Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
niedziela, 21 grudnia 2014

bruno2

Zainteresowała mnie konstruktywistyczna koncepcja sztuki profesor Joanny Hodge, która w jednym z artykułów wyznaczyła muzykowi nową rolę - nie tylko odtwarzania istniejącej rzeczywistości zewnętrznej, lecz udostępnianie nowych "sposobów tworzenia naszego poczucia rzeczywistości". Prawdziwe znaczenie muzyki nie zawiera się zatem w samym dźwięku, ale w tworzonym lub zainicjowanym przezeń sposobie widzenia (słyszenia) świata [1]. Drugi album grupy Bruno ŚwiatłoCień podsuwa nam nową porcję impulsów, które mogą wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości Konsumenta muzyki.

Czytaj

Przypisy:
[1] "Aesthetic Decomposition: Musie, Identity, and Time", [w:] Michael Krausz (red.): The Interpretation of Musie: Philosophical Essays. Clarendon Press, Oksford 1993.

15:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 grudnia 2014

thefiresof

"The Fires of the Borderlands" to dzieło konstrukcyjnie idealnie wyważone, choć fakturalnie skomplikowane. Nie straciło swojego uroku mimo upływu 16 lat. Robin Storey zamknął swoją muzykę w niesamowitym kręgu ambientowego piękna i stworzył dzieło poza czasem i przestrzenią. Kiedy słucham utworów z tego albumu odnoszę wrażenie przepływania zawieszonych w przestrzeni migotliwych punktów, które posiadają jakąś swoją ściśle określoną głębię przestrzenną i wymiar czasowy.
Czytaj

22:06, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 grudnia 2014

nasty

Kompozytor Edgar Varèse powiedział kiedyś bardzo znamienne zdanie: "nasze czasy są epoką zgiełku i hałasu, epoką szybkości. Rytm wybijany przez perkusję uwalnia muzykę od anegdoty, która pojawia się nieodmiennie, gdy w muzyce dominuje melodia". Warto rozważyć te słowa w kontekście współczesnej muzyki rockowej, a dziś odniesiemy je do mini albumu "Rock'n'Roll Nation" grupy Nasty Crüe.

Czytaj

23:02, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 grudnia 2014
songsIICzasem gdy czytam recenzję mam wrażenie, jakby jej autor słuchał innego albumu niż ja. Im dłużej piszę recenzje tym rzadziej mnie to dziwi. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież ludzie rzadko słyszą to samo i w taki sam sposób reagują na muzykę. Na tym między innym polega tajemnica muzyki - tworu w którym na raz dzieje się bardzo wiele równoległych rzeczy, które dodatkowo poruszają struny w rozmaitych przedziałach pamięci i psychiki Konsumenta muzyki. Wspominam o tym przy okazji recenzji tak specyficznego wydawnictwa jak kompilacja, które z założenia prezentuje różne spojrzenia na "zadane" zagadnienie, lub prezentowane utwory mają po prostu wspólny mianownik.
 
Czytaj
21:59, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum