obrzędami religijnymi. Pierwotna muzyka nie była bytem samodzielnym, lecz synkretycznym - splecionym ze słowem, gestem i tańcem. Pytanie o prapoczątki muzyki powróciło do mnie za sprawą albumu  "Epi Thanathon". Najnowszy album projektu Dark Awake nawiązuje właśnie do pierwotnych funkcji muzyki.

1. Anaphexaton Primeumaton
2. Epi Thanaton
3. Freya's Aettir
4. Sigillum of Cutha
5. Mithraic Mystica
6. Kia Mass Ssaratu
7. Ichor
8. Medea
9. Spheres Of Qlippoth

A.D. 2013, Rage In EdenCzytaj na onlygoodmusic.pl

13:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 09 marca 2013

Współczesny konsument muzyki otoczony jest muzyka powstałą w różnych czasach: tych najdawniejszych, tych stosunkowo nowych oraz muzyką powstającą dzisiaj. Naturalne wydaje się nam słuchanie utworów o formach wykształconych w różnych czasach, ale i miejscach - współczesność zderzyła ze sobą muzykę z różnych etnicznych środowisk kulturowych i odmienne, obce formy muzyki uczyniła wzajemnie dostępnymi. Stanęły przed nami niesamowite możliwości poznawania i przeżywania muzyki - możemy również pochylić się nad problemem jej aktualności. Osobną sprawą wydaje się poznawanie twórczości konkretnego muzyka w określonym przedziale czasu. Taką możliwość zafundowała nam ostatnio wytwórnia Zoharum, która wydała dwupłytową kolekcję rzadkich utworów Rapoon.

"Seeds in the Tide" to dwupłytowa kolekcja niespotykanych utworów, które Zoharum pozbierało z różnych kompilacji, często ściśle limitowanych i od dawna już niedostępnych. Wydawnictwo to pełni więc poza oczywistą rolą artystyczną, funkcję archiwalną i dokumentalną.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:49, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 marca 2013

"Atak na piękno muzyczne dzisiaj w kulturze Zachodu, jest w dziejach sztuki zjawiskiem nowym, bez precedensu. Ów atak - jakie by nie były jego uzasadnienia i wytłumaczenia teorie głębokie i finezyjne - jest rezultatem zniecierpliwienia i przesytu, pośpiechu i fałszywie pojętej wolności. Ktoś, kto pragnie piękno zniszczyć, kto występuje przeciw pięknu, musi czuć w sobie estetyczną próżnię i lęk przed nią; może więc pragnie tę pustkę wypełnić jakimś negatywem piękna, przeciwpięknem?" [1] Wybitny polski muzykolog Bohdan Pociej nie mógł wystawić lepszej cenzurki black metalowej sztuce? Dziś poszukamy owego przeciwpiękna na albumie "Mara I - Czarne Wzgórza" projektu Xaosis.

1. Wejście
2. Maligna na Dnie Szklanki
3. Na Szaro
4. Miejsca
5. W Oczy Szron
6. Sen
7. Śmierć
8. She Lost Control (Joy Division cover)

A.D. 2013, Eastside Records

Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypisy:
[1] B. Pociej - O Niezbędności Piękna. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 30. 1997.

12:23, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum