Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
poniedziałek, 24 lutego 2014

Może to nie spojrzenie Barei, ale Arbeit serwuje nam dźwiękową pocztówkę z przeszłości, która na swój sposób opowiada o codzienności w czasach socjalizmu. Wszystko odbywa się w oparach industrialnego brudu i sampli z epoki.

1. Słowo
2. Fabryka
3. Ulica
4. Relax
5. Sen

A.D.2013, Boanerges Diy


Ernst Fischer pisał: "grzmot bębna, stukot drewna, brzęk metalu jest pozbawiony treści, wpływ jaki zorganizowany szum wywiera na człowieka, stanowi jedyny sens. Wywieranie owego wpływu, a nie wyobrażanie pewnej rzeczywistości było społeczną funkcja muzyki" [1]. I chyba nic się nie zmieniło. Paradoksalnie, muzyka na "Budowle Socjalizmu Nasza Duma" wpasowuje się w te słowa.

Przypisy:
[1], E. Fischer – O potrzebie sztuki. PWN. Warszawa. 1961.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:05, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 lutego 2014

Hermetic Evolution uparcie dąży do celu. Nie rozpacza nad jakością polskiej sceny muzycznej, nie ogląda się na innych. Bierze sprawy w swoje ręce i wydaje pełnometrażowy album "H 2.0: Deus Ex Machina". Upartość, marzenia i wiara w ich spełnienie to cechy godne naśladowania, proszące się o publiczną pochwałę. Tak też niniejszym czynię. Jeśli jednak chodzi o muzykę...

01. Prototyp
02. Transgresja
03. Proxima
04. H 2.0: Prolog
05. H 2.0: Algorytm 21
06. H 2.0: Otchłani dno
07. H 2.0: Omega
08. Geneza
09. Wrota Edenu
10. Dystopia
11. Matka Machina

A.D.2013, Hermetic Evolution

Możemy bawić się w etykietki i szufladki - ale tak naprawdę próby łączenia różnych elementów są stare jak sama muzyka, kwestią są tu jedynie proporcje. Elementy podstawowe pozostają te same i w moje ocenie od ich jakości zależy bardzo wiele. W przypadku Hermetic Evolution wyodrębnione jakości są tworzone świadomie. 


Czytaj na onlygoodmusic.pl

18:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 lutego 2014

Album "Luta DP" zbiera na jednym krążku dwie pierwsze płyty grupy Puki 'Mahlu. Mamy tu do czynienia ze stosunkowo dobrym death metalem, urozmaicanym różnymi elementami (sample, wstawki) oraz partiami akustycznymi.

"Luta" to ciekawy tytuł. Wieloznaczny i dający pole do interpretacji. Dobrze pasujący do specyfiki tekstów grupy Puki 'Mahlu. Z języka portugalskiego oznacza walkę i nie ma wątpliwości, że członkowie grupy toczą jakąś bitwę - choćby z absurdami otaczającej rzeczywistości, czy patologiami zachowań. Jest to walka miejscami bezpardonowa i cokolwiek kontrowersyjna (głównie w warstwie tekstowej), na pewno jednak otwarta, choć ukryta pośród metafor.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 lutego 2014

"Co to jest jazz, co to jest sztuka? Nie wiem, nie mam pojęcia, nie mam zdania, mam pytania..." - te przewrotne słowa utworu "Zielnoka" grupy The Abstinents dobrze obrazują filozofię muzyki, jaką spotykamy na albumie "Holicy".

1. (A)ntro
2. Rana
3. Bielas
4. Dżem
5. Zielonka
6. Pani
7. Holicy

A.D. 2013

Grupa The Abstinenst na drodze poszukiwań artystycznych wyszła poza dość wąskie ramy punka właśnie jazzem. Wyłuszczając punkty styczne potencjalnie odrębnych muzycznych światów stworzyła materiał inteligenty w warstwie muzycznej i tekstowej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:47, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lutego 2014

Zaczynam wierzyć, że muzyka projektu I.R.O.N. niesie jakieś posłannictwo. Wpleciona w nią wizja zmilitaryzowanej przyszłości, przetwarza świadomość ludzką poprzez podwyższony stan adrenaliny i poczucie zagrożenia. Ponadto idee agresywnej technologii, jak i zindywidualizowany styl muzyki mogą stać się przedmiotem gorących dyskusji.

