Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
środa, 20 listopada 2013

Album "Anachoreo" grupy Cortege przypomniał mi lata 90-te. Przyjemne dla ucha brzmienie, umiejętnie rozłożony środek ciężkości między szybkością, a brutalnością muzyki. Do tego czytelny wokal i odpowiednio skrojone solówki. Czy to już ten wiek, że zbiera mnie na sentymenty?

1. Fra Sotona (Intro)
2. Feed
3. Let It Burn
4. Invincible
5. Drown
6. Worship
7. Violent
8. Trenches
9. I Admire
10. Through Fire to Salvation
11. Purity

A.D.2012, Let Them Come Productions

Z pierwszego opisu wynika, ze na "Anachoreo" nie usłyszymy nic nowego. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy wszystkie nowinki w metalu śmierci są takie strawne i potrzebne? Wcale nie mam zamiaru ganić zespołu za dobór takich, a nie innych środków muzycznych. Dlatego, że wykorzystali je z głową i mimo czytelnych inspiracji nie mam mowy o przesadnym naśladownictwie.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Najrozmaitsze zmiany, odchylenia, nieoczekiwane połączenia prowadzące do coraz pełniejszej wieloznaczności każdego dźwięku i ciemnego akordu. Tak w skrócie można opisać muzykę tworzoną przez pianistę Philippa Blache.  Dziś kilka słów o jego najnowszym albumie "Misty Shroud of Regrets".

1. The Iron Shroud
2. Chasing the Solitary Azure Field
3. O Voyage des Cieux Hors D'Atteinte
4. Over the Earthly Land
5. Burden of Silence
6. Day Before Us
7. Hyperuranie
8. Autumnal Passing Tears
9. On Last Sight Which Fills the Sky
10. Misty Shroud of Regrets

A.D. 2013, Rage In Eden

Dzięki skomplikowanej siatce wzajemnych zależności między współbrzmieniami rodzi się na "Misty Shroud of Regrets" swoista logika harmoniczna. To ona decyduje o tym, jak konsument muzyki odczuwa poszczególne przebiegi muzyczne.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

09:24, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 listopada 2013

Za sprawą wznowienia przygotowanego przez labele Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.  możemy zapoznać się z pierwszymi w dyskografii In Scissors albumami. Dziś sprawdzimy jak z upływającym czasem poradził sobie krążek "Orbis Terrarum Requiem".

01. Attic - An Introduction
02. Hypogeum Dweller
03. Vierte Ritter
04. Dealed Writings
05. Wandering Gnome
06. Orbis Terrarum Requiem
07. Autumnal Asperges
08. ... Of Ancient Galleries
09. Outro 

Wznowienie A.D. 2013, Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.

Album "Orbis Terrarum Requiem" jest dojrzalszym dziełem i przejrzystością swej konstrukcji przewyższa album poprzedni ("The Veratrine Evangelicum"), o którym napiszę w najbliższych dniach. Pomijam chronologię z kilku względów. Przede wszystkim podoba mi się wybór środków technicznych, które posłużyły Vincentowi do odmalowania atmosfery zniszczonej przez człowieka Ziemi/Natury.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

17:09, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 listopada 2013

Nie lubię zabawy w porównywanie - często jest po prostu krzywdzące. Jednak niektóre dźwięki z albumu "Flowers Of Fall" wywołały w moje głowie przyjemne, acz jednoznaczne skojarzenia - bynajmniej nie z grupą Rammstein. Nasycenie elektroniką oraz jej mroczna intensywna barwa przywodzi na myśl raczej dokonania grupy The Kovenant z ery "Animatronic".


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 listopada 2013

Outre uniwersalnie podchodzi do problemów nowego języka muzycznego black metalu zarówno od strony estetycznej jak i ekspresyjnej.

1. Of Drowning
2. Tachypnea
3. Sea of Mercury
4. Hear The Voice

A.D.2013, Outre

"Tranquility" niesie muzykę o szerokim oddechu, pełną ekspresji, miejscami trochę patetyczną (na to odczucie ma wpływ suchy, mechanicznie artykułowany wokal, który zresztą tu pasuje i mi bardzo odpowiada) i ujętą w rozbudowane formy, na które składają się elementy wspólne dla wielu domen ekstremalnego grania.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:53, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 listopada 2013

Współczesna muzyka udowadnia, że wyczerpały się zasoby standardowych połączeń, kombinacji i konstelacji dźwięków. Muzyka zdaje się obecnie poszukiwać nowych znaczeń dla dźwięków. Jednym z poszukiwaczy w służbie muzyki jest Robin Storey, który od lat obala kanony estetyki dźwięków i powołuje do istnienia ich nowe zjawiska. Przełamując przy tym nawyki słuchowe, kreuje własny język i styl muzyki. Album "To West and Blue" to kolejny krok w poszukiwaniu muzycznego porządku na miarę XXI wieku.

1. East Window Lights
2. Solace
3. The Gold of Salvation
4. A Heavy Door Locked
5. Broken Eagle, Broken Sunset
6. An Angels Breath
7. To West And Blue

A.D.2013, ZoharumRapoon na "To West and Blue" interesuje się dźwiękami nierealistycznymi: ludzkiej mowy, jaki i otaczającego nas świata.

Czytaj na onlygoodmusic.pl
00:19, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 listopada 2013

Jesień do dobry czas na wędrówki po lesie, oczywiście pod warunkiem że nie pada jak dziś. Korzystajcie, póki się da - las to nie tylko idealne miejsce do odpoczynku i zadumy. To również bogate środowisko muzyczne. Przypomina o tym niestrudzony projekt Docetism, który serwuje nam muzykę przydatną w wędrówkach po lesie.

1. Wings    
2. Treetop    
3. Habitat    
4. Forest Cemetery    
5. Nachsommer    
6. Overgrown Path    
7. Linde
8. Rest

A.D. 2013, Nichts


Legalne pobranie


Nie będę pisał ponownie o przewrotności słuchania muzyki w lesie, zrobiłem to przy okazji recenzji albumu "Roots", który również odwoływał się do tego paradoksu. Musze jednak zauważyć, że tym razem muzyka Docetism jest nieco inna, nie tylko stara się przenikać do lasu, łączyć z jego naturalnymi odgłosami. Tym razem natura stała się punktem wyjścia w procesie tworzenia.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

00:33, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 listopada 2013

"Brak nazwy" jest paradoksalnie popularną nazwą. Macie do wyboru No Name z Czarnogóry, Słowacji czy Holandii. Ba w Polsce doliczyłem się kliku grup o tej nazwie: jedna para się pieśnią chodnikową, druga pogrywa na weselach. Szczęściem dzisiejszy obiekt recenzencki kroczy ambitniejszą muzyczną drogą.

1. Runaway
2. Mgła
3. Mellow Love
4. Blue T-shirt
5. Kolorowanka
6. Little Angel
7. UTB

A.D.2013, No Name

Debiutancki album krakowskiej grupy No Name (bo na nich jednak się skupimy) ma w sobie elementy twórczości opartej na niekontrolowanej intuicji i eksponowaniu nastroju (gównie wokal), zależnych od (czasem zgubnych) przypływów ekspresji. Oczywiście nie jest to improwizacja, czy granie będące dziełem przypadku - "No Name" to przemyślany materiał, mający jednak w sobie spore pokłady spontaniczności. Biorę to za dobra monetę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

22:57, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 listopada 2013

Zaintrygowała mnie muzyka Empty Ashtray. Swoją błyskotliwą prostotą i melodyczną nośnością. Ich debiutancki album nie przynosi niczego nowego, nie jest porywający, rewolucyjny czy choćby obrazoburczy. To po prostu rock,  z dobrym wokalem na który zawsze znajdziecie chwilę.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

21:30, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 listopada 2013

Diabelskie ziele, anielska trąba... to tylko niektóre określenia datury. Bieluń, bo taka jest właściwa nazwa tej rośliny wygląda niewinnie i niepozornie. Jednak ma w sobie ukryte specyficzne właściwości, podobnie jak album "Datura Notes" projektu The Ashes of Piemonte.

1. Endless Sleep in the Garden of Dreams  
2. From the Garden of Dreams to the Shores of Cthulhu
3. The Colour of Space
4. The Sunken Land

Premiera: 01.10.2013

Wydawca: Twice Removed RecordsSenne struktury muzyki zawartej na "Datura Notes" są może niepozorne. Niebagatelny wpływ na takie pierwotne odczucia ma zapewne długość tych czterech kompozycji oraz wybór środków wyrazu: ambientowe pejzaże malują rozmyte gitarowe i syntezatorowe dźwięki.  Wszystko brzmi niemal błogo, sennie i ... monotonnie.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:52, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum