Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
sobota, 24 stycznia 2015

spotforusWyobraźnia Konsumenta muzyki powinna działać na trzech płaszczyznach. Po pierwsze zauważać aktualny fragment muzyki, po drugie porównywać go z tymi, które przebrzmiały i wreszcie przewidywać dalszy tok rozwoju. Tak mówi teoria. W praktyce nie jest to takie proste, Zwłaszcza gdy ma się do czynienia z muzyką grupy Echoe.

Czytaj

20:43, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 stycznia 2015

equal

Ukrywający się za projektem Equal Stones Amandus Schaap eksploruje mniej przystępną i nie zawszę komfortową dla Konsumenta muzyki sferę ambientu. Album zatytułowany "Transgression" brzmi jak poszukiwanie struktury i ładu w ambientowym chaosie.

Czytaj

21:39, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2015

fall-riseRóżnie zachowujemy się w obliczu zagrożenia. Różne bywają również reakcje na to się nam przydarzyło. Album "Fall, Rise" dokumentuje emocje Richarda Grinns'a podczas zimowej wycieczki we francuskie Alpy.

To nie była zwykła wycieczka, autorowi przyszło zmierzyć się nie tylko z samotnością, zmęczeniem, ale przede wszystkim (jak to w górach) ze zmienną pogodą. Największe piętno na wspomnieniach autora odcisnęła burza śnieżna, która nie tylko ograniczyła widoczność do zera, ale izolując podróżnika przyczyniła się do przemyśleń na temat życia.

Czytaj

18:37, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 stycznia 2015

jupiterKiedyś starożytni fascynowali się muzyką sfer, Teraz czas na poznanie dźwięków odległych ciał niebieskich. Sondy kosmiczne Voyager I i II które przelatywały w pobliżu planety Jowisz odebrały silne fale magnetyczne, które swoją amplitudą przypominały dźwięk. Tajemnicze "pomruki" Jowisza stały się inspiracją dla ziemskich kompozytorów, w tym muzyka ukrywającego się za projektem  [13:75+0:11MLD].

Czytaj

20:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 stycznia 2015

mastabah

Mastabah to urodzeni radykaliści dźwiękowi, bezwzględni w swoim death metalowym języku dźwiękowym. Tytuł albumu nie powinien pozostawiać złudzeń, "I Hate You" przynosi wściekły, masowy atak instrumentów.

Album powstał jakby z jednej bryły, jest pełen nieodpartego dynamizmu, nie zna przeszkód. Napięcie, intensywność i agresja dźwięku drąży aż do bólu. Myli się jednak ten, kto zakwalifikuje muzykę Mastabah jako twór jednostajny i prosty w formie. 

Czytaj

18:13, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2015

dualcoma

Album "The Diary" przeleżał swoje na mojej półce. Nie, to nie skleroza, raczej próba nabrania dystansu do tego wydawnictwa. Długogrający album grupy Dual Coma jest nagromadzeniem pomysłów i koncepcji, którymi obdzieliłby kilka albumów. Niestety ilość nie idzie wcale w parze z jakością.

Mottem tego albumu powinna być walka. Przede wszystkim... muzyków Dual Comy z własnymi słabościami (głównie wokale!).
Czytaj

15:27, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 stycznia 2015

soundaroundMuzycy z trzech sąsiadujących krajów podjęli trud zbadania i interpretacji uprzedzeń, stereotypów i sprzeczności, które funkcjonują na sąsiedzkim terenie. Odkrywanie dźwiękowych krajobrazów Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy jest próbą znalezienia tego co wspólne, co łączy nićmi przyjaźni i sympatii. Głównym celem projektu jest odpowiedź na pytanie: "Czy jesteśmy sobie bliscy czy obcy i jak możemy odpowiedzieć na pytanie o to, co o sobie nawzajem wiemy?".

Czytaj

12:57, brokenhope
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 stycznia 2015

TanceZrozumienie albumu "Tańce snu" wymaga wrażliwości i umiejętności wejścia w specyficzną atmosferę jego albumu, jak również w jego estetykę.

Czytaj

23:46, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 stycznia 2015

kapital

Album "No New Age" jest jednym wspólnym strumieniem muzyki, w którym współbrzmienia dźwięków i następstwa tych współbrzmień stały się czynnikiem konstrukcji.