1. The Industrial Man
2. Titanium Sun
3. Infiltrate The System
4. No Existence
5. Troopers
6. Demolition Force
7. Hypercharger
8. The Machine
9. Singularity - The Final End

A.D. 2013. Rage In Eden


I.R.O.N. potrafił stworzyć swój własny język dźwiękowy, który z pozoru nie ma za wiele wspólnego z muzyką martial, a który okazał się indywidualnym wyciągnięciem wniosków z ewolucji tej muzyki.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

19:01, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 lutego 2014

Najnowszy album Organisation Toth wydaje się naturalną konsekwencją poprzedniego wydawnictwa. Jednak jest to konsekwencja nosząca ślady ewolucji. Album "Sword Of Creation" przynosi muzykę wyważoną i dojrzałą.

1. WerWolf
2. W.A.R.
3. Primordial Cult
4. Now it is Northern Ice…
5. Solar Law
6. Ekstatischer Kampf
7. Von Ewigkeit zu Ewigkeit
8. WerWolf Ende

A.D.2013, Rage In Eden


To wciąż muzyka mająca za zadanie przekazanie pewnych emocji i wartości - w sposób charakterystyczny dla projektu. Nie wiele jest tu dosłowności dźwiękowej, środek ciężkości został przesunięty maksymalnie w kierunku sfery intuicyjnej, co czyni album bardziej intrygujący.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

22:26, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 10 lutego 2014

W pejzażu dźwiękowym nowego, nieznanego albumu ucho zawsze szuka oparcia w elementach, które niosą ze sobą choćby cień czegoś znanego. Nawet, jeśli te znaki rozpoznawcze są najdrobniejszymi okruchami w stosunku do rozmiarów całego dzieła. Słuchacz, który znajdzie się w obszarze nowej, nieznanej muzyki jest wyjątkowo uczulony na najbardziej iluzoryczny znak orientacyjny, który mu coś przypomina. Tak było ze mną, przy pierwszym kontakcie z albumem "Southern Soul".

1.Paranoja
2.Płomień
3.Ostatni świat
4.Droga 88
5.Imaginacje

A.D. 2013

Nie ukrywam własnego poziomu ignorancji, jeśli chodzi o klimaty około bluesowe - zwłaszcza rodzimego pochodzenia. Dlatego, nowy mini album Rebeliantów był dla mnie zagadką, której rozwiązanie potrzebowało właśnie takich poszlak. Znalazłem je po kilku przesłuchaniach i ich będę się trzymał.


Czytaj na onlygoodmusic.pl

12:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 lutego 2014

Każde wydawnictwo DigitalSimplyWorld porusza określony problem muzyczny. Był już paradoks muzyki bez muzyki, był aspekt otoczenia i zjawisk codziennych determinujących muzykę. Na "Utopii" natomiast słuchacz zmierzy się z tezą: "muzyka elektroniczna powstała by eksperymentować z muzyką".

1. Virtual Reality    
2. Cosmic Ocean    
3. XYZ    
4. Transparent Universe    
5. Light from the Sky    
6. Utopia
7. Out of Darkness in Light    
8. Control Panel
9. Meditation in Seven Dimensions


A.D.2013, DigitalSimplyWorld

Darmowy Download


Szczególne pole do popisu w sferze eksperymentu daje muzyka elektroniczna, w której eksperymentuje się nie tylko w materiale muzycznym, ale w zakresie odbioru muzyki, możliwości adaptacyjnych czy sposobów istnienia muzyki. Na najnowszym albumie DigitalSimplyWorld wskazuje na te szczególne właściwości muzyki. 

Czytaj na onlygoodmusic.pl

20:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum