Oficjalny blog strony onlygoodmusic.pl. Najświeższe wiadomości ze świata muzyki. Premiery albumów, recenzje, wywiady, terminy koncertów, teledyski. Konsumujemy muzykę...
wtorek, 29 stycznia 2013

Muzykolog Józef Chomiński pisał, że forma (ta muzyczna) jest "wypadkową współdziałania elementów muzycznych, jako środek służący do realizacji pozamuzycznej treści dzieła, to twór realizowany za pomocą zasobu środków techniki kompozytorskiej, nierozerwalnie związany z danym środkiem wykonawczym i typową dla niego fakturą" [1]. Nie tylko w muzyce, ale i w życiu forma jest pojęciem trudnym i wieloznacznym. Nie inaczej jest z formą (nomen omen) Formy, którą prezentuje na najnowszej płycie.

1. Void
2. Portrayer
3. Cyrulik
4. Maligna
5. Find Yourself
6. As I Fall
7. Verify
8. Back Side of Glasses

 A.D. 2012, Grandpa Groove Records

Może dlatego, że Forma upodobała sobie zabawę konwencją i (do czego zapewne zobowiązuje ich nazwa) plastycznym podejściem do formy muzycznej.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

-
Przypisy:
[1] J. Chomiński. Formy muzyczne. PWM


14:24, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 stycznia 2013

Gdy przeglądałem opinie o albumie "Łupiąc Kamienie" grupy Peace & War, przypomniały mi się ostatnie słowa kompozytora Jeana Philippe Rameau. Gdy wezwany do niego ksiądz zaintonował pieśń żałobną, będący w agonii Remeau otworzył oczy i ostatkiem sił powiedział: "ależ księże proboszczu, jak można tak fałszywie śpiewać..."

1. Nim Runą Góry
2. Ride Of The Falling Star
3. Lux Torpeda
4. Nawet Na Tej Ziemi
5. Łupiąc Kamienie
6. Noc Dzień Noc
7. Dziwna Pieśń
8. Carski Oficer
9. Na Wszystkie Dni
10. Odświeżanie

A.D. 2012, Peace&War


Zastanowiły mnie te zarzuty wysuwane wobec wokalistów grupy Peace & War. Oczywiście "poznańskie słowiki" to nie są, ale wiele osób zapomina o konwencji albumu, która śmiertelnie poważna nie jest. Wokale na płycie "Łupiąc Kamienie" dobrze się w nią wpisują - są wyrazem emocjonalnego stosunku do otaczającej rzeczywistości. Czasem jest poważnie, bywa wesoło, ale najczęściej mamy do czynienia z rozczarowującym śmiechem przez łzy.

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

14:29, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 stycznia 2013

Pianista Henryk Herz, dostrzegał wyraźne związki marketingu z muzyką już w XIX wieku. Podczas koncertów w USA stosował różne zabiegi mające na celu zapełnić widownię. Jednym ze sposobów była rozpowszechniana informacja, że sala w której gra oświetlona jest tysiącem świec. Jednak jak to bywa na koncert przyszedł jeden dociekliwy, który zamiast słuchać muzyki owe świece przeliczył. Nieszczęściem Herza, delikwent zakończył sumowanie wynikiem 992 sztuk i wszczął awanturę żądając zwrotu pieniędzy za bilet. Słucham albumu "Turn Off The City Lights" i tak sobie myślę, że warszawska grupa Ashtray potrzebuje takie uzupełniającego (muzykę) zanęcacza i jednocześnie odporności na muzyczna pedanterię.

1. Where Are We
2. Spit it Out
3. Turn Off The City Lights
4. Rock’n’Roll
5. Tank


A.D.2012, Ashtray


Czytaj na onlygoodmusic.pl

15:21, brokenhope , News
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 stycznia 2013

Nie ma jednej racji dotyczącej znaczeń i emocji w muzyce. Można jedynie mówić o racjach względnych, obowiązujących wobec pewnego systemu odniesień: do różnych teorii (muzycznych, estetycznych czy filozoficznych) i własnych przekonań, które budujemy na fundamencie wiedzy oraz intuicji. Te racje mają szczególne znaczenie gdy mówimy o anty muzyce - tworach niejednoznacznych już w swojej strukturze i przebiegu. Zoharum przypomniało ostatnio klasyczny album projektu Legion. "False Down" jest klasyczny nie dlatego, że stary - ten album zawiera dźwięki dobrze radzące sobie po 20 latach przemian w muzyce. Mało tego, działania Andrew Lagowskiego inspirują - co udowadnia trzyutworowy dział False Dawn Revisited (bardzo udane remiksy Zeniala i Maćka Szymczuka).

Czytaj na onlygoodmusic.pl

14:55, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 stycznia 2013

Co może inspirować muzykę? Wielu kompozytorów odpowiada wprost: wszystko. Najczęściej sama muzyka pozwala nam dostrzec z czego powstała, czy z miłości, z religijnych doznań i doświadczeń, z zachwytu naturą, z fascynacji poezją, malarstwem, fotografią, filmem, architekturą, z wsłuchiwania się w muzykę (także własną), z ulotnych wrażeń, czy po prostu z prozy życia codziennego. Impulsem to powstania mini albumu "Arka" projektu Docetism był film Piotra Szulkina "O-bi, O-ba - Koniec cywilizacji".

1. Arka
2. Inside
3. Whiteness

A.D. 2012, Nichts

Legalny downloadWarto na wstępie zastanowić się czym jest inspiracja?


Czytaj na onlygoodmusic.pl

13:15, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 stycznia 2013

"Każda sztuka jest względnie autonomiczna, to znaczy tworzy wartości specyficzne, niesprawdzalne, które jednak łączą się w sposób konieczny z innymi wartościami i przez to staje się sztuka funkcjonalna (służy innym wartościom, jak z kolei inne wartości służą sztuce" [1]. To opatrzone filozoficznym dystansem spojrzenie na integrację i autonomiczność sztuki dotyczy również muzyki. W pewien sposób dotyka idei martial, w której muzyka jest tłem do wyrażania swoich przekonań i wartości (użytkowych, moralnych czy intelektualnych). Warto spojrzeć w tym kontekście na najnowszy album Organisation Toth.

1. Only Fear…
2. Örden
3. The Iron Evangel
4. Hypnotik Spell
5. The Death Issue
6. Circles ov Dust
7. Higher Law
8. O.T. Signal

A.D. 2012, Rage In Eden

Bonusowy dysk:

1. Seule la Peur....
2. First Law
3. Oblivoin
4. ... Only Fear


Czytaj na onlygoodmusic.pl

[1] M. Gołaszewska - "Świadomość Piękna. Problemy genezy, funkcji, struktury i wartości w estetyce". PWN.  1970.

De Gruyter

14:28, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 stycznia 2013

Znakomity kompozytor i dyrygent Igor Strawiński pisał, że "elementy dźwiękowe przywodzą nam na myśl muzykę, lecz muzyką jeszcze nie są (...), tworzą muzykę jedynie w wyniku ich organizacji, ta zaś zakłada świadome działanie człowieka"*. To dobry punkt wyjścia do krótkiej recenzji albumu "Mononocle" autorstwa Dominika Grenzlera.

1. Melting Point
2. Eremit
3. Kodama
4. Stockwerk
5. Oko

A.D. 2012, Etalabel


Obowiązkiem twórcy jest wynajdywanie muzyki. Wtedy staje się ona nową wartością, która może zaistnieć w naszej rzeczywistości. Muzyka powstaje ze spekulacji. Kompozytor wybiera z nieograniczonych możliwości i szuka formy - konstrukcji, która staje się jednocześnie nową treścią. Właśnie, jak ważna jest ta treść?

Czytaj całość na onlygoodmusic.pl

[*] Strawiński Igor, 1980, Poetyka muzyczna, Kraków, PWM.

13:21, brokenhope , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 stycznia 2013

To był pracowity rok - pora na małe résumé. Nie będę skupiał się na zjawiskach w muzycznej branży, czy światowych trendach. Skupię się na działalności onlygoodmusic.pl.

Czytaj na onlygoodmusic.pl

Przypominamy o konkursie!

12:07, brokenhope , News
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 stycznia 2013

Żywot recenzenta nieodzownie wiąże się z gromadzeniem najróżniejszych płyt. Rozszerzając idee recenzji jako, przybliżania czytelnikom muzyki, pragniemy podzielić się z Wami jej fizyczną postacią. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez serwis muzyczny OnlyGoodMusic. Mamy dla Was wydawnictwa z wyjątkową muzyką. Proponujemy Wam do wyboru trzy zestawy płyt:


Zestaw I (10x płyt)

Acces Denied - Touch Of Evil
As Night Falls - My Secret Place
Carrion - Sarita
Grimlord - Dolce Vita Sath-an as
Grimlord - V-Column
Korn - The Path Of Totality
Mirrordead - Reborn
Sventoyar - Our Strenght
Victorians - Aristocrats'Symphony - Revival

Vølven - Desiderium

Zestaw II (10x płyt)

Blank Space - Bad Trip
By Million Wires - Letters to the Absent
Echoe - Echoe
Fuka Lata - Saturn Melancholia

Grans - Meseya
Kali-Gula - Minotaur
Linkage - Another War
Marcelle Spirit - Marcelle Spirit
The Colonists - Emoticona

Venflon - Venflon

Zestaw III (7x płyt i 6 x kaset)

Astarium - On the Edge of Chasm
Goat Trone - Skrajne upodlenie!
Goat Trone - Wyrd
Hermitage - Hammer Of Purity
Hexenwald - Nordland Okkult Mysterium
Hexenwald/Todestriebe - Split
Inferius Torment - Your God Liar
Kabalah - Eternal Darkness
Midwynter - Four Seasons of Frost/ Into the Well of Wyrd
Sealed In Blood - Coemeterium
Sealed In Blood - Jesteś Na Zawsze Pomnikiem Dla Wszystkich Dusz Wyklętych Przez Życie

Sealed In Blood - Streams of the Boundless Elements
Symbiosis / Winterblood - Contemplando la Rotazione Degli Astri Attorno ad un Punto Immobile

Szczegóły konkursu

00:09, brokenhope , Konkursy
Link Dodaj komentarz »
Archiwum