Czytaj

19:23, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 stycznia 2015

DBU_new_albumNa albumie "Crystal Sighs of a Broken Universe" projekt Day Before Us jeszcze bardziej odchodzi od laboratoryjnej postaci neoklasycyzmu ku muzyce o bardziej indywidualnym obliczu.

Czytaj15:40, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 stycznia 2015

HuixtralizerNa łamach onlygoodmusic.pl nigdy nie gościła muzyka z Meksyku, do dzisiaj. Nie obawiajcie się jednak, nie zajmiemy się pieśniami mariachi czy ranchero. Za sprawą Twice Removed Record trafiła w moje ręce płyta projektu Huixtralizer.

Czytaj

13:44, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 stycznia 2015

tundraMógłbym ograniczyć recenzję pełnowymiarowego debiutu projektu Tundra do sów Stanisława Przybyszewskiego, który w manifeście polskiego modernizmu pisał: "niedorzecznością jest zarzucać artyście mglistą mistyczność. Sztuka w naszem pojęciu jest metafizyczną, tworzy nowe syntezy, dociera jądra wszechrzeczy, wnika we wszystkie tajnie i głębie..."[1].

Czytaj

Przypisy:
[1] S. Przybyszewski. Confiteor. "Życie", nr 1, rok III. Kraków. 1899.

22:15, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2015

nocturneAquavoice kontynuuje swoją symboliczną mowę dźwięków zakorzenioną w metafizycznym odczuciu świata, a nawet ... wszechświata. "Nocturne" jest kontynuacją drogi obranej na albumie "Grey" (materiał powstał w tym samym czasie i został kontekstowo podzielony na dwa albumy).

Czytaj

21:04, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

53minuty"Poskładane skrawki prawd, obraz pełen dziur, amalgamat sensu tu brak..." ten fragment tekstu jest dla mnie małym autopodsumowaniem debiutu grupy Portland Rum Riot.

Czytaj

20:38, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 stycznia 2015

fallof1Hermeneutyczna krytyka muzyczna, polega na tworzeniu metafor dla wyjaśnienia muzyki. Takie wyraziste metafory nie obrazują czegoś doświadczanego wcześniej - one prowadzą do przeżywania muzyki. Warsztat techniczny Robina Storey'a jest źródłem inspiracji dla wielu twórców i doprawdy trudno kolejny raz rozpływać się nad tą stroną jego twórczości, dlatego dziś postaram się wymyślić kilka wysublimowanych metafor określających muzykę na albumie "Fall Of Frums".

Czytaj

19:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 stycznia 2015

forrrestdronesForrrestDrones to miano, jakie przyjął na potrzeby albumu "Najas Flexilis Exequiae" Robert Skrzyński (projekt Micromelancolié). Nowe wydawnictwo to jeden sześćdziesięciominutowy utwór, który zabiera Konsumenta muzyki na nocny spacer po lesie. Nie jest to pierwsze spojrzenie na ten temat z jakim mam do czynienia (wspomnę tu projekt Docetism z albumami "Roots" czy "Forest Paths"). Nie mniej jednak wizja Roberta Skrzyńskiego ma w sobie coś innego.

 Czytaj

 

 

 

 

 

14:18, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2015

identityGrupa Tune snuje smutną refleksję nad dzisiejszym bezmyślnym stylem życia. Ta symbolika brzmiałaby oczywiście naiwnie, gdyby muzyczna przestrzeń "Identity" nie była wypełniona znakomitymi pomysłami tematycznymi.

Czytaj

23:34, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 stycznia 2015

vintermusic

Czy styczeń jest dobrym czasem by słuchać muzyki oscylującej wokół zimy? Czy jej dźwiękowa wizja jest wstanie nas czymś zaskoczyć, skoro za oknem mróz i śnieg? Jest okazja by się o tym przekonać słuchając albumu "Vintermusik".

Przy okazji albumu, który popełnili Dag Rosenqvist i Rutger Zuydervelt spróbowałem stworzyć definicję muzyki zimowej. Nie objedzie się więc bez nawiązań do klasyki (Debussy, Vivaldi).
Czytaj

18:56, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
Archiwum